Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Men den konflikt mellan grupper som förmodligen kommer att starta nästa storkrig, den verkar väldigt förbisedd. Konflikten mellan Sunni- & Shiamuslimer. Dessa verkar hata varandra mer än vad dom hatar judar & kristna. Detta skildras inte speciellt uttömmande i media här. Men det är utifrån denna konflikt världen kommer att sättas i brand nästa gång.
I
denna video får man en snabb inblick i hur djupt hatet verkar vara.
Ja herregud vilket hat de verkar besitta. Det handlar alltså om ett matlagningsprogram där både kocken och inringaren får Åke Gren att framstå som Moder Theresa.
On topic: Vore förstås intressant om våra medier rapporterade om detta. Det vore ju också naturligt i och med att konflikten i Syrien, som man ju skriver mycket om, mycket verkar handla om just denna konflikt. Där verkar man ha målat in sig i ett litet hörn då man redan från början mycket aktivt stödde "frihetskämparna" som alltmer verkar vara de mest blodtörstiga.
Men jag tror vi kan sluta hoppas på en saklig rapportering även i denna fråga. Dels därför att svensk media aldrig kan ändra uppfattning av prestigeskäl och dels därför att det alldeles för tydligt skulle belysa problemen med att massimportera folk från Mellanöstern med alldeles uppenbar kulturell inkompatibilitet gentemot vårt konsensustänkande.
EDIT: Det tål att påpekas också, att svensk media alltid har haft problem med att belysa olika perspektiv i sin rapportering av olika konflikter. Så har det nog alltid varit, även på den tiden folk hade förtroende för journalister, och jag är inte säker på att just detta beror på en "agenda" utan snarare på att vi är ett litet land med ganska snäv utrikestäckning.