2026-09-09, 16:59
  #11941
Medlem
ZilverZoddes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lugntsimma
Vissa säger att det regnade en hel del osv.
Det säger väl ännu mer hur oansvarig pappan varit, ska man ut och åka båt så kollar man väl upp vädret innan.

Det var 5-10 minuters skurar, De hade åkt i 6+ timmar å var nästan hemma.

Vad hade du gjort?
Citera
2026-09-09, 17:35
  #11942
Medlem
snigel1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZilverZodde
Fullt jämförbart att ankra upp som att gå för motor på marschfart?

Det märks att du aldrig varit på sjön
Vad du märker är att likna vid en knarkhund utan luktsinne. Loggat 21 600 nm runt kust och kanal. Ligger alltid mitt i farleden.
Citera
2026-09-09, 17:38
  #11943
Medlem
snigel1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZilverZodde
Det var 5-10 minuters skurar, De hade åkt i 6+ timmar å var nästan hemma.

Vad hade du gjort?
Klassiskt misstag se bara på S*mon som borde fatta bättre.Svaret är: De borde inte ens inlett resan.
Citera
2026-09-09, 17:46
  #11944
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Klommerox
Har någon lagt upp en länk till Fuppen? Om så, lyckas jag ändå inte hitta den. Kan någon vänlig själ lägga upp den?

Sidan 853

Länk nr 2 av 4
Citera
2026-09-09, 17:51
  #11945
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Jag förstod att det skulle passera över din fattningsförmåga, det var inga jämförelser.
I min värld man använder ditt konstiga fattningsförmåga så är grundkravet för att visa att man begriper något följande, begriper man inte detta så ska man stanna på land och kanske tom inomhus

Håll uppsikt, undvik trafikerade farleder är sjövett men sådant vet du absolut ingenting om.
Citera
2026-09-09, 18:05
  #11946
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haramadan
En sak borde vi alla, oavsett ståndpunkt, kunna enas om; hade lotsen, befälhavaren eller snipkaptenen uppvisat gott sjömanskap så hade olyckan kunna undvikits. Det hade räckt med en av de tre, då hade det inte hänt.

Du har naturligtvis 100% rätt, vilket några av oss förklarat under de nästan 12 000 inlägg som tråden utgör, men trollen, de förstår fortfarande inte, never will

Det är också pga ovanstående som snipan bär minst halva skulden till olyckan och är precis lika skyldig till brott som någon på skeppet.
Citera
2026-09-09, 18:07
  #11947
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lugntsimma
Vissa säger att det regnade en hel del osv.
Det säger väl ännu mer hur oansvarig pappan varit, ska man ut och åka båt så kollar man väl upp vädret innan.

Just så, dramförallt blir men extra noggrann med utkiken när det börjar vräka ner. Men pappan han gjorde tvärtom, drog upp kapellet, stängde sol-luckan och kurade ihop sig bakom en fönsterruta genom vilken han i princip inte kan ha sett någonting alls när det regnade mycket kraftigt upp till 20mm/h.
Citera
2026-09-09, 18:13
  #11948
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Veridictores
Just så, dramförallt blir men extra noggrann med utkiken när det börjar vräka ner. Men pappan han gjorde tvärtom, drog upp kapellet, stängde sol-luckan och kurade ihop sig bakom en fönsterruta genom vilken han i princip inte kan ha sett någonting alls när det regnade mycket kraftigt upp till 20mm/h.


Glöm inte att minst mamman (?) stuvades ned under däck/i dödskistan så om något händer så är det totalkört för de som befann sig där inne
Citera
2026-09-09, 18:17
  #11949
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Halfvarhovding
Det intressanta i hela diskussionen att för några hundra inlägg sedan va dom flesta överens att det fanns inga tydliga radarbilder de sista 7 minuterna pga regnfiltret. Broderns båt syns t.ex inte alls mellan va 21.27 och 21.30 trots att den borde synas hur tydligt som helst.

När man påpekar detta så säger somliga att "men det va bra sikt och de kunde ses tydligt med utkik" Påpekar man då att det regnade kraftigt... Då går de återigen, efter x antal dagar, tillbaka till att "radarbilderna va iaf jättetydliga."


Cirkeln är sluten, det går på repeat här inne😉

Och det är just på grund av dessa omständigheter som det finns en chans för kapten och lots att gå fria. Det finns teknisk bevisning på att lotsen har använt radarn, och det kan finnas teknisk bevisning och förklaringar som gör att det finns rimligt tvivel kring om det var vårdslöshet att inte se sniporna, om de nu försvann från radarn pga det kraftiga regnet.

Det här kan sluta med att

1. Det inte är bevisat att regel 13 var i kraft vid det aktuella tillfället
2. Det inte är bevisat att MJ inte hade adekvat utkik.

Jag säger inte att det är så, jag säger att det kan tänkas bli så, helt beroende på vad som framkommer vid rättegången och hur domstolen tolkar det som framkommer där, och det handlar då främst om vad den tekniska bevisning som finns faktiskt visar och huruvida försvaret kan förklara varför den är otillräcklig för fällande dom.
Citera
2026-09-09, 18:19
  #11950
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Halfvarhovding
Ja du har en poäng. Jag gillar bäst det att lotsen blir anklagad för att ha varit helt omdömeslös när han ändå försökt ratta farygrt och justera regnfilter efter (bästa) förmåga, men när pappan uppger i förhör att han har kapellet uppfällt för att han inte vill att dynorna ska bli blöta, så får han inte en negativ kommentar av alla som skriker att lotsen är omdömeslös!!!

Det är vad man kan kallar för sila mygg och svälja kameler😉

FULLTRÄFF

Riktigt bra sammanfattat!

Det kan inte bli tydligare än så här att åklagaren är helt korrupt!
Citera
2026-09-09, 18:26
  #11951
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SwingaDeVilt
Det håller jag helt med om. Men citatet i sig är inte konstigt. Att titta bakåt är och bör inte vara prio ett när man framför en båt (om man inte backar alltså…).

Jo uttalandet är konstigt. Varför säger han att det inte är prio ett att titta bakåt? Vad är andemeningen?

Du tycks mena att det är prio två att titta bakåt. Om så är fallet, varför säger han då inte att det är prio två att titta bakåt, och varför gjorde han då inte det, om det nu är prio två?

För att förklara för dig, som uppenbarligen inte förstår helt vanligt svenska. När uttrycket "det är inte prio ett" används, så betyder det att man anser att det är oviktigt. Andra saker är så mycket viktigare att man kan försumma det som inte är "prio ett".

Det är andemeningen, och därför är det ett direkt korkat uttalande, särskilt i ljuset av vad den som sa det faktiskt har orsakat, inte minst för sin fru och dotter.
__________________
Senast redigerad av Veridictores 2026-09-09 kl. 18:54.
Citera
2026-09-09, 18:31
  #11952
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snigel1
Klassiskt misstag se bara på S*mon som borde fatta bättre.Svaret är: De borde inte ens inlett resan.

Det fetade.
Särskilt borde de inte fortsatt förbi Stenungsund utan gått in där eller vid Myggenäs Marina, där de kunde fått hjälp eller tagit sig hem landvägen. De hade dock ingen brådska hem för från början var planen att gå till Marstrand och ta en sista natt ombord. De kunde precis lika gärna tagit den sista natten ombord i Stenungsund.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in