Det finns väl aldrig någon som är helt oskyldig. Så ej heller Israel. Men när det gäller Hizbollah är de dem som startar konflikterna med att anfalla Israel.
Vi har också FN:s resolutionen som kom efter kriget 2006. Samt UNFIL som skulle se till att Hizbollah inte byggde upp sig igen, men istället gjorde Hizbollah just det och det så nära dessa baser så det måste ha skett med UNIFILs godkännande. Jag postade vår tråd här på forumet om detta nyss i denna tråd om du vill läsa. I den finns alla länkar runt detta.
Det är inte att säga att allt är FNs fel. Men de är delaktiga. Tycker du inte själv att den situationen var helt sjuk?
100 meter från en FN bas i södra Libanon hade Hizbollah byggt en tunnel och avfyrade raketer mot Israel, fullt synligt från FNs utsiktstorn. Det var inte bara en plats utan flera.
Nu vill FN igen övervaka. Men vad säger att inte samma sak kommer ske igen?
Från idag.
Alla de alternativ som presenteras för FN: s säkerhetsråd av generalsekreterare Antonio guterres skulle fortsätta FN:s militära övervakning av gränsen mellan Israel och Libanon, stödja libanesiska styrkor i utplaceringen i hela landet och stärka de politiska ansträngningarna för att få slut på striderna, som har pågått trots ett nominellt eldupphör.
https://www.independent.co.uk/news/antonio-guterres-hezbollah-israel-iran-united-states-b2988369.html
Jag tror faktiskt att en av anledningarna att vi har de kriget 2023 och detta 2026 är FNs fel. De tog på sig ansvaret och tack vare att de inte levde upp till sitt åtagande såg vi två nya krig och nu vill de att detta ska upprepas. Jag tycker inte att de bör ges de förtroendet.
Läs de sista sidorna i denna tråd och kolla på länkarna för att se resultatet av UNFILs arbete och bilda dig din egen uppfattning om det var välgenomfört eller inte.
(FB) Varför misslyckades FN:s UNIFIL med sitt uppdrag i Libanon? Är de kassa eller annat?
Citat:
Ursprungligen postat av
EngelbertEggfjert
Jag vet inte vad det är för märkligt "gotcha" du försöker med här, men låt mig förklara mitt resonemang från början till slut då du kan förvirra till det mesta:
Urbizzo hävdade att Netanyahu nog vill sabba freden, Melange svarade att Iran vill sabba freden via Hizbollah men att det aldrig är någon som tycker att det är deras fel, jag svarade att jag nog tycker att det finns massa fog att lasta Netanyahu för en onödig eskalering iom Beiruhoten och att hon väljer offerkoftan olämpligt då det är libanesiska civla som dör i drivor, hon svarade typ att Iran sagt till Hezbollah för att provocera Israel, jag svarade att jag är skeptisk till hur mycket makt Iran faktiskt har över Hezbollah sen Soleimani dödades och då kom du med följande text:
Allt efterföljande är bara en förlängning av detta, där jag vidhåller att Israel har ansvar i konflikten som helhet och nuläget. Ett svar på er bådas försök att reflektera allt bort från Israel och bara rapa "Hezbollahs fel", "Irans fel" och "FNs fel".
Detta vem som startade kriget har du hittat på är ens en faktor. Att Hezbollah startade kriget är någonting du har upprepat hela dagen, och det är ingenting jag har motsagt mig. Jag har däremot inte förstått vad det har med något att göra?
Trump själv ruttnade på Netanyahu igår över Beiruthoten.
Vad är det för etikett jag har klistrat på dig menar du? Tror du läser slarvigt i så fall. Jag pratar om Israelbrigaden, och dit räknar jag inte dig.
Varannan gång skriver du ert och varannan gång skriver du Israelbrigaden. Du skriv ju ert till mig, vilket är plural. Vad inkluderade du i det?
Citat:
Ursprungligen postat av
EngelbertEggfjert
Världen ser tydligt att ert narrativt inte stämmer
Jag gillar att dela info, med kanske egna kommentarer. Sådana är flertalet av mina inlägg och sådana gillar jag att läsa. Följer trådar för att få info jag kan ha missat. Men med dig hamnar man lätt i något slags chabbande. Kan vi sluta med detta?
För egen del behöver vi inte försätta den biten utan bara händelserna i regionen. Eller inget, eller både, som du vill.