2018-01-19, 11:26
  #50689
Medlem
kinematisists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tjyvas
"Vi har ingen sjukvårdskris idag, tänk på hur det var när digerdöden härjade på 1300-talet."

Vi har det ganska bra i Sverige.....
Jämfört med hur dom har det i Nordkorea.

Personligen gillar jag haussande kvalitetsmått där man bekvämt jämförs mot det absoluta bottenskrapet.

Det är en reflektion över hur det av missunnsamhet besatta mentala maskineriet fungerar hos den som yppar sådana usla jämförelser.

Opinionsbildaren är en fitta helt enkelt - och jag som ju gillar fitta.
Citera
2018-01-19, 11:43
  #50690
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kinematisist
Vi har det ganska bra i Sverige.....
Jämfört med hur dom har det i Nordkorea.

Personligen gillar jag haussande kvalitetsmått där man bekvämt jämförs mot det absoluta bottenskrapet.

Det är en reflektion över hur det av missunnsamhet besatta mentala maskineriet fungerar hos den som yppar sådana usla jämförelser.

Opinionsbildaren är en fitta helt enkelt - och jag som ju gillar fitta.
Fast om man jämför med digerdöden (och andra relevanta mått), så är det heller inte så illa i Eritrea* - så då borde de kunna stanna kvar där?
*byt ut mot valfritt
Citera
2018-01-19, 11:49
  #50691
Medlem
kinematisists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fnysington
Men jag tror knappast någon längre läser dessa pekoral. De görs på rutin, bara för att det ska vara så. En liten stund till.

Det finns säkert lite pengar kvar att bränna i budgeten.

Fan vet vad alla opinionslangare och multikultipimps nu ska ta sig för när festen med Godhetsknarket® mer eller mindre är nedsläckt och inofficiellt helt över.
Citera
2018-01-19, 11:54
  #50692
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Det mångkulturella assistansfifflet engagerar, här t ex Jönköpingsposten. En liten släng åt vänsterns selektiva blindhet gällande vinstbegränsning i välfärden slinker också med.

Citat:
Friskolor och privata vårdgivare får ofta kritik från vänster. Marknadsprinciper ska inte styra välfärden, lyder argumentet.
Att vänstern ofta är helt okritisk mot assistansmarknaden, som är den mest privatiserade där 80 procent väljer ett privat bolag, är därför ett mysterium.
https://www.jp.se/article/ledare-fus...-lss-reformen/
JP må tycka det är ett "mysterium", men det är inte ett mysterium. "Alla" har vetat vilka det är som i huvudsak genom kriminell verksamhet missbrukar Assistansersättningen, därför ha "ingen" velat belysa detta. Det skulle ju kunna ge "fel signaler" om folkutbytesprojektet.
__________________
Senast redigerad av Efterdradd 2018-01-19 kl. 11:56.
Citera
2018-01-19, 12:51
  #50693
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Efterdradd
JP må tycka det är ett "mysterium", men det är inte ett mysterium. "Alla" har vetat vilka det är som i huvudsak genom kriminell verksamhet missbrukar Assistansersättningen, därför ha "ingen" velat belysa detta. Det skulle ju kunna ge "fel signaler" om folkutbytesprojektet.

Detta har förmodligen pågått länge utan att åtgärder (eller få sådana) har vidtagits. Jag fick en en viss insyn 2009 och bedrägerierna har säkert varit känt längre än så. Att civilsamhället totalt kapitulerat inför den importerade "adeln" visar ett samhälle i förfall. Assistansersättningar, falska/flera identiteter och bidragsfusk i alla upptänkliga former kostar svenska skattebetalare många miljarder varje år. Inte alla invandrare men många. Även svenskar men med säkerhet väldigt få. Myndigheter som har förmåga att agera med full kraft mot svenskar och är dysfunktionella att agera mot invandrare.

Vad f-n får jag för mina skattepengar? Det hjälper inte hur mycket det trixas med ord eller hur politiker och vänstern försöker med olika halmgubbar. Samhällskontraktet eroderar för varje dag.
Citera
2018-01-19, 13:02
  #50694
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Efterdradd
JP må tycka det är ett "mysterium", men det är inte ett mysterium. "Alla" har vetat vilka det är som i huvudsak genom kriminell verksamhet missbrukar Assistansersättningen, därför ha "ingen" velat belysa detta. Det skulle ju kunna ge "fel signaler" om folkutbytesprojektet.

