2023-07-03, 07:52
  #3241
Medlem
Första drömmen fick jag mina slutbetyg, några hade klarat sig andra nej. Jag frågade om jag kunde specialisera mig, fortsätta plugga högre nivå. Det fanns det ingen mening med, jag var helt klar, hade mött äkta kärlek och lever i en värld där vi tar hand om utvecklingsstörda bebisar.

Andra drömmen berättar Han att grannen varit över och att de haft ett väldigt intimt samtal som kanske inte var så passande framför andra som varit med i rummet. De hade beslutat att flytta och det hela berodde på... istället för att säga sexet så börjar Han dansa den fånigaste dans där i soffan, och den var så jävla dumfånig med tungan hängandes utanför och ögonen i kors och alla lemmar blev som böjbara makaroner. Ja så jag vaknade och visste inte om jag skulle skratta eller tycka att det var lite äckligt att nån kunde dansa så otroligt fånigt. Gud.
Citera
2023-07-08, 09:20
  #3242
Medlem
Det var fullt i stan, ett begränsat samhälle där existensen tog plats. Jag vädjade till många och Dr Gustav var mitt sista hopp. Han hade trillingar och var därför rätt lugn. Du, världen är inte som vi tror. Inuti är vi alla en och utanpå är det mest bara fysiskt. Du behöver titta efter själv. Vid nästa tillfälle jag såg Doktorn med brunkrulligt hår var jäveln vänd ut och in. Dra åt h-e. Du såg! Jag bet mig fast som en parasit och vi.. gjorde vad som behövdes.. i ca 6 dygn. För mig kändes det som en halvtimme men stackarn blev helt utslagen. Från apman till gudom. Nu vill jag inte drömma mer. Jävla skithopp.
Citera
2023-07-24, 01:22
  #3243
Medlem
-GGs avatar
Jag drömde att jag åkte i bilen med en man.
Han utstrålade en sådan värme och äkthet som jag aldrig känt hos någon annan förut.

Jag frågade honom saker, men mest för att vi skulle prata och jag ville höra hans röst och hans energi. För jag visste redan svaret. Det låg i hela den intensiva lycka vi både kände över att vara tillsammans där och då. Att det var möjligt.


En riktigt fin dröm!
Citera
2023-07-25, 20:43
  #3244
Medlem
kattplusmuss avatar
Drömtydning Patrik Sjöberg

Har liksom fastnat på repeat i mina nattliga drömmar. Aldrig förr haft så många återkommande som nu. Vet någon vad det kan betyda att drömma samma hela tiden?

Till saken hör att det varje gång handlar om sex i olika former med PS. Det är alltid angenämt, ofta med andra kvinnor inblandade. I början tyckte jag det var uteslutande nice, nu börjar jag undra varför jag blivit så (undermedvetet) besatt av PS.
Nån som har nån teori?

Är INTE en dumpen-anhängare så det kan inte komma därifrån. Vi har heller aldrig setts irl och har inga gemensamma bekanta.

Tycker dock att han är het som f** men det känns mer som en parentes.
Citera
2023-07-26, 09:02
  #3245
Moderator
Maviels avatar
Övrigt - ämnen som saknar eget forum --> Sömn och drömmar
/Moderator
Citera
2023-07-26, 09:03
  #3246
Moderator
Maviels avatar
Tråd infogad.

/Moderator
Citera
2023-08-01, 02:27
  #3247
Medlem
Vaknade nyss av en dröm. De brukar vara bra att notera.

Calle skrev på gamla chatten, han ville sätta mig på plats för att jag var tjej och spelade runescape. Han var lite tuppig men glad. Bad inte om ursäkt men förklarade att man blir så kring kvinnor. Ville på något sätt ha reda på vilken man som tagit mig dit. Nej jag började spela självmant, fick han till svar. Han blev lite galen av det. Begeistrad.

Ett meddelande från source nådde mig. S i g n a l g a l e n s k a p. Signalen jag lyckats skicka, vårt final. Vill du att han ger sig till känna? Ja det får han hemskt gärna göra. Poff. Vaken.
Citera
2023-08-02, 20:18
  #3248
Medlem
Merwinnas avatar
Jag drömde en fruktansvärd mardröm i natt, kom sig nog av att jag hade sett ett avsnitt av en tysk advokatserie gjord efter verkliga fall, där det tyska paret vände sig till en fertilitetsklinik för att mannen var steril, och de valde en spermadonator som skulle vara så lik honom så möjligt. I verkligheten kom det ut en chokladbebis, på grund av att sköterskan hade förväxlat två provrör!

