Citat:
Ursprungligen postat av FabioAugusto
Då kan man ju fråga sig varför just Bjärsmyr och Bengtsson var dom som var ordinarie i U-21 EM och inte Per Karlsson.
Ni glömde dessutom Jonas Olsson. Sveriges tredje bästa mittback enligt mig, bara Majstorovic och kanske Mellberg håller högre nivå. Sedan Per Nilsson, Almebäck, Söderberg, Segerström, von Schlebrügge, Jon Jönsson, Antonsson, Peter Larsson och säkert några fler håller ungefär samma klass som Karlsson.
Ja du, antagligen därför att Karlsson fortfarande var en risk. De senaste 2 åren har han vart borta för ett brutet ben och en bruten arm, dessutom var det egentligen först efter mästerskapet som han spelade upp sig.
Citat:
Ursprungligen postat av feldgrau
Det är skillnad på att vara "känslig" och att som du bara avbryta diskussionen med hänvisning till att folk tycker olika. Jag tar gärna en diskussion om Blåvitt och våra spelare, men så fort man ska diskutera AIK eller era spelare blir ni sura och tycker att vi "inte ska uttala oss" då vi inte följt AIK eller att man helt enkelt tycker olika.
Bjärsmyr har gjort fem säsonger (minus hösten 2009) i Allsvenskan där han varit topp fem de tre-fyra sista säsongerna, varit lagkapten och enda givna spelare i U 21-landslaget samt därefter tagit en mittbacksplats i Panathinaikos. Bjärsmyr och Karlsson är lika gamla. Jag känner spontant att Bjärsmyr kommit lite längre i sin karriär än Karlsson. Bengtsson har haft ungefär samma utveckling som Bjärsmyr om än en kortare allsvensk sejour.
EDIT: Till FabioAugustos lista kan vi även lägga Risp.
/feldgrau
Det jag egentligen är emot är när man påstår att vissa har vart bättre än andra, när det är en ren definitionsfråga. Per Karlsson var ordinarie mittback i Sveriges bästa defensiv, det måste du väl inse betyder något?
Jag är egentligen inget fan av allsvenska elvor, men många bloggare har haft med PK som avbytare i mittbackspositionen, med bara Jos och Sigurdsson som övermän.
Jag ska inte säga något illa om Bjärsmyr, killen har kommit långt, men jag misstänker att läget med Karlsson hade varit lite annorlunda om han inte brutit benet när han på allvar slog sig in i AIK:s startelva, och sedan armen just när han var tillbaks från benbrottet. Det är sådant som händer inom fotbollen, men man får ju vara realistisk, inga klubbar köper långtidskadade spelare.