Fusket och bedrägerierna finns rapporterat redan 2012 i "Åtgärder mot fusk och felaktigheter med assistansersättning (SOU 2012:6)"

Citat:
Det förekommer också att assistansanordnare aktivt letar brukare på flyktingförläggningar och utnyttjar deras svaga situation. Utredningen har även fått signaler från polisen om att detta förekommer och det har uppmärksammats och problematiserats i rapporten Bidragsbrott och skattebrott12. I dessa fall förekommer det ibland också att anordnaren lånar ut pengar till brukaren resa till Sverige och/eller uppehälle under den första tiden i Sverige samt hjälper till med alla myndighetskontakter och ansökningar.

https://books.google.se/books?id=DOO...ttning&f=false

Men, man verkar som sagt inte ha tagit tag i problemet med någon större entusiasm eller visat någon handlingskraft.
Citera
2018-01-19, 13:30
  #50695
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av penistuppen
Den här artikel krönikan från Dick Harrison var extremt löjeväckande, och visar att det s.k. mediakriget på sina håll inte alls har kommit så långt.
https://www.svd.se/den-som-tycker-at...ar-ingen-aning

Harrison menar att det inte alls var bättre förr eftersom: "Idag är våldsbrottsligheten betydligt mindre omfattande än på medeltiden eller stormaktstiden" Snacka om att göra sig dummare än vad man är.

Detta alltså efter t.om. ärkekommunisten Göran Greider fått göra avbön får mig att misstänka att den där Harrison inte är den skarpaste kniven i lådan. Krönikan känns väldigt peak-godhet á la 2015.
Mattias Lindberg gör en intressant iaktagelse på Twitter avseende Dick Harrisons uttalande genom åren:
Citat:
2014: Invandringens långsiktiga följdverkningar bör lyftas fram o hyllas. Invandringen har gett Sverige en...ekonomisk nettovinst som svårligen kan överskattas

2018: Idag är våldsbrottsligheten betydligt mindre omfattande än på medeltiden...Ingen kvinna riskerar brännas
https://twitter.com/lindbergpolemik/...65652205940736
Citera
2018-01-19, 13:38
  #50696
Medlem
frasselitos avatar
Avdelning: Vända kappan efter vinden
https://mobile.twitter.com/pascalido...67627676196864
Citat:
Ursprungligen postat av Alexandra Pascalidou
Alla vi som sedan 90-talet varnat och vädjat och larmat om situationen i våra fattigaste förorter. Vi som talade om stegrande segregation, ökande klyftor, växande utanförskap som tickande bomber som nu briserar. Må insikten infinna sig och vändningen komma.

Denna Twitter-tråd visar på hyckleriet med väl valda filmklipp:
https://mobile.twitter.com/daccraft/...714758656?s=17
Citera
2018-01-19, 16:53
  #50697
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av frasselito
Avdelning: Vända kappan efter vinden
https://mobile.twitter.com/pascalido...67627676196864


Denna Twitter-tråd visar på hyckleriet med väl valda filmklipp:
https://mobile.twitter.com/daccraft/...714758656?s=17
Pascalidou är falsk som få.
https://youtu.be/bKoctSkmdto
https://mobile.twitter.com/daccraft/...261255/video/1

Men även på Aftonbladets ledarsida har de börjat vända kappan efter vinden, även om det är lite motigt för dem. Nu har både Löfven och Magda Andersson varit ute och sagt vad riktningen är, då är det bara att bita i det sura äpplet om de ska fortsätta att vara gångbart kapital hos S/LO-eliten.
Citera
2018-01-19, 20:22
  #50698
Medlem
Mohamed Omar briljerar:

Citat:
I gammelmedia har det hetat att invandrarna från arabvärlden och Afrika är så fantastiska och att de ska berika Sverige. Men om de kan berika Sverige, varför har de inte kunnat berika sina egna länder? Skulle du köpa ett piller mot håravfall av en skallig man?

