Citat:
Ursprungligen postat av
Edgerton
Jag är ingen vän av Gulag men jag förstår komplexiteten i frågan. Jag tenderar att inte köpa en svartvit världsbild där USA och liberaler är per definition på den goda sidan medan den andra sidan är ond.
Du relativiserar och blandar bort korten. Oavsett vad "liberaler" håller på med för tillfället så är den onda sidan ond. Och eftersom den är det kallade Reagan Sovjet för "ondskans imperium" - vilket liberaler motsatte sig i starka ordalag. Så nu står du på liberalernas sida. Att Reagan gjorde detta och sade "Mr. Gorbachev, tear down this wall!" om Berlin-muren nådde trots järnridån fram till många i östblocket och delvis på grund av det så rev de ner hela det sjuka, ruttna och ja, onda, systemet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Edgerton
Sedan är det ingen hemlighet att jag är kritisk till liberalism av olika anledningar. Det handlar inte primärt om en kritik mot traditionell Laissez-faire kapitalism. Det jag kritiserar liberalerna för är deras kulturkrig, likgiltighet, våldsamhet, förkärlek för krig och särintressen. Framförallt kritiserar jag dem för deras krig mot alla som inte vill leva i en nyliberal rotlös kosmopolitisk misär;
Obama och Biden avslutade Irak respektive Afghanistan-krigen. Obama införde "Obamacare" vilket kraftigt subventionerar fattigare människor. Och han gav till och med stöd till sådana som hade problem med amorteringar med början 2009. Detta kallar du... "nyliberalism"? Med tanke på att faktiska liberaler gör det du gillar så kan man få intrycket att du med "liberaler" menar sådana som inte är just: liberaler.
Citat:
Ursprungligen postat av
Edgerton
Dagens Kina fängslar inte människor mer godtyckligt än USA. Notera - I Kina sitter 121 per 100,000 i fängelse. Faktum är att det sitter mer människor per capita i Spanien, Storbritannien, Ukraina, Malta, Serbien, Australien, Albanien, Ungern, Estland, Lettland, Tjeckien, Polen, Nya Zealand, Litauen, Israel, Ryssland, Belarus osv. Värst av dem alla är USA där 639 per 100,000 sitter i fängelse. Det kan jämföras med Ryssland där 325 per 100,000 sitter i fängelse. Tycker det inte konstigt att "diktaturen" Kina har en population på 1.4 miljarder och en fängelse-population på 1.7 miljoner medan "demokratin" USA har en population på 332 miljoner människor med en fängelse-population på 2.1 miljon.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...rceration_rate
Olof Lagercrantz-nivå på Kina-simpandet nu. Eftersom du gång på gång efterfrågat "humana straff" för de mest bestialiska handlingarna så finns det en sorts logik i att du kallar det "godtyckligt" att låsa in de monster som gör sig skyldiga till sådana. Apropå USA.
Citat:
Ursprungligen postat av
Edgerton
https://www.cnbc.com/2022/11/30/chin...ondo-says.html
https://www.voanews.com/a/china-rema...y/6808577.html
Jag skrev "China is a threat" på Google och fick 336 000 000 resultat. Jag skulle nog säga att det är rätt lätt att hitta anti-kinesisk propaganda i amerikansk och europeisk press. Det räcker med att läsa Expressens ledar och kultursidor för att notera den uppenbara fientligheten mot Kina. Jag säger inte att Kina är på en goda sidan men samtidigt tänker jag inte köpa den av liberaler ensidiga beskrivningen av landet.
Notera ska här att du pratade om NyT, WaPo, CNN, MSNBC. Du har inga exempel därifrån. Jag tittade igenom den första länken. En rent faktamässig genomgång av läget.
Jag tittade igenom den första artikeln - och den går igenom den fakta USA:s representant gått igenom.
Men det här finns:
It’s now clear to U.S. officials that China, once considered a possible economic and political ally, has become an emerging threat to national security, U.S. companies and American workers, Commerce Secretary Gina Raimondo said Wednesday.
Det simpades. Men inte nu längre.
Återigen blandar du bort korten. Vad du pratade om var att det förekom hatpropaganda mot kineser. Så är det inte - i stället är det som jag sade att folk uppmanades krama kineser. Att du likställer kineser med det kinesiska kommunistpartiet betyder inte att alla gör det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Edgerton
Naturligtvis är liberal media och liberala politiker som George W. Bush duktiga på att uttrycka sig på ett sådant sätt att de inte kan anklagas för islamofobi.
För att knyta an till det jag skrev ovan... jag kan hålla med om att GWB hade vissa liberala tendenser. Men normalt sett är inte det inte så att ordet liberal används som du gör det. Vanligtvis används det ordet om GWB:s politiska motståndare, t.ex. Nancy Pelosi som uppmanade till kineskramning.
Citat:
Ursprungligen postat av
Edgerton
Som sagt - jag tror man bör vara progressiv där man bör vara progressiv och konservativ där man bör vara konservativ. Så ser jag på samhällsbygget.
Jag håller med om detta. Men lustigt nog så verkar det som om vi med få undantag har rakt motsatta åsikter om vad detta innebär.