2014-07-10, 05:16
  #18793
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Easy-Lee
Noterar meningen som upprepas med en psykopats envishet:

"– Den fria rörligheten för EU-medborgare får inte inskränkas."

Det är total blockering gällande "den fria rörligheten", finns inte på kartan att det ens kan diskuteras några inskränkningar. Jag förstår verkligen inte, finns det inte någon "skadlig rörlighet" i deras värld? Om "ja", varför måste den rörligheten ändå vara "fri"? Någon får gärna förklara varför den fria rörligheten är så helig?

Tja, hur annars ska svenska politiker som vanligt skylla sin politik på EU? Den "fria rörligheten" ingår i EU-samarbetet, men nu är den samtidigt behäftad med vissa krav som svenska regimen och dess politruker inte låtsas om. Inte heller har oviljan att förbjuda tiggeri, ingripa vid lagbrott (som t.ex. alla zigenarläger gör sig skyldiga till) och oviljan att skicka hem de som inte sköter sig något att göra med EU och den fria rörligheten. Det är ju samma som med den svenska asylpolitiken, som svenska politiker också försöker skylla på EU, trots att frågan snarare är om inte Sverige systematiskt bryter mot EU:s regler om att hålla en fungerande gränskontroll mot länderna och människorna utanför EU, samt att EU t.o.m. har öppet frågat om svenskarna begriper vad de sysslar med och om de inte kan tagga ned med sin asylpolitik.

Jag skulle inte bli förvånad om många av svenska staten hjärntvättade och allmänt okunniga svenskar till och med tror på sådana absurda påståenden, helt oavsett om de ens är positiva eller negativa till svenska regimen och/eller EU, eftersom det verkar helt enkelt vara så svenskar fungerar. Redan det faktum att Sverige i regel är helt ensam i EU om att föra alla sina samhällsdestruktiva politiska linjer borde väl redan i sig för normala människor skvallra om att det knappast kan vara EU:s fel, för EU har väl inte upprättat speciella regler som endast gäller för Sverige? Men min livslånga erfarenhet är att om man förväntar sig normalt tänkande och beteende från svenskar, så brukar man bli väldigt besviken.
Citera
2014-07-10, 05:46
  #18794
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av glimmande
Jo. Vår styrande elit och mediefrälset har alltid varit intresserade av internationell prestige. Därför som jag är glad varje gång som svenskvansinnet uppmärksammas utomlands. De trendsättande segmenten i Sverige är likgiltiga inför det egna folkets klagomål och problem men sjukt överkänsliga om Sverige framställs som knäppt i utländsk ickenordisk media.

Det är en av de mest märkbara reaktioner jag har noterat. Faktum är att jag har märkt det i ännu högre grad hos helt vanliga regimtroende svenskar. När mitt inlägg i en diskussion kring något PK-ämne börjar få några att hetsa upp sig och börjar dra in SD, känsloargument, auktoritetsargument (baserade på svenska regimens och ljugmedias propaganda, givetvis), guilt by association, diverse härskartekniker m.m., så anger jag bara det enkla faktum att min uppfattning helt uppenbarligen även delas av alla andra länder och folk, eftersom ingen av dem skulle få för sig att ens föreslå den politik som i Sverige inte ens får ifrågasättas, eftersom den inte anses vara överhuvudtaget vettig av någon annan än svenskarna. Då brukar det bli helt tyst. Faktum är att hittills har det enligt min helt personliga erfarenhet varit det enda som kan få de mest rabiata och hysteriskt troende kvinnor att omedelbart bli stumma, för att därefter ta till flykten. Jag rekommenderar alla att testa det. Hur totalitära de svenska trosdogmerna än blir i det svenska samhället, så utgör omvärlden alltid ett problem när regimen ska försöka upprätthålla dem. Det finns en anledning till att andra liknande länder, som t.ex. en rad kommunistländer, har varit totalitära samhällen där man försöker stoppa all information utifrån. Det är ingen slump att Glasnost-Sovjet föll ihop, medan det helt slutna totalitära landet Nordkorea fortsätter att ha samma regim. Det räcker inte att ha en regimlojal ljugmedia, speciellt om folk har tillgång till internet. Svenska regimens Sovjet-light-politik är dödsdömd i längden. Tyvärr innebär det inte att all den skada som man redan har åsamkat någonsin går att reparera.
__________________
Senast redigerad av Europe 2014-07-10 kl. 05:48.
Citera
2014-07-10, 07:07
  #18795
Medlem
lampross avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Easy-Lee
Noterar meningen som upprepas med en psykopats envishet:

"– Den fria rörligheten för EU-medborgare får inte inskränkas."

