2023-12-05, 19:04
  #86029
Medlem
McAzs avatar
Även från Nederländerna hörs friska röster, i form av Geert Wilders. Han är ju aldrig blyg att säga vad han tycker om sakernas tillstånd.

https://youtu.be/ALOlZTcghZg?si=6lpveu3hDydxniDI
Citera
2023-12-05, 19:52
  #86030
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Napoleon.Snowball
Liten rättelse kanske kan vara på sin plats: Experten10 har hållit på så här i över sex år. Jag slutade svara honom/dem för kanske fem år sen. Fullständigt medhåll. Även vad gäller din vänlighet.


Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
De två senaste inläggen av Edgerton är nåt av det bästa jag läst i den här tråden åtminstone i år. Stort tack för att du tog dig tiden att sätta ihop detta, Edgerton — det är väldigt fint sammanhållet.
Tack så mycket.

Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Hur mycket plats kräver Naomi i det offentliga rummet?
Naomi lever på sitt skrivande så jag antar att hon vill ha mycket plats som möjligt så hon drar in pengar. Jag betvivlar dock att hon blivit särskilt förmögen på sitt skrivande.

Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Anser ditt inlägg är allt för deterministiskt. En bäck som rinner ut i en älv kan inte härleda sin källa till en tjärn som källa längre upp då tjärnen har otaliga inflöden. Mycket i tråden beskriver judiska intressen som allenarådande på samma sätt som grönt är grönt och samtidigt att all form av motintresse har noll förmåga eller vilja. Saknar dynamiken mellan olika intressen och strukturer.
Jag har redan givit en mängd etniska, religiösa, kulturella, ekonomiska och politiska perspektiv och ingångar i tråden. Den här gången beskrev jag en sida.

Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Det skulle vara intressant att få din m.fl. analys av Barbara Spectres nya video:

https://www.youtube.com/watch?v=QTPB...annel=ArieKatz

Fria Tider har bl.a. uppmärksammat hennes övertygelse att europeisk nationalism (givetvis INTE israelisk nationalism) måste utplånas.

https://www.friatider.se/barbara-spe...ossas-i-europa

https://twitter.com/davincentjames/s...ossas-i-europa

PS En märkligt sammanträffande.. att Barbara Spectre delar namn med den globala kriminella organisationen SPECTRE, som James Bond bekämpar.
Jag tycker att den nu 80 år gamla Barbara Spectre förklarar väl vad Paideia handlar om. Paideia är en folkhögskola vars syfte är socialisera unga människor i judisk kultur, religion och politiska mål. Glämsta deklarationen som Spectre går som kan läsas i sin helhet här;

https://ejewishphilanthropy.com/while-we-were-sleeping/

Det är ett högmodigt dokument med tanke på att den här deklarationen skrevs på Glämsta - ett judisk kollo. Det är förövrigt formulerat som ett öppet brev vilket indikerar att det inte är en "deklaration". Barbara Spectre har en tendens att överdriva judiskt inflytande i Europa och då i synnerhet Sverige som saknar en stor judisk diaspora. Spectre hävdar att hennes folkhögskola är en ledande judisk intellektuell rörelse. Det betvivlar jag. Som Spectre medgav kom folkhögskolan Paideia till för att Göran Persson och Jan Eliasson (den S-märkta karriärdiplomaten) efterfrågade detta och de efterfrågade detta eftersom de antagligen blev tillsagda av USA att införa en sådan eller vill ha något av USA. Det var förövrigt därför Forum för Levande Historia infördes.

Annars var det inte så mycket nytt som sades i det där samtalet som vi i tråden inte känner till. Det mesta som sade var navelskådande etnocentrism utan att någon hänsyns togs till det omgivande samhället eller de processer som sker utanför den judiska diasporan och Israel. Deras makroanalys var bedrövlig. Ingen av dem som deltog i det där samtalet är ledande "intellektuella" eller nyckelpersoner inom media, akademin eller politiken.

Anneli Rådestad (pappan är svensk där av efternamnet), chefredaktör för Judisk Krönika, råkade dock säga litet för mycket om hennes syn på den enligt henne "antisemitiska kulturvänstern" - men ingenting värt att återberätta. Jag vill hävda att det där samtalet mellan dessa fyra personer (en svensk och tre amerikaner utan politiskt, medialt eller kulturellt inflytande) vittnar om hur litet inflytande den judiska diasporan faktiskt har i Sverige. Hur som helst.

