Citat:
Ursprungligen postat av
antikristetkukhuve
Jo det har du rätt i. Finns ju tre olika prov så krutet läggs kanske på lite andra saker i de andra proven. Min provledare sa dock att samtliga var ganska snarlika när jag fick välja vilket jag ville göra.
Oroa dig inte om rovfåglar. Samtliga rovfåglar är fredade och totalförbjudna att jaga (viss skyddsjakt efter duvhök tillåts dock) så risken att sånt kommer med på provet är nog ungefär som att träffas av blixten. Antar att du pluggat frågor på jaktprovet.se och således blivit lite avskräckt? Minns att det var ett jävla tjat om rovfåglar, bläsgäss och fjällgäss, salskrakar och brunänder hit och dit där.
Nu kan jag som sagt inte svara för alla prov men på det jag gjorde (A) var det i alla fall ingen sådan fråga...
Nä jaktprovet.se tycker jag är ett skämt, helt löjliga frågor så som "hur lång är en björn när den föds?" Eller "hur många ägg lägger en tjäder?"
Köpte prov på
http://www.jaegarprovet.se och de verkar ha OK uppgifter, även om fågelfrågorna är helt cp svåra, som skillnad på Småspov, Storspov, Gluttsnäppa och Morkulla.
Ändå länns fåglar okej, kan se skillnad på de som är med i boken "din väg till jägarexamen" kricka, knipa, gräsand,bläsand, kanadagås, vitkindadgås, alfågel, vigg, ejder, sädgås, grågås, bläsgås etc.
Känns precis som körkortsprovet att det är så mycket onödigt skit, det viktigaste enligt mig är artidentifiering, könsbestämma, jakttider, brunsttider, vilken klass på vapen, vapensäkerheten (kulfång, om vapnet klickar) och vad man ska göra om viltet blir skadeskjutet / springer över på annant jaktområde.
Utöver det är det mesta helt onödigt imo, om jag i framtiden väljer att jaga med hund, ja då måste jag ändå läsa på och lära mig, men att lära sig nu skillnader på alla hundraser och hundtyper (ställande etc) är överkurs...
Ajja skriver om någon vecka så hoppas det går bra.