Citat:
Ursprungligen postat av
LuiLui
Så, hur menar du att de muslimer som uppehåller sig i Gaza ska omtalas?
Yassir Arafat som föddes i Egypten deklarerade sig själv som "Storsyrier" i sitt samtal med Brezhnev när Sovjets partistyrelse diskuterade Israel-Palestina konflikten och sade att uppfinnandet av ett "palestinskt" folk skulle bli motvikten till det judiska folkets sökande efter trygghet och ett eget hemland.
"Palestina" var således en ren politisk uppfinning som aldrig existerat utan bara hittades på som en politisk slogan i syfte att ge de muslimska araberna en historisk bakgrund i området.
Ordet "Palestina" härstammar från filisteerna, "the philistines" som var en förmodad grekisk folkgrupp som bebodde Gaza, södra Israel någon gång kring 1100-talets mitt f.kr. och som judarna slogs med och som omnämns i det gamla testamentet.
Ordet används för första gången som vi vet, av den grekiske historikern Herodotus på 400-talet f.kr. som "Palaistine" för att avse hela området refererandes till de stadsstater och omgivande territorier som utgjorde det filisteiska området mellan 1100-600-talet f.kr.
Efter Roms erövring av de judiska kungadömena och efterföljande judiska uppror lät Rom förslava många judar och etniskt rensa till stora delar, inte helt, sagda områden och lät kalla hela området för "Syria Palaestina", vilket förmodligen är vad Arafat hänvisar till, Storsyrien. Det är väl också därför som "palestinierna" idag ständigt refererar till från havet till floden o.s.v., en etnisk rensning av judarna sett historiskt som romarna gjorde.
I takt med att det ottomanska riket tog över flyttade gradvis araber in från omgivande områden och vid den folkräkning som gjordes 1920 beskrevs 700 000 bo i dagens Israel där 80% beskrevs vara muslimer, ca 10% kristna och resten judar.
Inflyttningen till området av judar skedde efter det byzantiska rikets fall och det ottomanska rikets övertagande av området där bl.a. spanska och arabiskboende judar flyttade tillbaka och sedan började den stora inflyttningen av judar ske på 1850-talet och framåt.