2026-09-30, 23:43
  #7045
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kvargman
Vilken jävla cirkus
Fyfan, fyra kärringar... vad förväntade sig folk..

Vi har en hönsgård utan tupp. Det har alltid visat sig vara väldigt destruktivt.
Citera
2026-09-30, 23:44
  #7046
Medlem
v.D.-182s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SugaredThoughts
Magda får nytt sonderingsuppdrag. S hittar på en ny ministerpost, låt säga Transfrågeminister. Denna enda post tilldelas V. (Nooshi kan ta den själv eller välja någon annan). V kan då säga till sina väljare att de höll sitt löfte, och C kan övertalas att V inte får någon märkbar reperesentation i Regering..

Inte omöjligt, men tror inte någon kommer vara nöjd med en sådan manöver, inte ens sossarna i ärlighetens namn.
Citera
2026-09-30, 23:45
  #7047
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flashshit
Det är ju just det som är det fina i kråksången.
Om de lägger ner sina röster åt båda håll så har de ej valt sida, det blir ingen svekdebatt från något håll och de kan behålla ansiktet. Betydligt mer än när Lööf svek borgerligheten, vilket hon fortfarande inte har ätit upp sin sko för vilket hon lovade att göra.

Men är det inte så att talmannens förslag till statsminister går igenom om han/hon inte får en majoritet av ledamöterna emot sig? Dvs det behövs knappt några ja-röster alls för att förslaget ska gå igenom så länge inte 175 ledamöter röstar NEJ. Det betyder i så ifall att om det ska röstas om Maggan som statsminister så blir hon vald till det ifall c lägger ner sina röster. Nedlagda röster är i princip samma sak som en ja-röst.
Citera
2026-09-30, 23:46
  #7048
Medlem
yesterdaymans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av yesterdayman
Vilket jävla skämt!

Deportera hela bunten (riksdagsledamöterna) till Somalia, så de får någon känsla av att det här är på riktigt, människor i Sverige förväntar sig att de partier som ska representera svenska folket och leda oss i en orolig omvärld, tar sitt ansvar nu.

Alternativt bör talmannen bryta mot alla författningsenliga regler och kontakta Bernie Sanders och be honom ta över!

Gubben är visserligen gammal som gatan, men han vet hur en slipsten ska dras och han gillar ju Sverige.🙂

För att förtydliga mitt förslag så ska alltså talmannen föreslå Bernie Sanders att han ska bli regeringsbildare (statsminister) och försöka få till en majoritet i riksdagen.
Gubben är så skicklig, att han skulle lyckas med att få både Sverigedemokrater och Vänsterpartister att tycka att han är världens bästa politiker!
( partierna i övrigt fattar ingenting och håller därför med).
__________________
Senast redigerad av yesterdayman 2026-09-30 kl. 23:55.
Citera
2026-09-30, 23:47
  #7049
Medlem
ziggarillens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Ygeman såg extremt trött ut och jag fick känslan att han inte orkar bråka längre utan vill sätta sig ner och göra upp. Det är positivt.
Tycker dock att han jämt ser likadan ut. Sur, arrogant och stöddig. Både han och vinhäxan Andersson har en förmåga att blunda,
Citera
2026-09-30, 23:48
  #7050
Medlem
ziggarillens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Vi har en hönsgård utan tupp. Det har alltid visat sig vara väldigt destruktivt.
Tuppen är väl Helden?
Citera
2026-09-30, 23:51
  #7051
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av yesterdayman
För att förtydliga mitt förslag så ska alltså talmannen föreslå Bernie Sanders att han ska bli regeringsbildare (statsminister) och försöka få till en majoritet i riksdagen.
Gubben är så skicklig, att han skulle lyckas med att få både Sverigedemokrater och Vänsterpartister att tycka att han är världens bästa politiker!

Vem ska han ha i sin regering? En samlingsregering?
Citera
2026-09-30, 23:53
  #7052
Medlem
Steff83s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Sluta nu. Centern är libertarianer.
Du vet nog inte riktigt eller har missuppfattat vad libertarianer är va? I Sverige är inget av våra stora partier som är med i Riksdagen ens något i närheten av det.
Citera
2026-09-30, 23:57
  #7053
Medlem
Libertarismuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ziggarillen
Tuppen är väl Helden?
Jo, men han är väl mer av en höna? Någon forskare skulle kanske undersöka kromosomerna på den snubben.
Citera
2026-10-01, 00:01
  #7054
Medlem
TFX17s avatar
Mörk insikt, V kan komma att vika sig för att undvika Extraval. Så de får behålla sitt nuvarande valresultat, som vi vet vilka medel de använde för att uppnå.
Citera
2026-10-01, 00:04
  #7055
Medlem
Bilderberg78s avatar
Om de ska bolla sondeingsuppdrag kan de hålla på teoretiskt oändligt gånger utan vi får en regering. Det finns inte ens regler eller praxis för detta.
Citera
2026-10-01, 00:12
  #7056
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Libertarismus
Ja, såklart.
Visst, så är det. Talmannen bestämmer om detta. Grundlagen är gjord så. Att sunt förnuft ska råda, inte att svårt störda haverister ska råda.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in