Judiska författaren Anita Goldman skrev i veckan ett öppet brev till Greta Thunberg på DN Kultur som jag tycker sammanfattar den svenska högjudiska (dvs. inte den judiska diskussion som pågår utanför Synagogan) diskussionen väl;

Citat:
För Vivian och Shoshan [två sionistiska NGO-ledare som bedriver Hasbara för en internationell publik] var det - liksom det är för mig - självklart att deras palestinska grannar borde få uppleva värdighet och frihet i sin egen stat. De båda var och är därtill sionister. Att den judiska nationella rörelsen, kallad sionism, är lika legitim som andra folks nationalism - ja kanske lite mer med tanke på det judiska folkets historia - är självklart för många.

https://www.dn.se/kultur/anita-goldm...limatrorelsen/
Jag betvivlar att speciella många förutom filosemitiska DN-liberaler uppskattade Anita Goldmans inlägg. Världen är betydligt större än Israel och judisk-sionistiska särintressen. Som påpekat av Hu Xijin (Global Times) så leder Israels krig i Gaza inte till några långsiktiga positiva utkomster. Så här ser stödet ut för Israels krig ut i Sverige (24 november);

- Kd-väljare: 70% positiva (32% mycket positiva)
- L-väljare: 68% positiva (22% mycket positiva)
- M-väljare: 50% positiva (21% mycket positiva)
- Sd-väljare: 49% positiva (21% mycket positiva)
- C-väljare: 16% positiva (16% mycket positiva)
- S-väljare: 6% positiva (2% mycket positiva)
- Mp-väljare: 5% positiva (0% mycket positiva)
- V-väljare: 1% positiva (0% mycket positiva)

https://twitter.com/vpressfeldt/stat...848323/photo/2
Israels krig har inte exceptionellt stöd i Sverige annat än filosemitiska liberaler och evangeliska kristdemokrater. I SD och M är endast hälften positiva. Israel är inte en stor fråga annat än för Dagens Nyheter och Världen Idag - samt deras liberala och evangeliskt kristna läsare.

PS: Annars har Judge Napolitano blivit bättre med gäster så som Alasatir Crooke, Scott Ritter, Jeffrey Sachs, Max Blumenthal, John Mearsheimer, Douglas MacGregor, Lawrence Wilkerson, Larry Johnson, Philip Giraldi, Ray McGovern osv. Det är inte längre neo-cons, nyliberaler och abortmotståndare nu när Napolitano inte längre arbetar för Fox News. Även den betydligt tyngre Tucker Carlson har en större flora inbjudna gäster. Tuckers intervju med Viktor Orbán var sevärd.
__________________
Senast redigerad av Edgerton 2023-12-05 kl. 20:06.
Citera
2023-12-05, 20:10
  #86031
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ottokar
Nu ska migrationen till UK minskas

James Cleverly som tillhör de rasifierade kropparna bland Tories meddelar följande enligt The Guardian.



https://www.theguardian.com/politics...s-updates-live

Helt plötsligt så ska migrationen minskas. Vad är det som händer och varför? Vad tror trådens giganter och följare?

Det kom nyligen siffror på att nettoinvandringen till Storbritannien (alltså invandring minus utvandring) förra året var 745.000. Det är den högsta siffran någonsin. Den konservativa regeringen vet, att stödet är noll (eller i alla fall försumbart) för den utvecklingen. Nästa år ska det vara parlamentsval i Storbritannien.

https://www.islingtongazette.co.uk/n...ecord-745-000/
__________________
Senast redigerad av Meiji 2023-12-05 kl. 20:21.
Citera
2023-12-06, 13:46
  #86032
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
...
PS: Annars har Judge Napolitano blivit bättre med gäster så som Alasatir Crooke, Scott Ritter, Jeffrey Sachs, Max Blumenthal, John Mearsheimer, Douglas MacGregor, Lawrence Wilkerson, Larry Johnson, Philip Giraldi, Ray McGovern osv. Det är inte längre neo-cons, nyliberaler och abortmotståndare nu när Napolitano inte längre arbetar för Fox News. Även den betydligt tyngre Tucker Carlson har en större flora inbjudna gäster. Tuckers intervju med Viktor Orbán var sevärd.

Judge Napolitano och Lawrence Wilkerson är män som lämnat rädslan bakom sig. Den senare förmedlade en hel del intressant information i ett samtal med Alexander Mercouris och Glenn Diesen för knappt en vecka sedan: https://www.youtube.com/watch?v=xcm1...annel=TheDuran
Citera
2023-12-06, 18:57
  #86033
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Friherr
Om det blir så att palestinierna ska hit så kommer de att flygas till Europa på skattebetalarnas bekostnad så det där behöver du inte oroa dig för.

Lyckligtvis är hela världen utom rena vasallstater till USA motståndare till Israels folkfördrivning och det är vårt smala hopp.

