Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Jo och det kan man inte direkt klandra honom fr. Det r ingen direkt vetenskap han sysslar med och det r ju modigt nd att frska sig p att gissa (utan att han i de flesta fallen sitter inne med mer information n vad vi gr). Det r vl ibland kanske han blir alltfr sker och d ocks hamnar i den dr fllan han s ofta pratar om att utredare ofta snar in sig p en sak.
Det gr han skert och det r ingen slump fr statistik ofta r ganska trffskert. Sedan finn s det givetvis undantag, men fr det mesta s handlar det inte om ren "slump".
[quote=Oliveira|56094625]Gissa utan att ha fakta i mlet kan ju vilken apa som helst gra. Han deltar vl i TV som ngon frment expert. Han r dessutom ofta tmligen sker. "Det r fel typ" Det verkar iofs som att han brjar inse det nu, eller ha ftt det ppekat fr sig, fr
nu slnger han in brasklappar som, "jag har haft fel frut ska du veta" d och d.[/quote
Man r rejlt korkad om man inte inser att man faktiskt kan ha fel, ven om alla indikationer pekar t ett viss hll. Det r sdana restriktioner som fr tnkande framt. Om man hela tiden ska vara dyngsker innan man uttalar sig s kommer det aldrig att leda till utveckling.