Citat:
Ursprungligen postat av
Edgerton
Jag känner också ilska. Detta är ett landsförräderi men inte bara mot Sverige men mot hela världen. Liberalerna bär ansvaret för i princip all skit sedan 1900-talets början. De är skyldiga till detta sjukdomsutbrott i Sverige. Den rätt obehagliga Petter Larsson på Aftonbladet kultur kommer ut som liberal i en hatisk artikel mot högen.
Jag pallar inte att läsa liberalernas och socialisternas hat. Nu har Corona kommit till regeringskansliet
Det går inte att undvika detta. I stort sett kommer många bli sjuka. Vi talar som sagt om 60-70 procent av befolkningen som kan åka på den här skiten som liberalerna har tagit hit.
Skillnaden är marginell när det kommer till klimat. Vidare är jag mer oroad för vad som kommer ske om 1-2 månader när vi alla sitter i karantän. Den här skiten kommer att spridas till invandrare. Hu tror du Rinkeby kommer att reagera? Notera att detta sker över hela västvärlden och våra samhällen är inte rustade för det här. Vi har redan massiva problem.
Själv tycker jag avslutningen på Afaiten Petter Larssons kulturinlägg, utan minsta tillstymmelse till kultur, var det mest fascinerande.
Citat:
Mest intressant är*en studie av den schweiziska statsvetaren Philipp Lutz, som jämfört 18 västeuropeiska länder mellan 1990 och 2014. Hans slutsats är att det snarare främst är integrationen höger-radikalerna kan påverka. ”När radikalhögern får regeringsmakt begränsas invandrarnas rättigheter, men inte invandringen som sådan” skriver han.
De kan förbjuda slöjor och minareter, dra ner på olika former av ersättningar, försvåra inträdet i socialförsäkringarna, begränsa rätten till skola och sjukvård, och på andra sätt försöka etablera ett slags etnokrati, där invandrade förvandlas till andra klassens invånare också på pappret.
Jag skulle påstå*att samma sak gäller i Sverige. Hur många flygblad Jimmie Åkesson än delar ut till syriska flyktingar kan SD knappast förverkliga sitt invandringspolitiska mål om ”minusinvandring”, det vill säga att fler ska förmås att lämna landet eller deporteras än som flyttar hit. Inte ens de egna väljarna kan väl tro på det?
Det skulle snabbt knäcka den svenska ekonomin och förmodligen tvinga oss att öppet bryta mot såväl EU:s direktiv som FN:s konventioner.
Men de, eller deras copycats med andra partibeteckningar, kan göra livet riktigt jävligt för dem som redan bor här.
Jo, jag tror också att den dag vi inte behöver lägga gigantiska summor på att sponsra det "miljonhövdade etniska utanförskapet" och när vi inte behöver avsätta icke-befintliga såväl monetära som humana resurser inom diverse missriktad social ingenjörskonst i enda syfte att serva mångkulturen, kommer vår ekonomi "knäckas" snabbare än någon hinner säga Corona.....
Vad jag dock tycker är så fascinerande är hela upplägget med att det inte "går" att initiera det stora Hemvändarprojektet, när dylika skribenter egentligen menar "herregud, inte kan ni vara så rasistiska att ni gör något sådant hemskt!". För självklart är passningen till SD-s väljare och att de inte ens själva kan tro på upplägget endast en desperat vädjan att inte initiera en "permanent lösning", av för Petter Larsson icke önskat slag.
I övrigt har Petter Larsson givetvis rätt i att det krävs såväl morot som piska. Givetvis måste vi göra livet riktigt "jävligt" på just de sätt som Petter skissar på, samtidigt som diskussionerna och budgivningen om den "frivilliga" invandringen pågår.
Det gäller att hålla två tankar i huvudet samtidigt, som 7-klöveravskummen sa 2015 när det diskuterades hur analfabetiska somalier skulle få tillträde till arbetsmarknaden samtidigt som den stora "kompetensregnslögnen" var den officiella versionen utåt.