2026-08-31, 14:21
  #10753
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
Alltså, autopilot (automatstyrning) är ett viktigt hjälpmedel, som man inte kommer att klanka ner på. Alternativet är handstyrning, vilket kräver en ytterligare person på bryggan, utöver lots och kapten (i detta fall), Så just den funktionen skall icke klandras. Autopiloten är en "smart styrspak" som följer alla order den får, även för manuell styrning.
Uppenbarligen krävdes det ytterligare en person på bryggan oavsett styrning... Det står i FUP att lotsen växlade mellan handstyrning och autopilot, så handstyrning förekom trots att de bara var två personer på bryggan.
Citera
2026-08-31, 14:23
  #10754
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av M.J.A
På sid 152 i FUP skriver man att inställningen var 6 min.
Man kan se 6 min till vänster i skärmbilden. Samt trails på 3 min på ekona.
Citera
2026-08-31, 14:27
  #10755
Medlem
sykkelpumps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frock
Stämmer bra det men det är inte ovanligt.

Det finns egentligen inga regler som bestämmer hur fartyget får ligga i farleden. Ifall det till exempel skulle blåsa väldigt mycket kan en befälhavare välja att lägga sig långt åt barbord i farleden, alltså helt 'fel' sida. Så länge han amser att det kan göras säkert. Att de låg lite på sidan av farleden är helt normalt och det är helt i befälhavarens (fast i detta fall lotsen ifall BFH inte ens titta ut) rätt att besluta var han vill ligga i farleden. Det finns så många anledningar att det nästan inte ens är lönt att ställa frågan i förhör tror jag. Han skulle kunna säga 'för jag ville det' och det skulle vara fullgott skäl.
Ja det förstår jag, men det kan ändå vara en förklaring till att snipan kanske trodde sig ligga ur vägen i farleden, tänker jag?
Jag skulle nog tänka så, men så klart ha bättre uppsikt och troligen gå längre ut åt styrbord.
Citera
2026-08-31, 14:28
  #10756
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av reffotsirk
900 sidor... var hittar jag FUPen?

S 853 tror jag, glömt inläggs nr
Citera
2026-08-31, 14:29
  #10757
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wolfmotherrocker
Uppenbarligen krävdes det ytterligare en person på bryggan oavsett styrning... Det står i FUP att lotsen växlade mellan handstyrning och autopilot, så handstyrning förekom trots att de bara var två personer på bryggan.


Det är så styrautomaterna fungerar. De håller då den kurs som man beställt manuellt med styrspaken, och man kan kanske förstå funktionen bättre om man tänker sig att den styr halvautomatiskt, hela tiden beredd att svara på manuellt input. Så när lotsen växlar mellan handstyrning och autopilot betyder det att han justerar kursen efter hur fartyget rör sig, radarbilden och sina styrmärken med joysticken.
Citera
2026-08-31, 14:34
  #10758
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frock
Stämmer bra det men det är inte ovanligt.

Det finns egentligen inga regler som bestämmer hur fartyget får ligga i farleden. Ifall det till exempel skulle blåsa väldigt mycket kan en befälhavare välja att lägga sig långt åt barbord i farleden, alltså helt 'fel' sida. Så länge han amser att det kan göras säkert. Att de låg lite på sidan av farleden är helt normalt och det är helt i befälhavarens (fast i detta fall lotsen ifall BFH inte ens titta ut) rätt att besluta var han vill ligga i farleden. Det finns så många anledningar att det nästan inte ens är lönt att ställa frågan i förhör tror jag. Han skulle kunna säga 'för jag ville det' och det skulle vara fullgott skäl.
Jo, men genar man en bra bit utanför leden så höjer man ju också risken för att stöta på mindre båtar som håller väl styrbord i led. Och då får man ju det betydligt svårare att hävda trång farled (eftersom man inte full ut följer farleden) och det sätter ju ytterligare press på god utkik.

Samtidigt pratar vi ju om små distanser här - ringarna ligger på 0.25 Nm och vi talar ju om högst en kabel eller 200 meter. Det är ju ett helt rimligt läge styrbord i led för ett stort fartyg. Som referens brukar jag tänka på Göteborgs inlopp vid Gäveskär, där hela leden är 400 m bred.
Citera
2026-08-31, 14:37
  #10759
Moderator
farbror_barbros avatar
Ang. lotsens bristande uppsikt:

Jag tror en förklaring till att lotsen missar sniporna är att han börja pyssla med sin iPad mellan Mittholmarna och Katten:
Citat:

Och i samband med att jag girade ner vid Mittholmarna så noterade jag på radarn och visuellt att ner igenom området runt Katten så var det regn. Det syns ju tydligt i radarn att det blir klutter. I samband med detta så startade min iPad som jag har som navigationsstöd med ett sjökortsprogram och det är ett väldigt lotsspecifikt program som jag har som stöd där man kopplar in sig i fartygets AIS-data. Och därigenom blir man det fartyget i det här navigationsstödet. Så man kan följa sin... Jag kände helt enkelt att jag ser att där nere regnar det. Det finns risk för sämre sikt och jag behöver använda de tillgängliga medel jag har. Jag hade inte haft fog för att ha igång den under tiden innan för det var god
sikt och allting funkade väl. Så den startade jag.
FUP s.322

Strax därefter, med sämre sikt, ser han en förtöjd vit motorbåt vid Katten på SB sida och han upptäcker även snipan Freja (?) vid Krokholmen:
Citat:

Det som vi observerade när vi
kom i området vid Katten är en fritidsbåt som ligger förtöjd på ostkanten. Det är en vit fritidsbåt. Jag tittar på den i kikaren.

