Tjena!
Håller på med baskurs i matematik på universitet och ska skriva tentan snart. Ett område som jag stört mig länge på och som jag inte riktigt kommit underfund med är hur man tar fram de trigonometriska värden. Problemet, lösningen samt "hjälp-trianglar" har jag bifogat i en och samma länk här:
http://imgur.com/a/dD1Qh
Ett par frågor:
- vad händer i steget mellan 4pi + pi + 2pi/3 till ---> sin(pi + 2pi/3) ? Försvinner 4pi ur beräkningen för att sin4pi är = 0? I såna fall köper jag inte hur pi är kvar så sin pi är ju också 0.
- Hur går de från beräkningarna till att rita in en triangel i enhetscirkeln med värdena pi + pi/3? vart hamnade 2:an i pi/3?
Om jag förstått det rätt på slutet så kör de bara klassisk trigonometri för att ta fram värdet. det är jag med på.
Uppskattar ifall någon kunnig kan förklara detta för mig genomgående så jag förstår det för en gångs skull