2016-12-06, 01:50
  #42181
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
Del 2
Vad vi ser just nu är en polarisering av media. Aftonbladet tänker fortsätta driva sin Gilla Olika kampanj och ”granska” Sverigedemokraterna. Dagens Nyheter redaktionen säger nu åt liberalerna att hålla käften. Man vill att integrations-assimilations-debatten skall förbli förvirrad. Man vill inte tala om det. Varför? Jo, man vet mycket väl att när Sverigedemokraternas gynnas av alla typer av diskussioner kring invandringen. Mer där till, man vet att fler och fler lockas av det Sverigedemokratiska budskapet om att invandrare skall kulturellt assimileras.

Man vet att Sverigedemokraterna kan få 10 procent i nästa val och nu vill man försäkra sig om att diskussionen hålls där den var tidigare – förvirrad, obegriplig och där allt som inte går i försvar till denna svenska version av nihilistisk multikulturalism skall hållas borta den offentliga politiska diskursen. Frågan är om liberalerna kommer våga försvara sig mot vänsterliberalerna och de liberala-socialistiska mulitkulturalisterna som primärt utgör kärnan i svensk media?

Tidigare har man bara litet lätt mobbat dem. Givit dem några smällar på fingrarna - framförallt har man varit litet extra elaka mot Johan Lundberg – då han är chefredaktör för den mesiga men välskrivna liberal-konservativa magasinet Axess. Nu varnar man - det kan vara en direkt varning. Håll käften eller annars.

Jag är rätt säker på, utan tvekan, att vi kommer se avböner. Jag har tidigare sagt att kampen kommer först stå mellan liberalismen och multikulturalismen innan den står mellan liberalismen och nationalismen. Jag tror vi är i början av den kampen just nu. Men nu står det klart. Vi kanske kommer se ett öppet media-bråk bland journalisterna - där (de klassiska) liberalerna är underrepresenterade och har få egna kanaler förutom Axess och Neo. Frågan är när man öppnar för ett nytt ”Lilla Saltsjöbadsavtal”.

Kriget har börjat - och det kriget, mina vänner, kommer Sverigedemokraterna inte delta i. Detta är inträdesporten till ett inbördeskrig i medierna. Ägarförhållandet och antalet ligger på vänsterliberalernas och de liberala multikulturalisternas sida - men frågan är om liberalerna kommer böja sig ändå? Vi får se.


DN:s artikelserie om kursförändringen bland liberala ledarsidor parallellt både belyser och illustrerar den ideologiska konflikten inom borgerligheten på ett så tydligt sätt att jag ville återbesöka trådstarten och så hur trådstartaren egentligen föreställde sig "mediakriget" när det begav sig.

Sammanfattningsvis blir intrycket ömsom vin, ömsom vatten. Även om det borgerliga, mediala inbördeskriget förutspåddes på ett imponerande vis kan man även observera att de olika aktörerna inte riktigt föll in i de fack TS förväntade sig. De kritiska rösterna har inte varit reducerade till nischmedia som Axcess och Neo utan tvärtom snarast blivit snudd på mainstream inom liberal media - åtminstone på ledarplats. Här ger jag DN rätt; i dag kan vi konstatera att flera stora borgerliga tidningar (som bäst kan kategoriseras som liberala) under detta sista migrationskrisår ändrat kurs och har antagit en alltmer uttalad konservativ profil. Tydligast exempel på detta är Expressen och GP. (Även SvD har en ledarredaktion med konservativ slagsida men det torde vara mindre uppseendeväckande.). Kontrasten till andra liberala ledarsidor som DN och Sydsvenskan är uppenbar.

Att enbart hävda att den förändrade diskursen beror på förändrade realiteter är att göra det väl enkelt för sig - jag menar nog att även åsikter fundamentalt har ändrats, och i vissa fall ganska dramatiskt.