Norr om Älgön. M5 finns en ankarplats
som ligger mot Krokholmsbojen som ligger där på en röd boj. Där kommer en motorbåt, ser jag bara, som kör ungefär hundra meter upp på min styrbordssida. Kryssarklubben har några bojar och sånt där nere i viken. Jag vet inte vart han skulle, men han gick söderut. Ja, det var de observationerna jag gjorde i det området.
FUP s.322-323.

Båda dessa observationer sker alltså i sämre sikt (regn) och mindre dagsljus än då kollisionen sker. En rimlig slutsats är lotsen distraherats av startandet av hans iPad och att detta är en huvudorsak till olyckan.
__________________
Senast redigerad av farbror_barbro 2026-08-31 kl. 14:43.
Citera
2026-08-31, 14:38
  #10760
Avslutad
Det här med farledens streckade linje som finns i svenska sjökort är ju högintressant här i detta fall. Jag har kollat via eget sjökortsprogram samt även det som finns online på sjöfartsverket. Den kröker ju vid den där platsen och snipan påseglas högst sannolikt vid sidan av denna farledslinje.

Man kan tänka sig att detta finns i Skippo också. Och man kan då tänka sig att om man är snip-kapten och kör vid sidan av den linjen kan denne tänka sig vara något ur vägen.

Frågan blir då om denna farledslinje på sätt och vis givit falsk trygghet om snipan kört vid sidan av just för att slippa ligga mitt i stora leden?
Citera
2026-08-31, 14:46
  #10761
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
Jag håller med om slutsatsen, och eftersom åklagaren redan bedömt att fritidsbåtens förares ansvar var ringa, är det osannolikt att det kommer att ändras.

Den stora skillnaden mellan Iran Torab/Tan-fallet är ju att det har ett skadeståndsmål där man delade upp det ekonomiska ansvaret för felmanövrar i den trånga Khor Musa-kanalen där två kommersiella fartyg var inblandade. Det handlade inte som här om kaptenens och den som styrde fartygets ansvar för att i ett brottsmål vållat två personers död.

Vad jag förstår är det en mycket viktig skillnad som gör att kan inte kan översätta ansvar från vad regel 17 säger i dylika situationer till aktuell situation. Som jag varit inne på finns inte en adekvat kausalitet mellan den upphinnandes handling i form av bristande utkik och olyckan på samma sätt som när Tan färdades i kommersiell trafik i en kanal.

Sedan delar man ju inte upp skulden i ett brottsmål proportionerligt utan det handlar om att bevisa skuld bortom rimligt tvivel i varje fall, och det är högst tveksamt eller osannolikt att brist på utkik från fritidsbåten skulle kunna bevisas bortom rimligt tvivel orsakat olyckan så även om åklagaren gjorde allt för att göra det.

Det är ju möjligt att ett skadeståndsärende där man avgör ekonomisk ersättning för orsakade ekonomiska skador kan sluta med en fördelning av ansvar på något sätt, men båtens agerande påverkar inte fartygets skuld i brottsmålet.

Vad gäller Tan så var vad jag förstår förutsättningarna rätt olika än de var för fritidsbåten här, även om det finns likheter. Tan visste att de befann sig i en smal kanal med många båtar som rörde sig på ungefär samma sätt med ungefär samma hastighet och det gjorde att olyckan inte kom oväntat utan att Iran Torab tog tid på sig att försöka köra om och att Tan då hade gott om tid att uppmärksamma vad som hände. Det fanns därmed en förutsägbarhet i händelserna som gav en adekvat kausalitet. Iran Torab hade goda skäl att anta att Tan också hade observerat dem och följde vad de gjorde.

Här hade fritidsbåten rimlig anledning att tro att eventuella upphinnare med högre fart skulle signalera sin närvaro i tid, även om det med facit i hand var dumt att lita på. Misje Verde gavs aldrig någon anledning att tro att Doris sett dem och skulle flytta på sig.
Ja, du har helt rätt att det är skillnad på sjörätt (som oftast handlar om skadestånd och försäkring) och straffrätt.