D.v.s FN säger att dessa är "flyktingar" och sedan skeppas de hit av oss skattebetalare. Vilket är vad jag skrev tidigare i tråden. Inte det minsta luddigt eller abstrakt.

Titta på det Edgerton hittat om hur stödet för Hamas ser ut i Sverige beroende på partisympatier. Narrativ om "vasallstater" håller inte för minimal granskning i synnerhet eftersom du definierar vasallstat som någon stat som inte gör som du vill. Som om dina åsikter vore någon sorts norm eller hade allmänt stöd inte bara bland svenskar men ute i världen. Så är det definitivt inte. Indien är ett exempel.

Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton

Solidaritet bland giganter... förment sådan i alla fall. Notera dock att Napoleon inte försökte hjälpa dig försvara något du skrev. Jag gick tillbaka och tittade. Napoleon anförde att invandring beror på att invandrare köper dasspapper ("konsumtion") - efter det vill man naturligtvis inte ta diskussion med någon. Det går inte. Den trådgigantiska lojaliteten sträcker sig till handhjärtan - inget mer. Uppenbarligen har detta med ämnet att göra.

Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Så här ser stödet ut för Israels krig ut i Sverige (24 november);

- Kd-väljare: 70% positiva (32% mycket positiva)
- L-väljare: 68% positiva (22% mycket positiva)
- M-väljare: 50% positiva (21% mycket positiva)
- Sd-väljare: 49% positiva (21% mycket positiva)
- C-väljare: 16% positiva (16% mycket positiva)
- S-väljare: 6% positiva (2% mycket positiva)
- Mp-väljare: 5% positiva (0% mycket positiva)
- V-väljare: 1% positiva (0% mycket positiva)
https://twitter.com/vpressfeldt/stat...848323/photo/2[/indent]Israels krig har inte exceptionellt stöd i Sverige annat än filosemitiska liberaler och evangeliska kristdemokrater. I SD och M är endast hälften positiva. Israel är inte en stor fråga annat än för Dagens Nyheter och Världen Idag - samt deras liberala och evangeliskt kristna läsare.

Ungefär som förväntat alltså. Narrativ som spunnits om "vasallstater" med mera är nu döda och begravna för evigt. Det är inte så att nuvarande regeringskonstellation med stöd av SD egentligen (och deras sympatisörer) är Palestina- och Hamas-sympatisörer.

Låt oss ta en titt på V-sifforna och SD-siffrorna. De 99% av V-väljarna vi hittar är inte samma typer av personer som de 51% vi hittar hos SD-väljarna. Trådnarrativ kan kanske spinnas för att försöka få det till att det är så men det är inte så.

Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
PS: Annars har Judge Napolitano blivit bättre med gäster så som Alasatir Crooke, Scott Ritter, Jeffrey Sachs, Max Blumenthal, John Mearsheimer, Douglas MacGregor, Lawrence Wilkerson, Larry Johnson, Philip Giraldi, Ray McGovern osv. Det är inte längre neo-cons, nyliberaler och abortmotståndare nu när Napolitano inte längre arbetar för Fox News. Även den betydligt tyngre Tucker Carlson har en större flora inbjudna gäster. Tuckers intervju med Viktor Orbán var sevärd.

Israel är en stor fråga för dessa gubbar (exklusive Orban) - för att anknyta till vad du skrev om DN (som inte är Netanyahu-vänner på något sätt) och Världen Idag. Israel är en stor fråga i trååden också. Om vi lyfter perspektivet lite så är dessa gubbar intresserade av att öka främmande makts makt. Det handlar t.ex. om Kina vilket jag inte behöver förklara för dig, eller hur? Gubbarna vill att främmande makts makt ska öka över Mellanöstern eftersom det är en viktig handelsrutt och det finns olja där. Gubbtårarna för rasifierade muslimbarn är krokodiltårar. Främmande makts ärenden är vad det handlar om och alltid handlat om. Det var likadant under kalla krigets dagar.

Att ge herravälde till främmande makt är jag mycket skeptisk till. Det kommer att leda till svårigheter, inte minst ekonomiskt när främmande makt frå fri hand att göra som de vill och ställa vilka krav de vill. Vissa är redo att krypa direkt. Jag har inga problem med att säga vad tycker om det här. Inga problem med att vara ärlig. Man kan tycka ett anonymt forum borde göra att klarspråk talas men så är inte fallet. Skälet är att åsikterna är så skamliga att det inte ens kan yppas anonymt.
Citera
2023-12-06, 21:53
  #86034
Moderator
Diagorass avatar
Två små alster i Dagens Industri. Jag har tidigare skrivit om mina funderingar om hur näringslivet bakom skål och vägg egentligen resonerar kring samhällsutvecklingen. Även om antalet konsumenter och billig arbetskraft har ökat kan det inte på långa vägar väga upp de kostnader som drabbar företagen. Även om kanske inte Volvo eller Atlas Copco råkar mest illa ut måste det finnas många framgångsrika näringsidkare med politiska kontakter som ventilerar åsikter av och till. Jag är fövånad att vi inte hört mer från den sidan.

