Citat:
Ursprungligen postat av
Snapcount
Skall bli intressant att följa med..
Personligen har jag ju vart utav den uppfattningen att det vore bäst utav Ukraina att lämna Pokrovsk. Att man är för utlämnad där, en risk att bli helt innesluten.
Sägs ju att Ryssland har betydliga styrkor runtomkring.
Som sagt, det går inte att definiera "bäst".
Att stanna där kostar resurser, för det är inte den ideala front-formningen för att få en bra attrition ratio.. Det mest ideala för att döda ryssar och själv överleva är när ryssen ute på fälten, och de själva i mindre samhällen, eller större städer för den delen. Fronten ska vara relativt jämn, inte bulor som Myrnohrad nu, där bara ena sidan (ryssen) kan använda artilleri och motsvarande.
Men om man lämnar Pokrovsk, så ökar hastigheten varmed ryssen avancerar.
Det vi kan lära oss av detta är att Ukraina har en del kraft att forma slagfältet. Och de väljer mellan bra förlustratio och att fördröja ryssen maximalt. Där faller valet på
maximal fördröjning. Det spännande är att analysera på varför de gör det.