Två intressanta fall har tagits upp i denna tråd:

1. Pisseman: Bilolycka i Piteå - En kvinna hade väjningsplikt ut på en väg där det kommer en bil med en (narkotika?)påverkad kvinna bakom ratten. Belysningen framåt i den bilen var trasig/släckt (enligt den överlevande sambon till kvinnan som hade väjningsplikt). Eftersom det inte var helt mörkt ute, så lades hela skulden för kollisionen på föraren av bilen som hade väjningsplikt, en kvinna som dog. Föraren i den andra bilen fälldes dock för att ha kört onykter.
(FB) Fartygskollision utanför Tjörn, två personer saknas, 2026-07-28 - hittade avlidna

2. Veri - sjöolycka i Stockholm (sök på hovrätt) - två båtar bed berusade förare frontalkolliderade i Stockholm med oklarhet kring hur de låg i leden. Två dog. Båda dömdes faktiskt till vållande 50-50.

I det senare fallet är dock är ju även sjörätten tydlig att när det är stäv-mot-stäv så är skyldigheterna delade och alltsom oftast 50/50 om inte den ena båten ligger fel i leden.

Jag är sannerligen ingen straffrättsexpert.
Citera
2026-08-31, 14:55
  #10762
Medlem
Frocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av upperbearing
Det här med farledens streckade linje som finns i svenska sjökort är ju högintressant här i detta fall. Jag har kollat via eget sjökortsprogram samt även det som finns online på sjöfartsverket. Den kröker ju vid den där platsen och snipan påseglas högst sannolikt vid sidan av denna farledslinje.

Man kan tänka sig att detta finns i Skippo också. Och man kan då tänka sig att om man är snip-kapten och kör vid sidan av den linjen kan denne tänka sig vara något ur vägen.

Frågan blir då om denna farledslinje på sätt och vis givit falsk trygghet om snipan kört vid sidan av just för att slippa ligga mitt i stora leden?

På sidan 80 i FUPen kan man ju se spåret de fått från Skippo och de ligger verkligen i mitten av farleden nästan hela vägen. Jag hade väl också kunnat lega där om jag hade bråttom men med dödsångest hela vägen och ögon i nacken. På sidan 80 kan man ju ocks fundera över alternativa vägar för snipan, allt som är vitt vatten är alltså mer än 6 meter djup och snipan skullle utan problem hållit sig flera hundra meter utanför farleden men valde att inte göra det. Kanske hade de bråttom och letade efter den rakaste vägen. Det var trång farled för MV men knappast för snipan.
Citera
2026-08-31, 14:55
  #10763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av upperbearing
Det här med farledens streckade linje som finns i svenska sjökort är ju högintressant här i detta fall. Jag har kollat via eget sjökortsprogram samt även det som finns online på sjöfartsverket. Den kröker ju vid den där platsen och snipan påseglas högst sannolikt vid sidan av denna farledslinje.

Man kan tänka sig att detta finns i Skippo också. Och man kan då tänka sig att om man är snip-kapten och kör vid sidan av den linjen kan denne tänka sig vara något ur vägen.

Frågan blir då om denna farledslinje på sätt och vis givit falsk trygghet om snipan kört vid sidan av just för att slippa ligga mitt i stora leden?
I Skippo ser linjen rak ut ned till Krokholmen. Och jag håller med dig, det finns en viss del av "falsk trygghet" i att ligga 150-200 meter ut i leden här. Som sagt vid Gäveskär är leden 400 m bred och man smeker bojar och dykdalber på detta avstånd. Här är det ju en öppen fjord och ett lurigt läge. Regel 9a säger ju att man skall följa den yttre begränsningen men det innebär ju att ligga och smeka Katten och Krokholmarna blir ju näst intill löjeväckande här.

Men som många påpekat, så hade det ju inte funnits någon svårighet i att slänga ett öga över axeln genom lämpligt hål i kapellet. Hade pappan sett fartyget på 1000 m så hade han haft 5-6 minuter på sig att glida något mer ut till styrbord.

Detta förändrar ju inte lastfartygets skyldigheter som upphinnande.
Citera
2026-08-31, 15:07
  #10764
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trotsbud
Vilka lagar eller regler skulle ni ändra eller tillföra för att undvika att detta händer igen?

Såklart, det hade inte hänt om alla lagar och regler samt om även gott sjömanskapp fanns där vilket det inte gjorde. Men det kan hända igen, om lotsen "inte ser" och kapten tittar på sin laptop och snipförare inte kollar bakåt.

Tydligen räcker det inte med sjöregler som säger "ska hålla utkik".
1. Vakthavande/utkik - Det viktigaste borde vara att höja kravställningen på ensam utkik - lastfartyget bröt säkerligen mot befintiga regler (STCW standard) men brittiska regler är betydligt tuffare kring vilka förutsättningar som måste gällar för ensam utkik. Vi har ju på en internationell skala långa inomskärsfarleder med unika förutsättningar (och i detta fallet satt ju "den ensamma utkiken" framför en datorskärm)

2. Lotsens ansvar - Därefter så är det ju läge för lotsarna på Sjöfartsverket att tänka om sina rutiner + lotsförordningen. Helt rimligt att de tar manövern men de måste samtidigt tillse att de har det stöd som krävs från besättningen. Det är ju inte rimligt att lotsar hålls ansvarsfria när vaktahavande befäl är mentalt frånvarande. Rätten att avbryta lotsning borde göras om till en skyldighet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in