Citat:
Ursprungligen postat av
Varmboga-10.2
Tror de flesta tolkar det som "må hon brinna i helvetet" och Japp, jag ser distinktionen men nej, jag tror inte det blir nån skandal.
Det står något påstående om att judar i Palestina skulle bränna in Davids stjärnan på muslimska barns kinder så det är en uppmaning om att brönna in den på henne.
Det är ganska sjukt med ett pågående politiskt bråk gällande sionismen som är en nationalism i Israel som ockuperar alltmer mark osv och göra det till något som skulle beröra alla judar. Alla judar bor inte där. Davidstjärnan är inte en nationalistisk symbol över Israel.
Vet inte själv riktigt vad politikerna håller på med men nationalismen uppstod i slutet av 1800-talet och det var då en del judar ansåg Israel vara deras nation.
Sedan så borde också brännmärkning av barn ha nått medierna om det varit sant. Kan inte se poängen med att palestinska barn skulle få davidstjärnan inbränt varpå påståendet låter som en lögn uttalad för att driva på ett drev om att en svensk politiker med muslimsk påbrå, ska få davidstjärnan inbränd i sin hud mot sin vilja.
Den statsvetaren bör inte tillåtas arbeta med vad som helst om vi säger som så.