Citat:
Om att nästan förlora respekten för sitt land

Något avgörande och nytt hände mellan mig och mitt land under hösten som gick. Jag vet inte om jag delar denna upplevelse med många men jag vet att många i min närhet kände ungefär samma sak när varje morgon innebar ett alltmer chockartat uppvaknande efter en ny natt med bombningar och skjutningar.

Om vi under hösten hade haft en regering som negligerade våldet, som demonstrativt fokuserade på annat än inre och yttre säkerhet, som hade haft de i och för sig viktiga frågorna strandskydd och äganderätt i skogen som fokusområden och med partier som varit helt oeniga i synen på brottsbekämpning, då hade jag nog faktiskt gett upp. Nu har vi en regering som distinkt arbetar med inre säkerhet.

Istället kom känslan krypande. Det här kanske inte går. Svenskarna kan inte riktigt ta hand om sig själva. Sverige är något annat nu, och kanske inte lika självklart värt att försvara. Nu får man försvara sig själv och de sina istället. Den särskilda laddningen jag tidigare känt för skogen, åkrarna och kraftledningsgatorna tunnades ut. Ljudet av stridsflyg i skyn över min ö kändes inte lika övertygande när ungdomar sköt automateld på bostäder om nätterna. Jag drabbades av en förlust, fortfarande oklart av exakt vad, men känslan för mitt land och för detta stycke mark blev annorlunda.

https://www.di.se/ledare/om-att-nast...for-sitt-land/

Välkommen till verkligheten. Synd att det är 20 år för sent.

Citat:
En av Sveriges främsta tillgångar är tilliten mellan människor. Den ger upphov till sociala utbyten och affärstransaktioner. Den genererar välstånd och väl fungerande samhällen. Denna superkraft måste alltid värnas.

Den eskalerande gängkriminaliteten undergräver inte bara den mellanmänskliga tilliten utan också den mellan medborgare och myndigheter. I förlängningen riskerar detta att skada Sveriges långsiktiga tillväxtpotential.

Människors tillit till varandra, även till främlingar, är en av de viktigaste förklaringarna till ett lands välstånd. Social tillit minskar behovet av kontrakt och kontroll. Affärer sker snabbare och billigare i länder där ett handslag går att lita på.

Alla nordiska länder kännetecknas av hög tillit. När European Social Survey för några år sedan frågade invånare i olika länder om det går att lita på människor i allmänhet hamnade Danmark i topp och Sverige på fjärde plats. I botten låg länder som Bosnien och Albanien.

Vad kommer denna undersökning visa om några år? Svenskarna påverkas självklart av den exempellösa våldsvågen där det skjuts eller sprängs i stort sett varje dag. Gängkriminella infiltrerar myndigheter, banker och näringslivet i stort.

https://www.di.se/ledare/thedeen-har...-mot-tilliten/

Tänk vilken rejäl utförsbacke Sverige måste åka ned för innan självklarheter blir uppenbara för den styrande klassen. Man måste vara bra avskärmad från verkligheten om man inte sett det här tidigare. Sen ska man komma ihåg att Bosnien och Albanien är rena högtillitssamhällen om man jämför med Irak, Syrien och Somalia. Vad som händer när man importerar befolkning från sådana länder har ledarskiktet i Sverige alldeles nyligen insett verkar det som.
Citera
2023-12-06, 22:03
  #86035
Medlem
baggebo1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Diagoras
Två små alster i Dagens Industri. Jag har tidigare skrivit om mina funderingar om hur näringslivet bakom skål och vägg egentligen resonerar kring samhällsutvecklingen. Även om antalet konsumenter och billig arbetskraft har ökat kan det inte på långa vägar väga upp de kostnader som drabbar företagen. Även om kanske inte Volvo eller Atlas Copco råkar mest illa ut måste det finnas många framgångsrika näringsidkare med politiska kontakter som ventilerar åsikter av och till. Jag är fövånad att vi inte hört mer från den sidan.



https://www.di.se/ledare/om-att-nast...for-sitt-land/

Välkommen till verkligheten. Synd att det är 20 år för sent.



