Citat:
Ursprungligen postat av
saggeliten
Jag kan börja med att säga att jag inte kände nånting när jag skrev det. Du må tycka det är känslokallt men TS är ju ingen alls. Eller allting? eftersom hans medvetande är obegränsat.
Iaf så har jag inte sett några vettiga belägg för påståendet i TS än och det är att hans(eller ska jag säga "det"?) metod (döda egot men var kvar i den fysiska kroppen) botar ALLA psykiska sjukdomar. Kvacksalvareri är vad det är.
Du ber mig gå och hänga mig och du känner ingenting när du skriver det. Måste säga att det låter väldigt psykopatiskt. Hade du åtminstone varit i affekt och vräkt ur dig nåt som du senare ångrade hade det väl varit ok, men nu ber du mig, eller ger mig "rådet", att gå och hänga mig utan att reflektera över det. Psykopatiskt. Men det är ju också symptomatiskt för "kärlekens religion" kristendomen att utdela hot och fördömmelser om man inte tror på den. Brinn i helvetet, gå och häng dig, sak samma.
Alla psykiska sjukdomar sitter i psyket eller hur. Om vi kommer till insikt om att vi inte är vårt psyke kan vi börja jobba med det och på sikt bota de sjukdomar som finns i det. Det är som att sitta i en bil som är trasig, vi måste först gå ur bilen för att kunna laga den. Utanför bilen kan vi få en bild av vad den egentligen är, så länge vi sitter i den kommer vi aldrig att kunna göra det. Gå ur bilen, laga felet, kör vidare. Nu sitter du fast i bilen, du har spänt fast dig med fyrpunktsbälte och hällt klister på sätet. Du kommer aldrig att kunna fixa något ifrån den positionen.
Jag har bett dig innan att hålla religionen utanför denna tråden, det finns hundratals trådar i religionsforumet du kan skriva i. Vi vet att du är religiös, du behöver inte upprepa det hela tiden.
Håll dig till ämnet eller håll dig borta.