Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-12-13, 09:08
  #1273
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Blessed81
kan ge exempel på när en tidning gått ut med ett våldtäksoffer har haft SEX med misstäånkt GM tidgare?

Nej det är inte säkert det framkommer i varken FUP eller dom, för då måste ju någon uppge det någon av de två eller nära anhörig med insikt DVS alltså in DU.

Sluta hitta på saker och skapa falska trådsanningar din trovärdighet är noll och dessutom falskryktesspridning.

Skriver en tidning om vilka som haft sex eller inte är det förtal så det låter de nolg bli oavsett, det borde även du förstå

Läs hela mitt inlägg:

Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Journalister på tidningen som ligger bakom tidningsartikeln har läst domen och förmodligen även FUP. Och i både dom och FUP brukar det framkomma vilken relation målsägande och åtalad/dömd har. Självklart hade tidningen skrivit ut att den dömde och målsägande tex var kks, om så framkommit i dom eller FUP. Det är inte förtal. Finns flera exempel på sådana tidningsartiklar, där man skriver så. Inget konstigt alls.

Men nu skriver man att de varit "vänner sedan länge" så med högsta sannolikhet är det endast den relationen de har med varandra. Och även om de så hade legat förut, så vad spelar det för roll? Ett nej är ett nej. Och här var det tom upprepade nej. Oavsett om man har haft sex med varandra tidigare.

Det är inte falsk ryktesspridning att beskriva vad som står i tidningsartikeln, vars journalist har tagit del av domen.

Nu får du ge dig. Du svänger dig med terminologi utan att veta vad orden betyder.
Citera
2025-12-13, 09:14
  #1274
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Läs hela mitt inlägg:
för de inte står i tidningen fup eller domen så kan DU alltså garantera de ej haft sex någongång tidigare alltså
Citera
2025-12-13, 09:21
  #1275
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Blessed81
för de inte står i tidningen fup eller domen så kan DU alltså garantera de ej haft sex någongång tidigare alltså

Förstår du vad "högsta sannolikhet " betyder? Läs om, läs rätt.

Och som sagt: vad spelar det ens för roll om de skulle ha haft sex tidigare? Ingen roll alls. Ett nej är ett nej. Och här var det tom upprepade nej.
Och då är det vad som gäller. Oavsett vad de gjort ned varandra innan.

Och hade de haft sex förr (vilket brukar framkomma i dom) så hade säkert journalisterna på tidningen skrivit ut det. "Umeåbo våldtog tidigare partner efter fest". Inget märkligt med det. Inget förtal, som du vill få det till. Ge dig nu.

Men nu skriver man alltså "vänner sedan länge". Och inget annat.
Citera
2025-12-13, 10:00
  #1276
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Förstår du vad "högsta sannolikhet " betyder? Läs om, läs rätt.

Och som sagt: vad spelar det ens för roll om de skulle ha haft sex tidigare? Ingen roll alls. Ett nej är ett nej. Och här var det tom upprepade nej.
Och då är det vad som gäller. Oavsett vad de gjort ned varandra innan.

Och hade de haft sex förr (vilket brukar framkomma i dom) så hade säkert journalisterna på tidningen skrivit ut det. "Umeåbo våldtog tidigare partner efter fest". Inget märkligt med det. Inget förtal, som du vill få det till. Ge dig nu.

Men nu skriver man alltså "vänner sedan länge". Och inget annat.
läs vad du skrivit i tråden du skrev de inte hade haft sex.

Högstasannolikt inte haft sex kan du inte heller påstå, eller känner du dem personligen?

Är det inte dags sluta hitta på och ljuga ihop egna sanningar nu likt en skvallerkärring.
Citera
2025-12-13, 10:16
  #1277
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Om han inte minns, så är det ju det han skulle ha framhållit i Snapchatkonversationen.

"Du, jag minns inte vad som hände i natt".

Och sedan hållit fast vid det.

I Snapchatkonversationen minns han till och med att hon citat: "ba tvärvände".

Om han inte mindes händelsen, så är det ju allt bra märkligt att han ändå.... minns.

Det är du som läser som en kratta, när du läser Snapchatkonversationen.

Det framkommer ju tydligt att allt han skriver i snap konversationen är spelulationer kring tänkbara förklaringar till sitt av henne påstådda agerande det är fakta och vad som står om man håller sig till fakta, att det är ett erkännande är ett önsketänkande för det är inte de som står, med all sannolikhet tyckte han det var pinsamt att han inte minns och det kan man förstå, han uttrycker sig dock på ett sätt som gör att det är helt uppenbart att han inte minns och har de haft sex när han var så plakat full är det iallafall inte mannen som är gärningsman
Citera
2025-12-13, 10:19
  #1278
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MentalKristid
Och bor i Flurkmark enligt FB..?

Vet inte var han bor men det kan säkert stämma
Citera
2025-12-13, 10:21
  #1279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Nu låter du väldigt förvirrad. Våldtäkt är om du inte har samtyckt till sexet och inte ville ha sexet.