https://www.di.se/ledare/thedeen-har...-mot-tilliten/

Tänk vilken rejäl utförsbacke Sverige måste åka ned för innan självklarheter blir uppenbara för den styrande klassen. Man måste vara bra avskärmad från verkligheten om man inte sett det här tidigare. Sen ska man komma ihåg att Bosnien och Albanien är rena högtillitssamhällen om man jämför med Irak, Syrien och Somalia. Vad som händer när man importerar befolkning från sådana länder har ledarskiktet i Sverige alldeles nyligen insett verkar det som.
Alla dessa bortmedallagränser-nyliberaler låtsas sörja förlorad "tillit" eller "respekt för sitt land" nu. PM Nilssons stycke känns som nån sorts AI-genererad sentimental låtsastext full av billiga klyschor. Som en robot programmerad att "visa känslor". Jag tycker nästan värre om de här typerna när de låtsas så här, än när de är ärliga och bara går hardcore landsförrädare. Så otroligt falskt hela skiten.
__________________
Senast redigerad av baggebo1 2023-12-06 kl. 22:08.
Citera
2023-12-06, 23:29
  #86036
Medlem
SD har vunnit en seger i förhandlingarna om ett uppdaterat Tidöavtal. Detta är inget som regeringspartierna vill ha utan något som SD fått tjata sig till.
Citat:
Regeringen och Sverigedemokraterna har de senaste veckorna förhandlat om en uppdatering av Tidöavtalet, av vissa kallat ”Tidö 2.0”. Bland annat har företrädare setts på statsministerns residens på Harpsund.
Nu har man kommit överens om ett ny punkt i avtalet som innebär att Konjunkturinstitutet (KI) ska räkna på de ”ekonomiska nettoeffekterna av migrationen till Sverige under modern tid”.
– Det är något vi har drivit ända sedan vi kom in i riksdagen, i vår första budget, och ute i kommuner – det här med mångkulturella bokslut, säger SD:s partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.
Om denna utredning blir klar före nästa val så kan Moderaterna bara drömma om att bli större än SD. Regeringspartierna tillsammans kommer bli mindre än SD och det med viss marginal.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...r-invandringen

Tillägg: Såg nu att Harpsund kallas ”statsministerns residens”. Journalister! Du tror du föraktar dem tillräckligt mycket men det gör du inte.
__________________
Senast redigerad av Friherr 2023-12-06 kl. 23:32.
Citera
2023-12-06, 23:37
  #86037
Moderator
Diagorass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Alla dessa bortmedallagränser-nyliberaler låtsas sörja förlorad "tillit" eller "respekt för sitt land" nu. PM Nilssons stycke känns som nån sorts AI-genererad sentimental låtsastext full av billiga klyschor. Som en robot programmerad att "visa känslor". Jag tycker nästan värre om de här typerna när de låtsas så här, än när de är ärliga och bara går hardcore landsförrädare. Så otroligt falskt hela skiten.

Jag håller med. Det känns väldigt påklistrat när personer som tidigare inte kunde artikulera en enda kritisk mening om svensk invandringspolitik plötsligt blir sentimentala och beklagar sig att Sverige inte längre är det land de växte upp i. Till och med Anders Lindberg kan minnas bättre tider:

Citat:
Jimmie moment” när tågen slutade gå i tid

Nässjö i Småland är en av dessa platser jag nästan aldrig haft ett ärende till. Men i veckan var jag där igen. Tåget var – naturligtvis – sent. Bussen hade – naturligtvis – gått. Och ersättningsbussen fanns inte där tågpersonalen pekat. Jag var, som så ofta förr, strandad och skulle missa en avtalad tid. Denna gång med ett gäng LO-medlemmar i Ädelfors utanför Vetlanda.

Det var då jag insåg det: jag har helt enkelt gett upp. Min känsla är inte ilska, bara uppgivenhet. Jag bokar mina tågbiljetter men räknar egentligen inte med att komma fram. Vilket jag alltså inte heller gjorde.

Begreppet ”Jimmie moment” myntades av högerdebattören Kajsa Dovstad i Göteborgsposten. Hon hade varit i Gävle och försökt köpa köttbullar men istället hittat en närbutik med skyltar på arabiska och ”hela smådjur” i frysdisken. ”Jag är i Sverige, ett Sverige som inte känns svenskt. Och jag gillar det inte”, skrev hon. Närbutiken blev hennes ”Jimmie moment” då hon instinktivt kände att SD hade rätt.

Jag tror Kajsa Dovstads har både rätt och fel. Självklart finns de som upplevt ett ”Jimmie moment” i kulturkrockar de inte har kunnat hantera. Men jag tror det stora bakom SD:s framgångar är något annat: längtan efter ett Sverige som fungerar igen. Efter den tid som flytt.