Ur mediakrigssynpunkt så är det således inte bara ideologiska skiljelinjer som ritats om, utan även förbluffande många beslutsfattares och opinionsbildares faktiska övertygelser. Det avslöjar hur stor del av det historiska problemet som faktiskt legat hos naivitet hos de som borde vetat bättre, snarare än djupt förankrade ideologiska övertygelser, vilket jag personligen måste erkänna är förvånande men samtidigt också något hoppingivande för en pragmatiker som undertecknad.
Citera
2016-12-06, 01:54
  #42182
Medlem
Repatrieras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Passepartout


Känner inte Engellau till att asylanter särbehandlas på en högre nivå än den svenska medborgaren? Tandvård för 50:- som en svensk bara kan drömma om, förtur i bostadsköer (före svenska personer som köat i flera år för en bostad, svenska ungdomar trängs ut). Asylsökande åtnjuter större skydd än svenskar, deras signalement lämnas inte ut när de begår brott, de har gräddfiler till körkort och olika praktikplatser och utbildningar. De har lägre krav på yrkeskunnande än svenskar, exempelvis läkare. Jag har träffat ett antal som felbehandlat. I ett fall ursäktade sig överläkaren på vårdcentralen med att personen kom från Irak, och inte var så bra på svenska åkommor. osv
Jag har läst de flesta av Engelaus artiklar på Det Goda Samhället och jag har fått intrycket att han vet precis hur det förhåller sig (men jag kan ha fel). I dessa intervju-situationer håller Engelau en lägre profil och han håller inne med en del saker han vet om situationens verkliga elände för att ge plats åt intervjuobjektet, tror jag.
Citera
2016-12-06, 06:04
  #42183
Medlem
KokaGrodas avatar
I DN skriver just nu en Mattias Hagberg några artiklar där han ondgör sig över, och samtidigt tillåter sig recensera de borgerliga ledarsidornas omsvängning (under galgen). Mattias Hagberg för en närmast hånfull och raljerande ton, läs bara...
Citat:
Ständigt krisläge på Expressens ledarsida
Citat:
2016 är tonen en helt annan, trots att många av skribenterna är desamma. Nästan ingen skriver längre om miljö eller jämställdhet. I stället domineras ledarsidan av ett och samma ord: kris. Det är poliskris, flyktingkris, integrationskris, skolkris och bostadskris.
Borta är Expressens historiska liberalism, som alltid slog underifrån, och ersatt av stenhård betongkonservatism.
Citat:
Överhuvudtaget har Expressens ledarredaktion en tendens att sätta likhetstecken mellan kriminalitet och förorter. Den har till och med uppfunnit ett eget ord för att beskriva saken: ”förortsvåldet” och kopplar det ofta till invandring och integration. Den 15 maj handlar krönikan om landets ”laglösa enklaver” och Dahlberg skriver: ”Det vi ser är resultatet av en migrations- och integrationspolitik utan konsekvenstänkande. Det har inte funnits någon plan för hur lågutbildade från Afrika och Asien ska komma i arbete”.
Ja, hör bara hur stöveltrampet ekar. Satans kryprasister!
Herr Hagberg beklagar att några enstaka ledarskribenter på Expressen äntligen börjat inse vidden av den galna politiken bakom dagens problem. Det är ju för faen ren populism, ylar han!

Samtidigt meddelar nu t ex Malmöpolisen att stölder, misshandel och mindre rån kommer att "nedprioriteras" vilket får t o m Sydsvenskans annars så vänsterliberala ledarsida att klaga ängsligt
Citat:
Morden och mordförsöken i Skåne – många av dem i gängkrigens spår – tar nu så stor del av polisens resurser att utredningar om andra brott läggs åt sidan.
De brott som tills vidare prioriteras bort är inga bagateller. Det kan röra sig om inbrott, stölder, misshandel och hot.
I Ekot på måndagen beklagade den biträdande regionpolischefen Jarl Holmström att arbetet med mängdbrotten "just nu blir lite lidande". I tidningen talar han om en "kortsiktig belastning".
Citat:
"Vi närmar oss en kollaps när det gäller brottsutredningar i Malmö", varnade chefsåklagare Ola Sjöstrand nyligen.
Slutklämmen från Asylsvenskans ledarredaktion är smått chockerande:
Citat:
Att då veta att förövaren sannolikt kommer att gå fri eftersom polisen inte har resurser att utreda brottet är förödande för människors trygghet och för tilliten. Tilliten till andra människor. Till samhället. Till staten.
Va! Detta är en tidning som annars ständigt kör snyftare om "papperslösa", kampanjar mot "inhumana" gränskontroller, fortfarande kör hyllningsartiklar om mångkulturens förträfflighet osv, osv.
Jag blir uppriktigt chockad över att de tycks ha nyktrat till - om än tillfälligt - och inser faran med sk "gängkriminalitet".

