Citat:
Ursprungligen postat av
matteyas
0^0 = 1 är en definition som fungerar väl och det finns många goda skäl till att använda den.
Se gärna
det här inlägget för mer detaljer.
En fråga som jag skickade till en lärare på skolan ang. om första termen a_0 i en potensserielösning egentligen var definierad i x=0. Alltså en lösning y = ∑a_n*x^n. Svar:
"När man skriver en potensserie som y(x) = {n=0 till inf}sum(a_n*x^n) så menar man egentligen a_0 +a_1x + a_2x^2 +..., inte a_0x^0 + a_1x^1 + a_2x^2. Så det är som du skriver, du kan tolka det som att 0^0 = 1 eller att när det står x^0 så betyder det att det faktiskt står exakt 1 där för alla värden på talet x.
Generellt så är 0^0 odefinierat, det hela beror på hur snabbt basen och exponenten går mot 0 (man bör tänka på det som en gränsvärde av typen f(x)^{g(x)} där både f(x) och g(x) går mot 0 då x går mot 0). Följande exempel ger två olika scenarion som visar att 0^0 inte är entydigt definierat.
Räkningarna nedan förutsätter att x är ett positivt tal.
A)
h(x) = x^x = exp(x ln(x)) går mot 0^0 som i detta fall blir e^( 0 ) = 1 då x går mot 0 eftersom x ln(x) går mot 0 då x går mot 0.
Alltså 0^0 är 1 i detta fall.
B)
m(x) =(2^{-1/x})^x
Vi har å ena sidan att
m(x) = (2^{-1/x})^x = 2^{-x/x} = 2^{-1} = 0.5 för alla x. Så m(x) går mot 0.5 då x går mot 0
men å andra sidan
m(x) = (2^{-1/x})^x går mot 0^0 eftersom 2^{-1/x} går mot 2^{-infty} = 0
Alltså 0^0 är 0.5 i detta fall. "