Längtan efter tåg som går när de ska, brev som kommer fram och vårdcentraler med lediga tider som går att boka. Längtan efter känslan av att allt inte är en enda röra. Av ordning.

För sanningen är att Sverige har gått sönder. Inte för att någon närbutik har ”hela smådjur” i frysdisken utan på grund av politik. Sedan 80-talet har avregleringar och åtstramningar i omgångar urholkat välfärdsstaten, låtit infrastrukturen förfalla och fördelat om resurser från vanligt folk till en liten grupp superrika.

Hade ens SD suttit i riksdagen utan Fredrik Reinfeldts utförsäkringar och sänkta a-kassa?

https://www.aftonbladet.se/ledare/a/...utade-ga-i-tid

Nu lider Anders Lindberg av ett yrkesmässigt förståndshandikapp men att han inte på riktigt förstår att SD sitter i riksdagen pga massinvandringen och inte Reinfelds ekonomiska politik är det nog ingen som tror på.
Citera
2023-12-06, 23:48
  #86038
Medlem
Senaste PISA för 2022 (släppt 2023) har kommit.

2022 års ledare i naturvetenskap (upp/ned indikerar poäng och inte position)
1) Singapore : 561 (upp)
2) Japan : 547 (upp)
3) Macao : 543 (ned)
4) Taiwan : 537 (upp)
5) Sydkorea : 528 (upp)
6) Estland : 526 (ned)
7) Hong Kong : 520 (upp)
8) Kanada : 515 (ned)
9) Finland : 511 (ned)
10) Australien: 507 (upp)
Inte oväntat leder de (öst)asiatiska länderna. Etnisk, kulturell och religiös homogenitet leder till mer effektiv undervisning och ett bättre utbildningsystem. Det kinesiska inslaget betydande i Taiwan (97%), Macao (92%), Hong Kong (92%) och Singapore (75%). De övriga är primärt högskoleutbildade vita, indier, öst och sydostasiater. Invandringspolitiken är selektiv. Japan och Sydkorea är etniskt homogena med små minoriteter av öst och sydostasiater. Singapore, Japan, Macao, Taiwan, Sydkorea och Hong Kong har också ett top-notch" utbildningsystem medan västerlandet har det liberala-deweyianska utbildningsystemet som inte är lämpat för massutbildning. Faktum är att det är rent destruktivt för alla och då i synnerhet migrantbefolkningen.

Det kan nämnas att Kina inte ställde upp 2022. När Kina ställde upp 2018 utklassade Kina världen med stor marginal trots att flera västländer (där bland Sverige) valde ut enskilda skolor för att få upp sina resultatet. Rysslands siffror togs inte med för årets PISA-rapport på grund av landets intervention i Ukraina.

Sverige fick 494 poäng i NO i årets PISA. Ett fall från 2018 då Sverige fick 499. Detta trots att provet administrerades till primärt skolor med en majoritet svenska elever. USA föll från 502 till 499 poäng men behöll sin ledning över Sverige. Inte oväntat lyckades Estland och Finland bäst i Europa i naturvetenskap. Båda är hyfsat homogena nordeuropeiska länder. Australien och Kanada har en massiv östasiatisk välutbildad befolkning på grund av en mer seriös och selektiv invandringspolitik. OECD skriver;

Citat:
Immigrant students outperformed non-immigrant students in nine countries/economies (Australia, Brunei Darussalam, Canada, New Zealand, Qatar, Saudi Arabia, Singapore and the United Arab Emirates) (216)

https://read.oecd-ilibrary.org/view/...sults-Volume-I
OECD skriver det inte rakt ut [det är OECD] men ju mer östasiater ett land har i sin migrantpopulation ju bättre lyckas migranterna. I den fördjupade läsningen av PISA förstår man att (öst)asiater bryr sig mer om sina barn och är mer engagerade i skolan även i diasporan.

2022 års ledare i matematik
1) Singapore: 575 (upp)
2) Macao : 552 (ned)
3) Taiwan : 547 (upp)
4) Hong Kong: 540 (ned)
5) Japan : 536 (upp)
6) Sydkorea : 527 (upp)
7) Estland : 510 (ned)
8) Schweiz : 508 (ned)
9) Kanada : 497 (ned)
10) Holland : 493 (ned)
https://read.oecd-ilibrary.org/view/...sults-Volume-I

Sverige fick 482 poäng i matematik jämfört med 502 i 2018 års PISA. Inte oväntat föll amerikanerna från låga 478 till bedrövliga 465 poäng. Jag gissar på att "Asian-Americans" drar upp de amerikanska siffrorna. Notera att östasiatiska länderna behåller sin ledning i matematik. Det som kan skönjas är att kunskapsglappet mellan de välfungerande och homogena (öst)asiatiska länderna och västerlandet växer. Jag har inte kört siffrorna i mitt SPSS så jag skall inte svära på detta men det förefaller så.