Vi vet alla vilka de här "gängen" är för några. Vi vet alla att den urskiljningslösa massinvandringen i decennier bäddat för den allt grövre brottsligheten. Vi känner alla Elefanten. Vi märker att Elefanten äter upp allt vi sparat inför vintern.
Ännu ett mord på en blattegangster (utfört av en annan blattegangster) tar alla polisiära resurser.

Så, var så god, slå din fru. Slå henne gul och blå. Polisen kommer ändå att "nedprioritera" det, de kommer inte och tar dig.
Aldrig har en hustrumisshandlare varit så trygg i Sverige. Det slår nämligen forskningen fast, allt annat är faktaresistens. Du kan vara säker. Grattis!

Tack för den käftsmällen, pappa Staten! Och tack så mycket för journalister som Mattias Hagberg som fortsätter förneka vår egen förintelse av vårt samhälle, hemskt mycket tack!
__________________
Senast redigerad av KokaGroda 2016-12-06 kl. 06:06.
Citera
2016-12-06, 07:53
  #42184
Medlem
Dr.Jekylls avatar
Såsom alla förljugna föresatser går "Fake news"-narrativet att rycka ur händerna på de regimtrogna och användas till fördel. Detta genom att helt sonika börja märka alla kvantitativa och välförankrade uppgifter som falska nyheter när de presenteras.

"Ytterliggare falska nyheter" eller "En till av alla lögner" är blir helt enkelt det nya sättet att märka sina uppgifter när officiell statistik från myndigheterna används. Snart letar sig ordet in bland allierade på nyhetssidorna och ledarredaktionerna och övergår därmed från deras vapen till ett i sanningens tjänst.
Citera
2016-12-06, 09:10
  #42185
Medlem
Hårbolls avatar
Som åskådare på mer än behörigt avstånd från den mediala filterbubblan så framstår DNs "granskning" av konkurrerande ledarsidor som allt mer bisarr. Läs citatet nedan:

Citat:
Ursprungligen postat av Mattias Hagberg
2016 är tonen en helt annan, trots att många av skribenterna är desamma. Nästan ingen skriver längre om miljö eller jämställdhet. I stället domineras ledarsidan av ett och samma ord: kris. Det är poliskris, flyktingkris, integrationskris, skolkris och bostadskris.
I huvudsak tre ämnen står på dagordningen: lag och ordning som tillägnas 39 artiklar, migration som får 32 artiklar medan 50 texter vigs åt frågor som har med värderingar, identitet och kultur att göra. Nästan alla har en negativ, för att inte säga alarmistisk ton: Sverige är på väg åt fel håll.
Mattias Hagberg försöker locka in läsaren i sitt eget resonemang om att Expressen utan saklig grund blivit alarmister för att tilltala rasistnazistfascister.

För att som läsare följa med i Hagbergs argumentationslinje skall man alltså hålla med om att poliskrisen, flyktingkrisen, integrationskrisen, skolkrisen och bostadskrisen bara är illvilliga fantasifoster från brunt håll.

Är Mattias Hagberg i själva verket en subversiv sverigevän? Antalet läsare som köper premissen att kriserna ovan bara är rent hittepå måste väl vid detta laget kunna räknad på Wolodarskis fingrar.

