Citat:
Bra utläggning. Jag har tänkt på det där fenomenet en del och skrivit lite om det:
Ursprungligen postat av Fnysington
Sverige är på väg att slarva bort sitt varumärke och på väg att bli som vilken andrarangsnation som helst intill medelhavet/mellöstern, det är genuint tragiskt. Något för våra medier att belysa..
http://swedishdissident.blogspot.se/2012/01/den-svenska-kosmopolitismen-som.html
http://swedishdissident.blogspot.se/2012/07/lintons-dilemman.html
Flera vänner och bekanta, från olika länder, alltifrån Slovenien till USA, har noterat att Sverige - särskilt Sthlm - är på väg att tappa sin unika identitet till förmån för ett slags töntigt pseudo-Manhattan, kryllande av fyra nyanser av brunt. De enda som genuint älskar Sveriges "demokrati" och vad den leder till är vänsterliberala fransmän eftersom de ser det som att lillebror lydigt har följt storebrors råd om jus solis, universalism och sydlig kolonisering.
I en viss mening är jag, som så många andra, också en "världsmedborgare" som gillar att shoppa i t.ex. Soho på Manhattan med några års mellanrum, och slås ofta av vilken trevlig och välfungerande mångetnisk/-raslig storstadshybrid det rör sig om - ett av få välfungerande multikultiområden i världen. Men varför Sverige ska söka återskapa en miniatyr vet nog ingen, det framstår mest som ett missriktat mindervärdeskomplex. Visst, i storstäder/huvudstäder är det naturligt med en relativt stor etnisk och kulturell pluralism, särskilt tillfälliga gäster av olika slag, men att aktivt söka skapa en eskalerande smältdegel är någonting annat och förstås dömt att misslyckas. Förhoppningsvis inser dock en del hur töntig deras globaliseringsvurm är.