Jag gissar på att västerlandets (mass)invandringspolitik (som primärt består av lågkvalificerad arbetskraft) i kombination med deweyiansk pedagogik (ej lämpad för massutbildning) samt policy som leder till överlag sociala, kulturella, vetenskapliga och ekonomiska förfall - är det som förklarar västvärldens kollaps i PISA-mätningarna.

Sverige befinner sig i en problematisk situation. Idag vill sju av åtta riksdagspartier vill använda svenska barn som krockkuddar för deras "integrationspolitik". I kombinationen med den omfattande pennalistiska och elaka flumpedagogik som bedrivs i den svenska skolan är risken stor att Sverige fortsätter att falla i PISA. Vidare fortsätter Sverige ha en massinvandring som primärt består av Foodora-arbetare. Detta är ett utbildningspolitiskt och på sikt även ekonomiskt självmord.

Den senaste veckorna har utbildningsfrågor diskuterats i media. Aftonbladets Jonna Sima skriver angående höjda räntor på CSN-lån;

Citat:
Men ju högre kostnaden är för CSN-lån desto värre blir den sociala snedrekryteringen. Färre ur arbetarklassen väljer att studera om skuldsättningen blir en för stor börda. Och för den som inte studerar vidare efter gymnasiet tar ofta klassresan snabbt stopp.

https://www.aftonbladet.se/ledare/a/...r-klassresorna
Enligt Jonna Sima leder utbildning till en klassresa men borde då inte lönen gå upp så personen som studerat har råd att betala studielånet? Uppenbarligen inte. Detta har att göra med att Sima ser högre utbildning som förvaring och socialisering snarare än att det skall leda till ett vettigt jobb. Det betyder att Sverige har högt utbildade servitriser men har servitriserna gjort en klassresa uppåt? Nej, de har gjort en klassresa nedåt.

Även Liberalerna (L) ser högre utbildning som förvaring och socialisering. De L-märkta politikerna Cecilia Lönn och Martin Melin vill hålla CSN-räntorna låga. De skriver;

Citat:
Många som är nya på arbetsmarknaden efter studierna har höga kostnader samtidigt som inkomsterna är lägre än vad de är senare i livet. Man ska själv få styra när och om man vill ha en paus. Återbetalningen av studielån ska inte hindra de som utbildat sig länge att exempelvis kunna spara extra för att sätta i gång sin bostadskarriär eller känna att de har marginalerna för alla de kostnader som kommer med att bilda familj.

(...)

Liberalerna vill skapa förutsättningar för fler att våga ta klivet för att lära och bilda sig. Det är på det sättet människor kan ta fram vårt nya Spotify, järnsvamp som minskar utsläppen och andra nya innovationer. Genom kunniga, kreativa och strävsamma människor bygger vi en ny och bättre framtid. Därför vill vi att det ska löna sig bättre att utbilda sig.

https://www.expressen.se/debatt/info...csn-rakningar/
Om vi bortser från det faktum att Daniel Ek som grundade Spotify hoppade av KTH efter två månader och deras övertro på utbildning - speglar citaten ovan hur L-politiker ser på utbildning - som förvaring och socialisering. Om högre utbildning lönade sig skulle inte en marginell höjning av CSN-räntan vara ett problem.

USA har länge använt högre utbildning som ett medel för att gömma undan arbetslöshet. Idag kan människor inte betala av sina studieskulder eftersom det inte finns tillräckligt med kvalificerade arbeten. Om du ser utbildning som "förvaring" leder det till destruktiva konsekvenser på längre sikt. Detta är skälet till varför de östasiatiska länderna samt Schweiz undvikt att använda högskolan som ett destruktivt politiskt redskap. Schweiz är också ett av de västerländska länder som det går hyfsat för i PISA.

I en tidigare artikel skriver liberalernas partiledare Johan Pehrson och skolministern Lotta Edholm (L) detta om skolan;

Citat:
Det är läraren som bestämmer – inte eleverna eller vårdnadshavarna.

https://www.aftonbladet.se/debatt/a/...-inte-eleverna
Jag har diskuterat artikeln tidigare. Sverige får en allt sämre skola. Skall då lärarna och politikerna fortsätta bestämma när den politiskt styrda skolan blir allt sämre? En vän av ordning skulle gärna se en legalisering av den (riktiga) privatskolan för att rädda det som kan räddas. Till och med DN:s ledarsida medger att politikerna är för inkompetenta på skolområdet;

https://www.dn.se/ledare/sverige-beh...lnedskarningar

Expressens ledarsida har gjort ett antal ganska stora framsteg när det kommer till förståelse för utbildningsystemet. Till skillnad från politikerna så har de de facto läst läroplanen. De skrev bland annat detta nyligen;

Citat:
Ännu en regering som tror att skolan kan lösa allt.
https://www.expressen.se/ledare/annu...kan-losa-allt/
Detta är exceptionellt egentligen. Skolan skall användas till undervisning. Det skall inte vara en "social instans". Det är socialförvaltningens jobb och inte skolans. Idag kräver politiker att skolan skall bekämpa "terrorism". Otroligt.