Jag har även nyligen sett en dokumentär om ett par tvillingflickor som utvecklade ett hemligt språk sinsemellan, som deras föräldrar inte förstår.

Slutligen var jag i Stockholm för inte så länge sedan, och promenerade då längs kajen på andra sidan Stockholms slott, och det var där drömmen utspelade sig.

Hur eller hur: i drömmen var det förstås jag som hade anlitat en klinik, och fått tvillingar: mulattpojkar förstås. Enäggs, alldeles lika varandra, med den där gråbruna huden som många mulatter har om de inte solar, mycket mörka ögon och jättestort krusigt svart hår. Jag skulle på en klassträff från grundskolan och alla skulle ta med sig sina barn, och av någon anledning var det obligatoriskt att gå på den träffen. Man vill såklart komma dit lyckad, inte... ja.

Jag funderade på vilket som var värst: att säga sanningen att jag inte fått någon man, utan varit tvungen att skaffa barn på klinik, eller att ljuga att jag hade haft ihop det med en man - men att alla då uppenbarligen skulle se på barnen att det var en svart man. Det kändes som att välja mellan pest och kolera!

Jag gick längs kajen, med tvillingarna i en skär sittvagn (min dotters såg ut så på riktigt), och jag tänkte att det finns bara en lösning. Jag måste döda barnen. Jag lyssnade på deras gibberish när de pratade med varandra, och jag tittade på dem en sista gång och försökte hitta några likheter med mig, men det fanns knappt några. Jag tänkte "de är inte värda skammen att jag ska behöva visa upp dem på klassträffen. De är ju inte ens lika mig, och de är inte intresserade av mig, de vill bara prata med varandra på det där tvillingspråket, jag är bara någon pass-opp åt dom". Och så såg jag mig omkring, det var i alla fall ingen i närheten, jag fick ta risken att någon stod i ett fönster och tittade... tog sats och stötte vagnen hårt över kajkanten. Och sedan vände jag på klacken och sprang därifrån, bara bort - bort! ÅH den ångest jag kände! Var en sådana lättnad att vakna och komma ihåg att jag varken har eller har haft några mulattungar!
Citera
2023-08-06, 01:13
  #3249
Medlem
-GGs avatar
Jag drömde att Flashback skulle försvinna!

Att moderatorerna hade kommit på den ultimata demokratin, att Flashback skulle sluta att fungera och försvinna, kl. 02:00 med början på nedräkningen kl. 17:00, om inte någon kunde komma på ett skäl till varför inte. Så alla vi medlemmar samlades i ett hus där vi satt under ett tak inuti taket och hade ångest och stirrade på våra telefoner för att räkna ned. Ingen av oss förstod det egentliga skälet till att sidan skulle försvinna eller vilken invändning vi kunde göra.

När det närmade sig trodde vi typ att universum också skulle upphöra att existera. Fastän det inte hade något med Flashbacks beslut att göra.

Det var en jättekuslig stämning i huset.
__________________
Senast redigerad av -GG 2023-08-06 kl. 01:16.
Citera
2023-08-14, 11:29
  #3250
Medlem
JustZlatans avatar
I natt drömde jag att min snygga indiska granne stod på alla fyra och inbjöd mig till att ta henne bakifrån. Satan vad kåt jag var när jag vaknade.
Citera
2023-08-14, 11:53
  #3251
Medlem
Merwinnas avatar
Jag drömde en variant på en mardröm jag brukade ha som ung, men som senare bara kommit sällan. I drömmen befinner jag mig alltid vara gift med någon hemsk man utan att veta hur det har gått till, och i den drömvärlden är det alltid så att skilsmässa inte finns utan detta är för livet, samt att kvinnan inte har rätt att säga nej till sex. Det är alltid ett hemskt, chockartat mardrömsmoment då jag inser att jag är gift med den här mannen, och alla följderna av det... ibland vaknar jag med ett ryck där, ibland drömmer jag vidare. I natt gjorde jag det senare.

Jag drömde att jag var gift med en man som jag känner IRL, och sprang på på sta'n för några dagar sedan. En kortväxt, spenslig man med stor mage - han är alltså mager annars men magen är som på en kvinna i 7-8:de månaden, mycket märkligt, och han måste gå bakåtlutad och balansera den där magen. Dessutom har han runda kinder och en jättestor, bred, fyllig, röd mun, och när han ler ser han ut som cheshire-katten. Nu när jag träffade honom måste han dessutom ha fått någon medelålderskris, för han hade blekt håret platinablont med en liten lugg, och satt in en piercing i läppen! Han såg feminin ut nu förutom allt annat, och så har jag inte sett honom förr! Jag blev rent äcklad!

