Citat:
Ursprungligen postat av Nintendokid
I ett kollisionstest accelereras en bil till hastigheten 64 km/h. Antag att bilen når den ovannämnda hastigheten med en likformig acceleration på sträckan 30m, om den startar från vila. Beräkna bilens medelhastighet. Ge svaret i enheten m/s med en decimals noggrannhet.
Någon?
v^2-v0^2 = 2as ger:
(64/3.6)^2 = 2a*30 => a = ((64/3.6)^2)/(60)
v=v0+at ger:
(64/3.6) = ((64/3.6)^2)/(60)t => t = (64/3.6)/(((64/3.6)^2)/(60) = 3.375 s
Medelhastigheten v_m blir då:
v_m = s/t = 30/3.375 = 8.9 m/s