Så hur reagerar de skyldiga i DN? Skolverket skyller på pandemin. Det obehagliga lärarfacket "Sveriges lärare" skyller på "nedskärningar" och skolministern Lotta Edholm (L) säger; "vi har varit naiva", skyller på friskolorna och vill ösa mer pengar i ghettoskolorna. Oppositionen? De skyller på nedskärningar. Sverige skall kasta in mer pengar i ett svart hål av misslyckanden.

https://www.dn.se/sverige/skolverket...gens-verkstad/

Ingen av dem förstår att utbildning är integrerat med övriga samhället. När "Sveriges lärare" (SACO) vill ha massinvandring av lågutbildade Foodora-arbetare leder det till större sociala klyftor, större kostnader och en sämre skola. Resurser är ändliga. Att Skolverket inte ens kan skriva en koherent läroplan säger mycket om dem. Friskolorna? Jag orkar inte ens kommentera detta.

Samtidigt i världens bästa skolsystem;
https://www.youtube.com/watch?v=3FDL4ZYEfcw
https://www.youtube.com/shorts/5S1Brf3u0Y8
https://www.youtube.com/watch?v=UkaJrzd6-hw
__________________
Senast redigerad av Edgerton 2023-12-07 kl. 00:33.
Citera
2023-12-07, 06:05
  #86039
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Senaste PISA för 2022 (släppt 2023) har kommit.

2022 års ledare i naturvetenskap (upp/ned indikerar poäng och inte position)
1) Singapore : 561 (upp)
2) Japan : 547 (upp)
3) Macao : 543 (ned)
4) Taiwan : 537 (upp)
5) Sydkorea : 528 (upp)
6) Estland : 526 (ned)
7) Hong Kong : 520 (upp)
8) Kanada : 515 (ned)
9) Finland : 511 (ned)
10) Australien: 507 (upp)
Inte oväntat leder de (öst)asiatiska länderna. Etnisk, kulturell och religiös homogenitet leder till mer effektiv undervisning och ett bättre utbildningsystem. Det kinesiska inslaget betydande i Taiwan (97%), Macao (92%), Hong Kong (92%) och Singapore (75%). De övriga är primärt högskoleutbildade vita, indier, öst och sydostasiater. Invandringspolitiken är selektiv. Japan och Sydkorea är etniskt homogena med små minoriteter av öst och sydostasiater. Singapore, Japan, Macao, Taiwan, Sydkorea och Hong Kong har också ett top-notch" utbildningsystem medan västerlandet har det liberala-deweyianska utbildningsystemet som inte är lämpat för massutbildning. Faktum är att det är rent destruktivt för alla och då i synnerhet migrantbefolkningen.

Det kan nämnas att Kina inte ställde upp 2022. När Kina ställde upp 2018 utklassade Kina världen med stor marginal trots att flera västländer (där bland Sverige) valde ut enskilda skolor för att få upp sina resultatet. Rysslands siffror togs inte med för årets PISA-rapport på grund av landets intervention i Ukraina.

Ännu mer signifikant och betydelsefullt för länders utveckling är kanske matematikolympiaden som Kina vunnit 6 gånger de senaste 10 åren, USA har vunnit 3 gånger och Ryssland, Sydkorea och Japan har vunnit 2 gånger vardera. Tittar man på bilder av de amerikanska lagen och läser namnen så framgår att dessa med några undantag också består av kineser eller ättlingar till kineser.
Citera
2023-12-07, 09:58
  #86040
Medlem
trewqs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Diagoras

Nu lider Anders Lindberg av ett yrkesmässigt förståndshandikapp men att han inte på riktigt förstår att SD sitter i riksdagen pga massinvandringen och inte Reinfelds ekonomiska politik är det nog ingen som tror på.

Det har blåst upp till en perfekt storm som sossarna är fullkomligt handlingsförlamade inför och saknar vettiga svar på hur problemen ska lösas. Normala, empatiska människor avskyr såväl massinvandring som nyliberalism.
__________________
Senast redigerad av trewq 2023-12-07 kl. 10:00.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in