Att lyfta fram citat från Expressens ledarredaktion och titta och peka finger och skratta åt dem när citaten har solitt stöd av verkligheten och en förkrossande majoritet läsare är ju bara att be om att själv få bli idiotförklarad. Marie Antoinette hade mer verklighetskontakt än DN.
__________________
Senast redigerad av Hårboll 2016-12-06 kl. 09:26.
Citera
2016-12-06, 09:11
  #42186
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gullegubben
Gür har iofs helt offentligt haft samma uppfattning sedan minst tjugo år tillbaka.

Bibliografi

Staten och nykomlingarna. En studie av den svenska invandrarpolitikens idéer (1995)
En stjälpande hand. Om invandrarföretagares villkor i Sverige (1995)
"Ekonomiska frizoner", bidrag till SOU 1996:151, Bidrag genom arbete - en antologi, Storstadskommittén
Positiv särbehandling är också diskriminering (1998)
"Stärk individens frihet gentemot kollektiven", bidrag till SOU 1999:8, Invandrarskap och medborgarskap
Sveriges två gränser. Om invandrarpolitiken och hur den kan förbättras (2000)
Låt dem inte komma undan - tio viktiga frågor till Sveriges politiker (tillsammans med Patrik Engellau) (2010)
Den övermodiga beskyddaren - hur välfärdsstaten underminerar det civila samhället och urholkar dygderna.(tillsammans med Patrik Engellau) (2012)

Här är en pdf från Svensk Tidskrift 1994.

http://www.svensktidskrift.se/arkiv1...%C3%B6rrar.pdf

Det betvivlar jag inte. Han ger intryck av att vara en mycket rakryggad individ. Men han väger sina ord på guldvåg på facebook och han ser hela tiden till att vara precis innanför vad åsiktskorridor sätter gräns för just nu.
Citera
2016-12-06, 09:27
  #42187
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Exakt. Att det överhuvudtaget är möjligt att i något sk. "seriöst" sammanhang framföra den här typen av vansinnigheter visar att samhälls- och debattklimatet är helt perverst.

Jag kommer att tänka på frågan om fria sprutor till narkomaner, som parallell. Själv är jag för att det offentliga skall hjälpa narkomaner på det sättet. Det är en av inte speciellt många sammanhang, där jag tycker att utilitarism är ett gott analysverktyg och att man bör ha en pragmatisk inställning i frågan överlag.
Det märkliga är att en j-a massa moderater går i spinn vid blotta tanken på sprututdelning. I den frågan finns ingen bortre gräns för moraliserandet. Är det någon som tror på samma inställning till polisiärt medlande mellan klaner?

F.ö. ser jag en trend i "amerikanisering" av den mesta uniformspersonal, inkluive polis och militär. Jag tror att detta sjuka "förhandlingsinitiativ" skall ses i ljuset av det. Någon riktigt dum billochbullpolis, tillika högre befäl, som kollade lite för mycket på "Spanarna på Hill Street" som barn, har fått en "idé".

Tyvärr är det väl mycket låga odds på att journalister skall hugga på detta och ställa de kritika frågorna. Snarare lär, ur ett vänsterromantiskt perspektiv, se möjligheten att skriva socialrealistiska reportage på ämnet i framtiden.
Citera
2016-12-06, 09:41
  #42188
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Jag gick nyss in på "Dagens Arena" för första gången på mycket, mycket länge.

Jag noterade två saker. Dels att man nu delförsörjer Veronica Palm, genom att publicera henne. Det är mindre intressant.

Mer intressant är att jag hittar noll kommentarer till artiklarna. Det har alltid gått att kommentera där. Jag förutsätter att det går fortfarande. Men det står "Inga kommenterar" under precis alla artiklar jag sett.

Min slutsats är enkel; Dagens Arena är död.

Då infinner sig frågan - och den knyter an till rapporterna nyligen i tråden om diverse skribenters vänsterbekantskapskretsar och deras vånda eller osäkerhet - är den rumsrena vänsterismen på nätet döende? Då menar jag i oppinionsbildande bemärkelse såväl som i antal läsare.
Citera
2016-12-06, 10:05
  #42189
Medlem
sinewaves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sjalvebastedrang
Mer intressant är att jag hittar noll kommentarer till artiklarna. Det har alltid gått att kommentera där. Jag förutsätter att det går fortfarande. Men det står "Inga kommenterar" under precis alla artiklar jag sett.