Det som har skett genom den ansvarslösa massinvandringen är inte en berikning utan en förslumning. Allt fler områden börjar bli mer lika invandrarnas hemländer och mindre lika Sverige. Mindre rena, mindre trevliga, mindre säkra. Och antalet sådana områden ökar.

Citat:
Denna fråga vill jag ställa till er alla som viftar så stolt med era flaggor. Det faktum att ni är här är beviset för att Sverige är bättre. Tag emot Sverige på samma sätt som Sverige tog emot er. Öppna era hjärtan!

https://detgodasamhallet.com/2018/01...er/#more-11061

Sådana självklara ifrågasättanden och reciproka krav lyser med sin frånvaro i regimtrogna MSM. Det Omar säger torde alla kunna skriva under på, när det gäller grundläggande premisser för mellanmänskliga relationer och samhällelig samvaro. Jag vill dra det lite längre, och kräva att främlingar som ämnar bli residenta anstränger sig mer för att smälta in än ursvensken anpassar sig till främlingarnas mångfald. Oavsett var man sätter ribban så har främlingarna något att bevisa, om de ska anses jämbördiga i detta land; det är något de måste förtjäna genom egna ansträngningar, genom inometnisk kritik och inte gnäll på Sverige och svenskar. Ingen gillar snyltare. Allra minst snyltare som har ovettet att gnälla dessutom. Slagordningen står klar.
Citera
2018-01-19, 21:34
  #50699
Medlem
Napoleon.Snowballs avatar
Årets hittills största rena mediehändelse med beröringspunkter till vår tråd är utan tvekan Cathy Newmans fientliga intervju av Jordan Peterson på Channel 4. Se de hela 30 minuterna på Youtube. Och notera att i går var antalet tittare 800 000, i morse 1 200 000 och nu på kvällen 1 600 000.

Peterson gör ett sagolikt arbete där han korrekt och bestämt slår sönder Newmans falskheter och förenklingar.

Nu har en annan av mina favoriter, Uri Harris, med avstamp i denna intervju/debatt gjort en mycket intressant beskrivning av den nya bourgeoisien.
Christakis mentions two important things about Newman. First, she seemed hostile towards Peterson, clearly going into the interview with a moral prejudice towards him. Second, she seemed unable to engage with his arguments, instead misrepresenting them (“You’re saying women aren’t intelligent enough to run top companies?”) or taking issue with them (during a conversation about unhealthy relationships, Newman asked: “What gives you the right to say that?” Answer: “I’m a clinical psychologist.”) At one point, she was rendered speechless.

It was as though she had never heard arguments like Peterson’s before, and was taken aback to discover they existed. As a presumably well-read person, why had she not been exposed to arguments like this before? The answer, I think, is that these arguments have largely been banished from contemporary mainstream news media and entertainment. Only because of Peterson’s immense grassroots success has he forced his way into the conversation, which makes it all the more awkward when an interviewer looking to put him in place ends up bewildered.

But why have these arguments been banished? The immediate answer is social pressure. As social justice advocates have come to dominate Western culture, they’ve created a situation where interlocutors are more intent on burnishing their adherence to the correct opinions than they are about discovering something new, learning the truth, or even engaging in open and reciprocal dialogue. Hollywood actors wear political slogans to awards ceremonies, comedians lecture their audiences rather than entertain them, and television hosts go into battle with their guests rather than interview them. Naturally, this has pushed out opposing voices.
[...]
Peterson has been broadly critical of the social justice movement. For example, he’s criticised it for being authoritarian—including in the aforementioned instance of compelled speech for gender pronouns—and has warned about similarities to authoritarian communist regimes. But it’s more than that. Peterson has argued that it disenfranchises many people, especially men. In his view, most people find meaning in life through their participation in social structures and hierarchies. This is more than just a casual opinion; Peterson is a clinical psychologist who has also researched and published extensively on psychometrics.

