Här dyker det upp något intressant en, av namn att döma, sk. "rasifierad" svensk hen (av manskön) förklarar i aftonbladet att:
Citat:
Men Inti Chavez Perez, författare och journalist, som också deltog i panelen menar att orsaken är i högsta grad politisk. Genom internet och reality-serier har sexismen fått nya uttryckssätt, men det är samma gamla system, säger han.
– Varje generation föds in i en sexistisk värld och måste ta kampen, säger han.
Att synen på sexbrott har blivit råare är också något som diskuterats. Enligt poliser som Dagens Nyheter pratat med är det inte längre ovanligt med ärenden där 10-15 tonårskillar samtidigt förgriper sig på en tonårstjej. Om händelsen filmas kan killarna sedan hota med att lägga ut filmen på internet, vilket kan få många tjejer att "ställa upp" igen.
Och jag funderar i mitt stilla sinne om Inti borde ta sig en funderare vilka det är som åsyftas i det andra stycket...
Kvinnofridslagen - bara en liten del av del av vårt påstått värdelösa kulturarv.
--
N.B - artikeln handlar om sexköpsdiskurs på Facebook, så det är enbart den ovanstående paradoxen som är relevant.