Min slutsats är enkel; Dagens Arena är död.

Då infinner sig frågan - och den knyter an till rapporterna nyligen i tråden om diverse skribenters vänsterbekantskapskretsar och deras vånda eller osäkerhet - är den rumsrena vänsterismen på nätet döende? Då menar jag i oppinionsbildande bemärkelse såväl som i antal läsare.

Ja, det skulle man kunna tro. Detta då särskilt med tanke på att när vänstern hörs och syns som mest rör det sig alltid om orsaker och i former av olika typer av hat. Det verkar som om de vänsterintellektuella inte längre lika gärna förknippas med vad vi kan kalla "trash-vänstern" ty det blir givetvis väldigt märkligt att stå och prata om "mindre hat" när man samtidigt i nästa andetag ger sitt stöd till grupper som ofta deltar i olika former av hat på internet och via demonstrationer.

Något som möjligen är relevant är att det på den sk "Folkhets demonstration" för första gången inte befann sig några motdemonstranter på plats. En del har kanske insett att det är kontraproduktivt att demonstrera mot något där slagorden primärt är saker som "mer demokrati".
Citera
2016-12-06, 10:10
  #42190
Medlem
Ferenc-Ferdinands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LuktenUtavBajs
Jag tror att vi hörde samma reportage i SR om valet i Österrike för ett par dagar sedan. Reportern berättade att hon befann sig i ett arbetarkvarter i Wien. Reportern betonade flera gånger att det var arbetare som skulle få komma till tals, precis som media gör när de ska diskutera med Sd-anhängare, så att lyssnaren får klart för sig att det rör sig om outbildade, skitiga och islamofobiska intervjuoffer. En trigger-varning till överklassvänstern, alltså, om att nu blir det otäckt på radion eftersom icke-akademiker ska få prata. Väl inne i arbetarkvarteret hittade reportern en skränig gubbe som, mellan tuggorna av surkål och knödel, meddelade att det var nog med utlänningar i Österrike. Under hela intervjun hade reportern dessutom lagt sig till med en dov röst som speglade den hotfulla situationen.

Det låter som exakt samma reportage, men å andra sidan låter alla SRs reportage om FPÖ/Hofer, eller vilken annan valfri konservativ politiker i Europa som ser ut att ha en chans att bli vald, likadan ut. En reporter som med orolig röst förklarar för lyssnaren att detta, detta kära medborgare, är något som ni ska hålla er långt borta från att tycka, ety detta är en lågpannad, okunnig, otvättad medlem av populasen, långt från lika högtstående och välutbildad som DU, kära lyssnare.

Citat:
Ursprungligen postat av Napoleon.Snowball
Svenska media lär sig aldrig att hålla tyst när de borde göra det. Däremot kommer ingen i MSM att mana till bojkott (minns hur man bemötte Haider!) eftersom de är fullt medvetna om att bojkotten skulle sakna nog starkt folkligt stöd.

Internet är den enskilt viktigaste faktorn för att rädda västvärldens frihet. De smartare krafterna i etablissemanget lägger därför sin kraft på att strypa alternativa informationsvägar.

https://consortiumnews.com/2016/12/0...st-skepticism/

https://consortiumnews.com/2016/11/2...et-censorship/

Notera att journalisten som skrivit detta är en prisbelönt journalist av den gamla stammen (han avslöjade Reagans Iran-Contras-affär) och ingen s k trumpist.