I drömmen såg han ut enligt ovan, alltså med det feminina. Vi vandrade på en led i Alperna (detta kom nog både av att jag har en vän som blev vittne till olyckan i Bad Gastein för ett par veckor sedan, där en svensk man ramlade och dog, och att det inte var så länge sedan jag var i österrikiska Alperna jag också). Jag gick efter honom och tänkte med fasa "i natt måste jag kanske ligga med honom". Så tänkte jag att vi skulle bo på vandrarhem, så med lite tur så skulle det vara våningssängar där och för trångt för att... ja. (Detta kom nog av en gnällberättelse jag läste under pride: det var två lesbiska kvinnor som hade varit på "bröllopsresa" och gnällde över att de fått en våningssäng på vandrarhemmet. Ägaren borde tydligen ha förstått att de var ett smekmånadspar, och därför specialinrett ett rum till bröllopssvit med dubbelsäng, fast det inte fanns innan. Eller något sådant.)

Sedan tänkte jag, att jag måste försöka vänja mig vid hans utseende nu, innan jag måste ligga med honom. Jag kanske KAN vänja mig? Och så försökte jag titta på honom och fundera över om det inte fanns något försonande i hans utseende i alla fall. (Detta kom nog av en tråd på Familjeliv, där en kvinna berättade att hon hade insett att det var män med sämre utseende som var hennes "liga", och därför brukade hon göra så att hon tittade på deras bilder på sociala media innan hon gick på första dejten, för att "försöka vänja sig vid deras utseende och hitta något positivt". När jag läste det, tyckte jag att det var så sorgligt! )

Hur eller hur, så började även tanken smyga sig in, att jag skulle kunna knuffa karl'n nerför en brant sluttning. Det hände som sagt i Bad Gastein för ett par veckor sedan, och polisen bedömde det som en olycka. Då skulle det kunna hända igen..? "dumma svenska turister", liksom.

Jag vaknade innan jag hann genomföra mordplanen!

P.S.: Så hemskt förresten, om den här mannen skulle veta att kvinnor drömmer mardrömmar om att de är gifta med honom och måste ligga med honom! Tur att han inte kan veta det!
__________________
Senast redigerad av Merwinna 2023-08-14 kl. 12:49.
Citera
2023-08-14, 12:47
  #3252
Medlem
-GGs avatar
Jag drömde en av mina konstigaste drömmar, någonsin.


Jag befann mig i Sverige år 1809. Där jag hade med mig min surfplatta som jag kollade på, men bara på mina foton eftersom internet givetvis inte fungerade. Jag fick stanna hos en familj, där jag ville berätta att jag kom från framtiden. Men jag visste inte hur. Flickan i familjen och jag gick ut och gick i staden, och jag frågade henne om Sverige hade dödsstraff, vilket hon sade att det hade vi. Då fick jag en impuls att skrika rakt ut: Men ni kommer inte att ha det snart!
Vi gick in i affärer och jag tänkte att vad bra att Sverige var så utvecklat redan år 1809 att det fanns elektroniska ljud i affären som signalerade att en ny kund kom in. Sedan frågade jag henne om polisen kunde fixa pass. Men det kunde dem inte, utan polisen köpte alla pass av en man som kallades "Bosniern". Jag störde mig på mig själv att jag kom inte ihåg mer av Sveriges historia där och då och kunde varna och berätta för staden vad som komma skulle.
Sedan fick jag för mig att jag skulle leta upp en mans släktingar för att se om jag kunde se likheten trots att han inte skulle födas på över hundra år. Jag zoomade in en släktträd framför mig som låg och svävade i luften, där allting fanns registrerat. Så jag såg mannen och spårade honom bakåt. Plötsligt dök Tina Turner upp i släktträdet där hon fanns i Sverige 1809. Inte fattade jag hur en negress kunde finnas där och vara involverad i släktträdet, men det var hon.

När jag ock flickan var på väg hem, talade jag om för henne att jag var från framtiden och visade min surfplatta för henne. Jag bad en inre bön att hon inte skulle balla ur. Men självklart gjorde hon det. När hon hysteriskt sprang därifrån för att varna sin familj, förvandlades hon till en katt som skuttade i väg i raketfart. Jag fick panik och lyckades komma hem före henne. Jag lade min platta på soffan och tänkte att hemligheten ändå är ute. Medan jag väntade på att hon skulle komma hem, vaknade jag!

Det var ändå skönt att vakna även om drömmen mest var intressant. Inte skrämmande.
__________________
Senast redigerad av -GG 2023-08-14 kl. 13:01.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in