Citat:
Ursprungligen postat av
88g14flashplant
Nu kommer batikhäxornas reaktioner på den eminente Björn Ranelids popularisering av förrädarstämpeln och dess tillämpning mot politiker och regimanknutna journalister:
https://samnytt.se/etablissemanget-u...ranelids-text/
"Farligt och avhumaniserande" lyder ett utlåtande i mängden. Gott så ni får vad ni förtjänar! Nu ska folkförrädarstämpeln bankas i pannan på kräken.
Ranelid visar vägen!

Jag antar att han inte har upphovsrättsskydd för texten så jag kan återpublicera den så vi slipper surfa in på hans Facebook eller värre på Samnytt. Detta är vad han skriver;
Citat:
Landsförrädare.
Många svenska politiker har blod på sina händer och de förråder Sverige och bereder väg för mördare, parasiter och fiender till kärlek, godhet och alla som vill leva i tillit och respekt för medmänniskan.Ja, jag menar exakt vad jag skriver här och jag är därmed inte elak och jag begår inte våld på just det svenska verbet att förråda.
Jag har inte importerat detsamma, utan det är fött och brukat sedan länge i mitt fosterland som jag älskar och vördar i oräkneliga sammanhang.
Sverige behöver inga höghastighetståg som kostar två hundra miljarder kronor. Sverige behöver den snabbaste och bästa vägen till lag och ordning, fred och frid för barn och alla människor som sköter sig, studerar, arbetar, betalar skatt och som aktar sin nästa.
En politiker som förråder sitt land är skyldig till medvetna lögner, lömska ränker och handlingar och framför allt svek mot alla varelser som vill leva i fred och endräkt med sin medmänniska. Ingen polis i tjänst skjuts av misstag. En individ som bär vapen och avsiktligt med berått mod skjuter en polis i tjänst kan aldrig göra det av misstag och det finns inga undantag i världen.
Den skjutne polisens gravida hustru är även hon polis och likaså hans broder. Jag skäms inte för att skriva att jag gråter när jag hör det från pappan till den mördade sonen. Den gravida hustruns pappa är också polis. Därmed torde den familjen tjänat den svenska allmänheten mer än någon annan familj i Sverige. Jag klarar knappt att skriva det. I går kväll sköts en tjugofemårig man till döds invid en skola i Huddinge. Således fortgår barbariet i Sverige. Det är ett mentalt och bokstavligt krig. I dag, den tredje juli, sköts en ung man i huvudet i Upplands Väsby. Det är tre personer på knappt lika många dygn. Det är ett vansinne och en tragedi för hela Sverige.
Jag har blivit stenad med ord och trakasserad av falska och enfaldiga journalister för att jag är den förste och ende författaren som skrivit sanningen om tillståndet i Sverige. Jag lider och sörjer över vad som händer i landet medan de tjänar lögnen och förfalskningen av verkligheten.
Jag är nationalist och kosmopolit i en och samma person och jag respekterar alla individer om vill leva i fred med sin medmänniska.
Du och jag har inte bestämt var och när vi skulle födas och vem som skulle bli vår mamma och pappa. Vi har ursprungligen inte gjort oss förtjänta av att vara svenskar. Det är en gåva som vi skall förvalta på bästa sätt och vara tacksamma över. Det räcker med en enda mördare och terrorist som härjar på Drottninggatan i Stockholm, Biskopsgården i Göteborg eller på Fersens väg i Malmö för att det skall beröra hela befolkningen i Sverige. Barnen ser och hör, läser och tvingas att veta. Det är en skam för landet och en oförlåtlig synd.
Alla brottslingar som är dömda till utvisning skall deporteras direkt med tvång. Det finns inga ömmande fall. En människa väljer att vara kriminell. Ingen behöver svälta och lida av hunger i Sverige. Här kan alla gå i skolan och dricka rent vatten och ha tak över huvudet i någon form. Det går alltid att söka hjälp och bistånd i olika avseenden.
Människor som är födda i landet och som har arbetat och betalat skatt skall alltid få pensioner så att de klarar sitt uppehälle och åtminstone livets nödtorft. Allt annat är en skam för Sverige. Ni bör sprida denna krönika till alla läskunniga människor i Sverige.
Björn Ranelid, i sorg och helig vrede, den andra juli år 2021.
https://samnytt.se/etablissemanget-u...ranelids-text/
Vad Björn Ranelid skriver är alltså;
1) Ranelid anser att politiker är förrädare och att journalister ljuger om invandrarbrottsligheten
2) Ranelid anser att detta inte är ett misstag men det kan mycket väl vara så att gärningsmannen sköt fel person. Det lutar åt detta. Då blir brottsrubriceringen en annan än mord.