Det stämmer, internet har verkligen öppnat upp informationsvägar som leder till fritt utbyte av tankar medborgare emellan. För att dra parallellen till SRs tårögda, och arbetarklassföraktande, reportage om "vanligt folk" i Österrike, så jobbar även de globala medierna på att hatstämpla all opinionsbildning som inte är sanktionerad av globalistiska medibolag. CNN intervjuar Martin Sellner, känd fristende konservativ opinionsbildare. Hur betecknas han av CNN? "Hipster or hatemonger : the trendy young face of Austrian far right" Varken hipster eller hatemonger låter som särskilt trevliga alternativ... Brunsmetningen är inte långt borta heller, de rycker ett citat ur sin kontext och får det att framstå som det bara handlar om framtoning "We see ourselves as patriots, not neo-Nazis". Att det är CNN som styrt in frågan på om de inte "i själva verket är neo-nazis" lämnas därhän.

http://edition.cnn.com/2016/12/02/eu...artin-sellner/
Citera
2016-12-06, 10:34
  #42191
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ferenc-Ferdinand
Det låter som exakt samma reportage, men å andra sidan låter alla SRs reportage om FPÖ/Hofer, eller vilken annan valfri konservativ politiker i Europa som ser ut att ha en chans att bli vald, likadan ut. En reporter som med orolig röst förklarar för lyssnaren att detta, detta kära medborgare, är något som ni ska hålla er långt borta från att tycka, ety detta är en lågpannad, okunnig, otvättad medlem av populasen, långt från lika högtstående och välutbildad som DU, kära lyssnare.



Det stämmer, internet har verkligen öppnat upp informationsvägar som leder till fritt utbyte av tankar medborgare emellan. För att dra parallellen till SRs tårögda, och arbetarklassföraktande, reportage om "vanligt folk" i Österrike, så jobbar även de globala medierna på att hatstämpla all opinionsbildning som inte är sanktionerad av globalistiska medibolag. CNN intervjuar Martin Sellner, känd fristende konservativ opinionsbildare. Hur betecknas han av CNN? "Hipster or hatemonger : the trendy young face of Austrian far right" Varken hipster eller hatemonger låter som särskilt trevliga alternativ... Brunsmetningen är inte långt borta heller, de rycker ett citat ur sin kontext och får det att framstå som det bara handlar om framtoning "We see ourselves as patriots, not neo-Nazis". Att det är CNN som styrt in frågan på om de inte "i själva verket är neo-nazis" lämnas därhän.

http://edition.cnn.com/2016/12/02/eu...artin-sellner/


Tack för er diskussion här.
Några tankar om hur det fetade kommer att utveckla sig?
Dvs, salongsvänsterns förestående/nuvarande konflikt med.. just arbetarklassen.
Förortens arbetarklass är möjligtvis de största förlorarna i denna utveckling, och de som märkbart reagerar/kommer att reagera på missförhållanden.
Citera
2016-12-06, 10:49
  #42192
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av chicksdigit


Tack för er diskussion här.
Några tankar om hur det fetade kommer att utveckla sig?
Dvs, salongsvänsterns förestående/nuvarande konflikt med.. just arbetarklassen.
Förortens arbetarklass är möjligtvis de största förlorarna i denna utveckling, och de som märkbart reagerar/kommer att reagera på missförhållanden.

Jag skrev lite om detta i sidodiskussionen om S strategier. Jag tror det är en tidsfråga, kanske inom 10 år, innan vi ser en större politisk mobilisering inom förorterna. Som svar på de nedskärningar och den försämrade välfärd som dagens politik med nödvändighet måste leda till, om den får fortsätta. Det ironiska är alltså att S i sin vurm för invandrarna kommer driva en politik som kommer försämra förhållandena för invandrarna och därmed vända dom mot S. Kanske enas tillräckligt många muslimer om en gemensam grund att stå på för att kunna starta ett eget parti, men det kan lika gärna bli ett icke-religiöst allmänt "invandrarparti" eller "förortsparti". Och dom kommer främst att dra röster från S.

Jag ser nästan fram emot när detta händer. Det ska bli outsägligt roligt att se hur mångkulturförespråkarna bland journalister, kändisar och politiker hanterar missnöjesyttringarna från dom de skulle beskydda. Å andra sidan hyser jag fortfarande en önskan om att pragmatismen ska återvända till S och dess anhängare inom den allmänna debatten. Men jag utgår kallt från att dom får vara utan min röst i ytterligare minst 18 år utöver de 18 år jag redan röstat blankt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in