Citat:
Ursprungligen postat av
Banankontrakt
Staffanstorp är en sovstad, där invånarna i stor utsträckning arbetar i Lund och Malmö. (Det är därför det är bilköer ut från Lund på eftermiddagarna.) Är man nöjessugen åker man dit, inte åt andra hållet ut på en åker. Kyrkheddinge har 320 invånare enligt Wikipedia, hur mycket nöjesliv kan det bli med det underlaget?
Fastigheten där Måns bor (och, som vi minns, hans far äger) är för liten för att rymma något besöksmål. Om han nu väljer att odla vin där finns ingen plats för parkering, och om han anlägger parkering försvinner möjligheten att odla, som skulle vara det som drar folk. Där finns inte "många byggnader" utan tre längor, varav minst en är hans bostad.
Det är ju härligt att du är så entusiastisk för vilka affärsmöjligheter Måns har i sin nya tillvaro som singel på landet, bosatt på en fastighet om cirka 5000 kvadratmeter som han inte själv äger. Men försök vara lite realistisk, om inte för oss så för Måns skull. Om han läser här och tror på det du skriver riskerar han att bli besviken. Det gäller inte minst när han inser att grannarna inte är intresserade av att arrendera ut mark för att han ska kunna odla kryddor, utan de föredrar att låta "Sveriges bästa åkermark", som den brukar kallas, användas till högavkastande grödor i egen regi.
Där finns väl gott om hagar och inte bara bördig åkermark. Hagar som inte används eller endast används till jakt får man inga EU bidrag för. Då får man ju dra in inkomster på annat sätt genom att arrendera ut mark i hagen tex.
Om MZ vill hålla på med gårdsförsäljning så finns det väl en väg i anslutning till gården där det går att stanna till med bil?
Han kan säkert hitta en plätt ute vid vägen där han kan ställa upp en gammal hästkärra med produkter. Det kan alla andra på landet i alla fall. "Bättre brödlös än rådlös."
Ett boningshus, ett stall för framställning av vin, plus en byggnad som kanske funkar som Kafé?
Kaffe, smörgåsar, varma pajer och provsmakning av vin tex?
Det är bilköer hela vägen långt ut mot Österlen. Det är trafikstockning hela vägen tex vid Kiviks marknad. Och varje helg när alla stadsbor ska ut till sitt lantställe. Plus alla som bor på landet och pendlar långa vägar varje dag mellan sitt boende o jobbet. Alla bor inte i Staffanstorp vet du.
Och mycket turister. Min erfarenhet.
EDIT: Världen är full av tappade sugar. Man måste brinna för något för att lyckas.
Och det kan ta tid att bli etablerad. Men är man envis så brukar det löna sig till sist.