Huruvida hon är full eller inte/har minnesluckor eller inte, spelar ingen roll för om det räknas/inte råknas som våldtäkt. Utan: Har hon legat med dig/gjort handlingar mot dig jämförliga med samlag mot din vilja och utan ditt samtycke Så är det våldtäkt.

Som i detta ärendet. Killen är alkoholpåverkad och påstår (i en av flera olika versioner han kommer med) att han inte minns. Men det är inte hans eventuella minnesluckor som gör det till en våldtäkt. Utan det är att han har sex med henne mot hennes vilja och utan hennes samtycke som gör det hela till våldtäkt.

Blev det tydligare så?

Noll bevis som vanligt och du framställer det som fakta... Skrattretande 🤣
Citera
2025-12-13, 10:27
  #1280
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Punkt 1 är hans påstående om att han inget minns. Punkt två är hans påstående om att han minns att han inte har våldtagit henne. Punkt 1 och Punkt 2 motsäger varandra. Han motsäger sig själv = inte tillförlitlig. Sedan har han ytterligare två versioner...

Han blir inledningsvis inte anklagad. Han blir ifrågasatt i en Snapchatkonversation. Han fick alltså tid att tänka, innan han ens behövde svara. Detta borde även en person som inte är så smart klara av. Att ta en paus och tänka efter innan man svarar.

Han har avslöjat sig själv som en våldtäktsförövare, genom det digitala. Precis som den 21 åriga falska tillvitaten och hennes sambo i Malmö avslöjade sig genom det digitala.

Folk lägger ut digitala spår över sina brott. Helt enkelt. Sätter i princip dit sig själva.

Men kära du. Killen I detta ärendet har erkänt själv.

Det är bara du som läser in ett erkännande som inte finns, fakta är däremot en kille som var så plakat full att han har minnesluckor, att han skulle våldta någon i de skicket är skrattretande hyndan ljuger som en häst travar i syfte att få skadestånd det är helt uppenbart sett till fakta, att du bara klarar av att gå på känslor säger mer om dig
Citera
2025-12-13, 10:36
  #1281
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Nej, de allra flesta som får minnesluckor är inte i stadiet att de kan hamna i fyllecell.
Fulla killar kan våldta en tjej ... det är inget snack om saken för de flesta våldtäkter begås av fulla killar med partiell minnesförlust .. Nej, jag vill inte - brukar ingå i just den delen.
Frågar du mig säger det mer om killarna än deras förmåga på fyllan.

Jo man är plakat full om man får minnesluckor det är i stadie som man hamnar i fyllecell du verkar leva i en parallell verklighet som är väldigt skild från den verkliga, i detta fallet är killen helt oskyldig hyndan till brud har hittat på allt för att få skadestånd det är uppenbart om man ser till fakta istället för känslor
Citera
2025-12-13, 10:52
  #1282
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Putinhater
Noll bevis som vanligt och du framställer det som fakta... Skrattretande 🤣
Du citerade inte mig, men den här bruden är ju inte klok, och det är samma sak i varenda ytråd egna påhitt som fortsätter nötas, i hopp om det ska bli trådsanningar.

Jag uppmanar alla anmäla för falsryktesspridning för det gör hon nämligen så fort ett läge uppstår.
Citera
2025-12-13, 11:16
  #1283
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Även om det hade varit full penetration så vet nog de flesta att sånt kan män lyckas med även om de är rejält på fyllan.
Vinballe är ett uttryck för om ni inte kan prestera p g a fylla - det är skilt ifrån att alla inte kan prestera trots fylla.

Ja, det är ingen omöjlighet att en man kan få stånd vid kraftig berusning.
Citera
2025-12-13, 11:24
  #1284
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Lite off topic dock. Diskuterar hellre ärendet än utsvävande "är det möjligt?"-diskussioner.

I detta ärende så var målsägande nykter. Och förövaren alkoholpåverkad. Och han har minst fyra olika förklaringar till kvällen, varav två krockar rejält med varandra:

1. Han minns inte vad som har hänt.
2. Han minns vad som har hänt och säger att han inte har våldtagit målsägande.

De andra två förklaringarna är:

3. Att han hade sexsomni.
4. Att det nog stämmer som målsägande säger.

Målsägande sa nej upprepade gånger, vilket han i Snapchatkonversationen med henne erkänner att han har hört (men inte hörsammat). Efter några minuters övergrepp, där han inte hörsammar hennes upprepade nej, sluta och där hon föser bort hans händer - flyr målsägande sitt eget hem.

Ja, det är ju inte lätt att veta och inte konstigt att försöka efterrationalisera utifrån vad som påstås vid stor berusning med minnesluckor.

Det är ju bland annat därför lagen ser ut som den gör och därför man inte som nykter skall ha sex med någon som befinner sig i ett särskilt utsatt tillstånd som när målsäganden har sex med den tilltalade mannen här.

Den som är så full skall inte behöva beskriva händelserna för att den andre skall dömas och man lägger inte den nyktra partens påståenden till grund för domen för att denna är nykter och pålitlig medan offret är berusat, opålitligt och slampigt som får skylla sig själv när han trots allt utför vissa sexuella handlingar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in