Det är total blockering gällande "den fria rörligheten", finns inte på kartan att det ens kan diskuteras några inskränkningar. Jag förstår verkligen inte, finns det inte någon "skadlig rörlighet" i deras värld? Om "ja", varför måste den rörligheten ändå vara "fri"? Någon får gärna förklara varför den fria rörligheten är så helig?
"Fri rörlighet" är ett kodord för massinvadring. Och massinvandringen är beslutad av elitklubben (illuminati, NWO, Bilderberger). Höj befolkningens antal, det är bra för nationalekonomin: typiskt elitklubbstänk. Anders Borg har ju erkänt att Sverige samarbetar med USA på detta vis: USA startar krigen, Sverige tar hand om flyktingspillet. "USA förser oss med de här inflödena – ni krigar och vi får flyktingarna" säger Borg.

Win-win i elitklubbsperspektiv alltså. Och här är källan till Borgs yttrande, Fria Tider som återger ett tal som Borg höll i den amerikanska tankesmedjan Peterson Institute i april 2012.
Citera
2014-07-10, 09:29
  #18796
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gullegubben
Fast det är väl inte fem år mellan de bilderna?

6 kanske?

Poängen är att det inte är så svårt att i efterhand se hur allvarliga felbeslut ger bestående och dödliga förändringar.
Citera
2014-07-10, 09:48
  #18797
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Easy-Lee
Noterar meningen som upprepas med en psykopats envishet:

"– Den fria rörligheten för EU-medborgare får inte inskränkas."

Det är total blockering gällande "den fria rörligheten", finns inte på kartan att det ens kan diskuteras några inskränkningar. Jag förstår verkligen inte, finns det inte någon "skadlig rörlighet" i deras värld? Om "ja", varför måste den rörligheten ändå vara "fri"? Någon får gärna förklara varför den fria rörligheten är så helig?

Lampros har rätt i, att "fri rörlighet" är ett kodord för massinvadring liksom Europe, att ett överstaligt regelverk används av svenska politiker för att öka sin ansvarsflykt.

Du har därutöver också helt rätt i din förmodan, att det inte finns någon skadlig rörlighet i deras värld - ty de förhåller sig (i den här frågan) INTE till den värld, som du och jag relaterar till dvs den faktiska, fysiska omvärlden - utan de relaterar till sin pseudoreligiösa idévärld. "Helig" är precis vad det handlar om m.a.o. "väsensskild från det onda o. orena o. upphöjd över världen".

Det är pseudoreligiösa trossatser, att den fria rörligheten (jämte diverse andra "rättigheter") dogmatiskt ska vara absolut - OBEROENDE av vad det får för praktiska konsekvenser i den faktiska, fysiska omvärlden.
__________________
Senast redigerad av Meiji 2014-07-10 kl. 09:55.
Citera
2014-07-10, 09:53
  #18798
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Marika Formgren sade upp sig från Corren, när chefen gett henne "en utskällning, och beskedet att [hon] nu hade skrivförbud i frågor som gäller invandring, integration, feminism, jämställdhet och familjepolitik".

http://www.marikaformgren.se/#post63

Är åsiktskorridoren en aning bredare på Barometern... eller har nöden ingen lag... när det gäller ledarredaktionens semester?

Jag lägger märke till att flera skribenter som bl a har udden riktad mot massinvandringsproblem och mångkulturhaveri, är anställda på ledarredaktioner under sommaren.

Marika Formgren i Barometern. Exempel på text: http://www.barometern.se/kronika/om-...ge(4359411).gm
Alice Teodorescu i SvD. Exempel på text. http://www.svd.se/opinion/ledarsidan...mo_3730662.svd
Ivar Arpi i SvD. Exempel på text: http://blog.svd.se/ledarbloggen/2014...-inbordeskrig/

Arpi har för denna text därtill blivit anmäld till JK av någon neger för, tja något märkligt.
http://www.dagensmedia.se/nyheter/pr...cle3836780.ece

Intressant trend att flera profilerade högerskribenter (nåja) fått pressutrymme under sommaren, precis innan riksdagsvalet. Vi får hoppas att det inte är en alibifunktion, men tidningarna kan väl inte på allvar tro att deras partitillhörigheter (M) skall påverkas av vad de skriver.
Citera
2014-07-10, 09:59
  #18799
Medlem
Gullegubbens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Det är pseudoreligiösa trossatser, att den fria rörligheten (jämte diverse andra "rättigheter") dogmatiskt ska vara absolut - OBEROENDE av vad det får för praktiska konsekvenser i den faktiska, fysiska omvärlden.


http://www.eu-upplysningen.se/Om-EU/...-for-personer/
Citera
2014-07-10, 10:41
  #18800
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fnysington
I sin bisarrhet tycker jag nu äntligen att de svenska politikerna får vad de förtjänar:

