Hade en ovanligt lång och tydlig dröm inatt, och tyvärr rätt obehaglig.
Det började med att jag kom gående längs en gata och såg en kvinna på cykel som krockade lite lätt med en bil så att hon ramlade precis vid en stadsbuss (som körde väldigt sakta, mot en korsning) och då hamnade under bussens bakhjul. Busschauffören körde fram lite för att inte stå ovanpå kvinnan utan hon låg då bakom bakhjulen istället.
Jag blev rätt panikslagen och tog fram telefonen samtidigt som jag klev in i bussen och ringde 112 och berättade om vad som hänt. Fick besked om att ambulans osv var på väg. Sen var vi där inne i bussen alla passagerare och jag, ingen vågade gå ut och ta hand om kvinnan eller ens kolla hur det egentligen gick med henne. Vi bara stod/satt kvar och väntade på ambulansen. Minns inte om vi pratade om nåt där inne eller så, men det kändes som om det gick ganska lång tid, och en gång tittade jag ut genom sidorutan och såg den överkörda kvinnan hasa sig fram bort från bussen med mosad rygg, fruktansvärt att se. Ingen annan runt omkring hjälpte henne heller.
Till slut kom räddningstjänsten och nån brandman eller ambulansperson kom in i bussen och sa nåt i stil med "hon var ju tvärdöd den där". Nån slags ganska grovhugget uttryck iaf, som konstaterade att den överkörda kvinnan hade dött.
Sen körde bussen iväg och jag åkte med, och så hände lite annat som egentligen inte hade med överkörningen att göra men jag mindes hela tiden att jag hade varit med om det tidigare under dagen. Det var alltså många timmar av sammanhängande händelser, så länge är det väldigt sällan jag upplever drömmar.
Jag förväntar mig inga reaktioner, ville bara skriva för att komma ihåg den, då jag tycker den var intressant.