Which brings us back to the question of whether critical theory and the social justice movement it has inspired, is truly promoting universal values. From a psychological perspective, illuminated through psychometrics, people differ with respect to a variety of personality traits, and therefore also with respect to the type of society they want to live in. If we’re going to talk about values, this is a good starting point. But from this perspective, it’s difficult to imagine truly universal values; some societal arrangements are inevitably going to appeal to some people more than others.

One might interpret Peterson as shedding light on this problem by pointing out that the morality of contemporary Western society, with its emphasis on equality and liberation, is acting in the service of particular psychological interests while acting against others. In other words, a similar situation to that which Marx and the original critical theorists criticised the classical liberal bourgeoisie for: presenting their own interests as universal values or truths.

Consider the concept of liberation. It’s held in society to be an unquestioned moral good, one that no reasonable person could possibly disagree with, in large part due to a variety of positive connotations. Yet, in practice, its implementation invariably involves dismantling societal structures in accord with some people’s psychological interests and in conflict with other people’s. Hence, we see conservative people feel increasingly alienated from mainstream culture, as cultural leaders systematically attack everything from sexual norms to familial structures to national identity to cultural history, ostensibly in the pursuit of liberation.

The same applies to the concept of equality. This, also, is held in contemporary society as an unquestioned moral good that no reasonable person could disagree with. In practice, though, its implementation involves removing aspects of society that involve competitiveness and status-seeking, which for some people may provide significant meaning to their lives. Or take the associated concept of gender equality. This, too, might appear unquestionable and universal. But it’s not, because its implementation disincentivises risk-taking and status-seeking, and these are especially meaningful to men.
[...]
The identity of the group providing the intellectual foundation for both critical theory and the social justice movement are mostly white middle-and-upper-class intellectuals from the political left in advanced Western economies. It may be more illuminating to see this group’s interests as the driving force of societal change, rather than those of the ever-changing group of the powerless. In effect, the intellectuals of the poltical left are creating the type of society they personally want to live in. ‘The powerless’ are temporary allies on this journey.

Over the past few decades, this group has become increasingly powerful, essentially becoming a bourgeoisie much like the one Marx and the early critical theorists were criticising, and using many of the same mechanisms: suppressing criticism through control of the news media and now social media, enforcing rigid etiquette in speech and behaviour, using the education system to teach its values, and most importantly, representing its own interests as universal values and beliefs.

Peterson represents a growing group of people who are now waking up and starting to look more closely at contemporary morals, beliefs, and institutions that they had previously held beyond reproach and are now asking: “Are these things really universal or interest-neutral, and if not, whose interests are they serving and whose values do they represent?” This is a process, I think, that is inevitable.
http://quillette.com/2018/01/17/jord...w-bourgeoisie/

Och här är själva debatten om ni skulle ha råkat missa den:

https://youtu.be/aMcjxSThD54
__________________
Senast redigerad av Napoleon.Snowball 2018-01-19 kl. 21:37.
Citera
2018-01-19, 22:14
  #50700
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Napoleon.Snowball
Over the past few decades, this group has become increasingly powerful, essentially becoming a bourgeoisie much like the one Marx and the early critical theorists were criticising, and using many of the same mechanisms: suppressing criticism through control of the news media and now social media, enforcing rigid etiquette in speech and behaviour, using the education system to teach its values, and most importantly, representing its own interests as universal values and beliefs.

Precis. Liberaler är en intressegrupp, storstadsliberaler i synnerhet. Vi känner igen detta med "värderingar" (values) och vad de tror på -- d.v.s det de väljer att kalla fakta. Det som de inte gillar väljs bort (alternativa fakta).

Och de är all relativt välbeställda, apropå ansvaret som kommit upp i tråden igen på sistone.

Liberaler är möjligen inte helt träffande i alla lägen. Men detta är en klass av människor som anser att de har rätt att styra och ställa i samhället. I statliga myndigheter, på mellanchefsnivå i större företag, i media så klart och i den akademiska världen. Deras meriter är ofta sisådär, men deras åsikter om sig själva är väldigt höga.

Citat:
Ursprungligen postat av Napoleon.Snowball
Och här är själva debatten om ni skulle ha råkat missa den:

https://youtu.be/aMcjxSThD54

Vi får se om SvD:s ledarsida refererar till denna debatt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in