Citat:
Ursprungligen postat av miklon
Sant, men man kan lika gärna uttrycka det så här: Du kan inte bo gratis. För de flesta gäller det att man antingen får betala räntor till banken eller hyra till hyresvärden. Har jag betalat räntor så har jag i alla fall ett hus som förhoppningsvis är värt mer än skulden efter de där 50 åren.
Utan att förarga dig....Tror du inte den sanningen tekniskt är upp för rakning?
Förutom den numer superdopade fastighetsmarknaden så ser inte siffrona så bra ut. Och speciellt Stockholm och GBG har en tydlig hybris, varför är dessa städer så viktiga att man kommer att betala mer och mer när andra kluster är mer lockande? Eu kommer att göra sthlm mindre lockande och industrin i väst kommer alltmer att migrera, asiaterna gör idag komplicerade saker och företagen i GBG kommer att söka sig mot sin huvudmarknad, må vara att 50 st stollar stannar och styr den globala koncernen, tills de fått bonus att flytta till London.
Jag har väldigt svårt att se lockelsen i dagens bostadsmarknad och min analys av den är rätt enkel:
1. Göran Perssons maxtaxa och IT bubblan skapade mer fritt kapital
2. När itbubblan sprack så kom massiva kapitalinjektioner och folk började klaga över att 2000 kr i fastighetsskatt var mer än hela huslånet.
3. ROT har förekommit och gett husägare gratispengar.
4. Fastighetsskatten togs bort i det sämsta läge man kunde. Nybyggen avstannade då man ju fick 10 års skattefrihet. Det som såg ut som en maxxad bubbla fick bränsle. Jobbskatteavdraget fick också folk att se mer pengar i pluskan, som de kunde lägga på den evigt uppåtgående Huset.
5 2008 var det nära, men Ingves sa att han ryckte ut för den svenska industrin och ekonomin. Nje. Han tryckte ut för bygg och fastighetssektorn. Jag granskade vad stora solida bolag fick för krediter och de var ingen 1-2%, lägg på 10! Men de säkra husen kostade ju åter igen jättelite. Men nu tornade elmarknaden upp sig och åt av svenssons pengar från jobbskatteavdag.
Marknaden stabiliserade sig och folket väntar på en av två möjliga utkomster: det här är för evigt. Nästa år tas barnbidrag, sjukpenning och bensinskatten och läggs på husvärdesgynnande saker.
Eller ngt.
Eller så inflationeras det bort med "dessa faktorer ligger utanför RBs möjlighet att påverka..."
Alternativt är det nog bäst att stanna i byn och köra skoter och skjuta älg vs att betala 50-75% av inkomsten till bostadskostnad i sthlm.