3) Ranelid anser att han är "nationalist" och "kosmopolit". Jag vet vad han menar men man bör kunna uttryck sig tydligare
4) Ranelid definierar först svenskar implicit eller explicit som en etnisk grupp och sedan som "vem som helst" som är född i Sverige. Hur skall han ha det?
5) Ranelid anser att man skall utvisa varje invandrare som begår brott. Har han hört talas om proportionalitetsprincipen? Nej, utan detta är skrivet i affekt.
6) Ranelid försvarar sina författarkollegor som har låga pensioner och som han anser bör tjäna mer.
7) Ranelid anser att på grund av att ingen behöver svälta så kommer ingen begå brott? Det brukar finnas förmildrande omständigheter. Människor begår ibland brott och gör det av andra anledningar än att de egentligen vill. Jag delar bara delvis hans syn på brottslighet. Brottslighetens uppkomst är komplex. Det är bland annat en fråga om strukturer och inte bara ett individansvar.
7) Ranelid anser att han är den enda svenska författaren som talar sanning. Den här tråden har pågått i tio år nu och kritiken av invandringspolitiken har pågått sedan 1960-talet. Jag kan nämna många författare som kritiserat invandringen och invandringspolitiken i Sverige men få av dem har fått tillgång till de stora medierna så som Björn Ranelid. Pensionerade antropologiprofessorn Karl-Olov Arnstberg har skrivit om invandrare och minoriteter samt deras problem sedan 1974. Man behöver inte sträcka sig längre än till liberala kulturskribenter på Dagens Nyheter för att finna folk som skrivit i någon mån kritisk om invandringspolitiken.
Detta är ett typiskt "boomer-utbrott". Väldigt många 1940-talister är som Björn Ranelid. De har gjort väl för sig och tjänat mycket pengar. Den här Katerina Janouch fick ett liknande utbrott och det kostade henne sin karriär. Han på Södermalm. Gissningsvis går Ranelid ned på Medborgarplatsen och ser en massa invandrare. Det var kul för tio år sedan men nu är det för många och allt för många rör sig i hans kvarter på Södermalm. Visst iranierna, chilenarna och kineserna passar in men nu är det fattiga arabiska och afrikanska invandrare från ghettot som rör sig i hans kvarter. Ja, och så alla romska tiggare. Det känns otryggt. Sedan läser han i tidningen om all brottslighet och får ett utbrott på Facebook. Han är ändå 72 år så vad har han att förlora.
För Katerina Janouch som också bor på Södermalm handlade det säkert om hennes tonårsbarn som kom hem och berättar historier för henne om allt tafsade och tjafsande och förstörda spritfyllda hemmafester. Ja, och så fick hennes rågblonda pojkväns kompis en smäll av en "invandrare" från Tensta. Vidare var Janouchs reklamare till man knarkare under många år och det slutade tragiskt i skilsmässa. "Jag då" - sade Katerina Janouch och flippade ur i tjeckisk TV.
Så även Alexander Bard som inte alls känner sig hemma i "gaykvartern" längre Södermalm. För honom började det med att han störde sig på feminister och sedan gick det över till annat. Förövrigt kanske inte franske vännen Jean-Pierre Barda ut med ett Sverige där homosexuella män anses vara "kvinnoförtryckare" för de inte ligger med kvinnor så han flyttade till lummiga gayvänliga Tel Aviv. Ingen av de här människorna har läst den enorma litteratur på området och argumenten är rätt trista - typiskt för svenskar och europeiska invandrare. Eftersom de är offentliga personer blir deras "impact" enorm på sociala medier. I synnerhet Björn Ranelid utläggning. Redan nu har hans text fått över 30,000 delningar och 3400 kommentarer. Man skall komma ihåg att detta är en folkkär person.
Den här sången passar väldigt bra in för vad som pågår nu i många hem.
https://www.youtube.com/watch?v=di18hTFTwIw
Detta är en av roligare ikoniska sångerna som beskriver svensk mentalitet. Intressant nog skriven av en provokativ bisexuell libertin omgiven av en voluptuous judinna, en halvafrikansk primadonna och en judisk-fransk homosexuell - också de fruktansvärt svenska och samtidigt lagom exotiska på ett sätt som bara svenskar förstår. Svenskarna är progressiva, snälla, översmarta, rädda, lagom välmående, förlåtande och låtsas ofta vara naiva för att det är "fint" att vara naiv. Nu flippar svensken ur för att samhällskontraktet brutits eller för att använda den korrekta mer filosofiskt-orienterade termen - "fairness". "Fairness" är en av de viktigaste dygderna i Sverige och väldigt lite rättvist idag och nu verkar det ha runnit över för många svenskar. Förhoppningsvis flippar svenskarna ut på politikerna och inte invandrarna.