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/ma...re_3733372.svd

Danmark och Norge (Finland åker de nog inte ens till) gör det svårt för tiggarna att de åker till Sverige. Där politikerna är så fast i PK-träsket än att de inte kan säga annat an att tiggarna kommer tas om hand här - vilket i sin tur fungerar som magneter för de tiggare som undrar var de ska åka härnäst. Det är ju underbart, låt de dumma politikerna förgöra sig själva. De drar sig själva allt mer in i träsket till den grad att när de tvingas vända, pga av ekonomiska orsaker eller opinion (eller en blandning) kommer hela PKismen raseras och försvinna som i ett trollslag. Är det någon som förstår hur pantade politiker i egentligen kan bli? I en fråga där det till och med finns en majoritet i opinionen som vill ha förbud. Jag iakttar med ett sardoniskt leende. Kanske är det våra kära zigenare som slutligen får PKismen på fall.

Det är en väldigt uppenbar idioti.

Citat:
Ursprungligen postat av Schönström
Naturligtvis måste man i Köpenhamn ta socialt ansvar för de fattiga som finns och skaffa boende och mat åt dem.
Skulle Schönström formulera kravet så som det egentligen är: "de danska skattebetalarna måste naturligtvis bekosta tiggande romers uppehälle" eller "det danska folket måste naturligtvis betala för tiggande romers uppehälle" blir det omöjligt att stå fast vid kravet.

För kraven stannar vid just krav, på danskarna, på svenskarna, på folken som röstar fram politikerna. Utan rim och utan reson.
Citat:
Ursprungligen postat av Fredrik Lundh Sammeli
– Den fria rörligheten för EU-medborgare får inte inskränkas.

"Ni får inte, ni måste..." etc.
Citera
2014-07-10, 10:50
  #18801
Medlem
bergsturks avatar
Under tiden i Storbritannien: alla filmer som finansieras av Brittiska Filminstitutets lotterifond måste nu ha 30% etniska minoriteter i sig, ELLER vara fokuserade på homosexuella, ELLER vara fokuserade på kvinnor. Annars får de helt enkelt inga pengar. Det finns kvoter att uppfylla vad gäller icke-vita, kvinnor, "sexuell identitet", "socialt drabbade" (underklass) och handikappade. Notera att ett krav är att dessa grupper skildras POSITIVT.

Här finns källa. Länk till kompletta regler på slutet (PDF).

Baker Karim, född i Uganda, på Svenska Filminstitutet tycker att det är en bra idé.
Citera
2014-07-10, 11:19
  #18802
Medlem
HeadOfBoos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Under tiden i Storbritannien: alla filmer som finansieras av Brittiska Filminstitutets lotterifond måste nu ha 30% etniska minoriteter i sig, ELLER vara fokuserade på homosexuella, ELLER vara fokuserade på kvinnor. Annars får de helt enkelt inga pengar. Det finns kvoter att uppfylla vad gäller icke-vita, kvinnor, "sexuell identitet", "socialt drabbade" (underklass) och handikappade. Notera att ett krav är att dessa grupper skildras POSITIVT.

Här finns källa. Länk till kompletta regler på slutet (PDF).

Baker Karim, född i Uganda, på Svenska Filminstitutet tycker att det är en bra idé.

All form av kvotering är idioti. Alla typer av förtryckande av fakta är dåliga.
Citera
2014-07-10, 11:28
  #18803
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Under tiden i Storbritannien: alla filmer som finansieras av Brittiska Filminstitutets lotterifond måste nu ha 30% etniska minoriteter i sig, ELLER vara fokuserade på homosexuella, ELLER vara fokuserade på kvinnor. Annars får de helt enkelt inga pengar. Det finns kvoter att uppfylla vad gäller icke-vita, kvinnor, "sexuell identitet", "socialt drabbade" (underklass) och handikappade. Notera att ett krav är att dessa grupper skildras POSITIVT.

Här finns källa. Länk till kompletta regler på slutet (PDF).

Baker Karim, född i Uganda, på Svenska Filminstitutet tycker att det är en bra idé.
Man kan ju anta att Ruben Östlund's film "Play" inte hade blivit till med dessa regler.
Men i övrigt är det nog i princip redan genomfört i Sverige, fast informellt.
Citera
2014-07-10, 11:38
  #18804
Medlem
Gullegubbens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Man kan ju anta att Ruben Östlund's film "Play" inte hade blivit till med dessa regler.
Men i övrigt är det nog i princip redan genomfört i Sverige, fast informellt.

Kvotering av detta slag gör att män måste vara betydligt bättre än kvinnor för att klara sig i yrket, vilket förstås leder till än större klyftor, när de bästa männen jämförs med medelmåttiga kvinnor, och än mer krav på kvotering.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in