Citat:
Vilken myt. De klassiska Sverigelagen har alltid haft bra, om än inte mästerliga, offensiva vapen. Just nu har vi NOLL. En playmaker i Forsberg men därefter verkligen usel offensiv. Visst, ett lag orienterat kring Zlatan vore inte bra. Men hur vekt är landslaget om det totalt slutar spela sitt spel när Zlatan kommer in igen. Talande att alla experter vill ha med zlatan och soffliggarna stretar emot. Senaste exemplet breaking news eftersnack. Källström/Olsson tror på zlatan, Fredrik W+isländskan totalt emot. Zlatan vet hur man spelar lagspel och underordnar sig nog Janne, så länge han slipper jobba alltför mycket defensivt, där har vi nog största risken med honom i laget. I den här italien-matchen hade han ju blivit tokig. Men tänk att slänga in Zlatan i 70e den här matchen. Hade garanterat blivit mål, och mycket mindre press på Sverige. Han hade fått fast bollen på offensiv planhalva, dragit ner Italien och lättat på trycket. Dröm. Kiese-Thelin/Berg/Toivonen kommer aldrig vara nära den kvaliten. Hoppas själv att en yngre förmåga tar kliv den här säsongen, men vilka alternativ finns egentligen? Kiese-Thelin? Guidetti? Kanske Ken Sema? Ser knapert ut.
Och vadå tjonga sista 20? Bra press och tryck första 30 sen höll vi i för glatta livet. Mirakel indeed.
Och vadå tjonga sista 20? Bra press och tryck första 30 sen höll vi i för glatta livet. Mirakel indeed.
Tror som sagt Kim och Olsson drev med F&F (populärt nuförtiden), och fick dom dit dom ville.
Finns nog fler som kan hitta formen innan VM, Guidetti bla.
Zlatan är en grym fotbollsspelare, det kan ingen ta ifrån honom. Men i mina ögon är han ingen lagspelare, framförallt inte i i landslaget.
Vi har precis slagit ut Holland och Italien. För att vi spelar som ett lag där alla sliter för varandra och underordnar sig gruppen. Säger som Janne "Jag saknar inget/ingen".
Om nu Zlatan skulle följa med gör han det för lagets skull eller sin egen, vad tror du?