Citat:
Ursprungligen postat av
Nariiouh
Nej jag har inte argumenterat mot det jag precis påstod. Jag har argumenterat mot konspirationsteorier som är rent nonsens.
Jag tror inte soc är perfekt och alla beslut är korrekta. Det görs garanterat missar som gör det värre för barn. Tycker jag det är okej? Nej.
Men jag är inte lika delulu som Fia och Kurt som tror att halva Sverige kommer omhändertas på ”falska grunder”. Jag tror inte socialtjänsten har en agenda. Jag tror inte familjehem har en agenda. Jag tror inte man säljer barn. Jag tror inte att socialtjänst är i maskopi med jurister, advokater, domare, polis etc.
Hemskt ledsen att göra dig besviken, men LVU är inte bara en paragraf i socialtjänstlagen, det är en miljardindustri. Ett helt ekosystem av aktörer livnär sig på den här verksamheten. Varje barn som omhändertas innebär tiotusentals kronor per månad i intäkter för privata vårdföretag, HVB-hem, jourhem och familjehem som ofta drivs som bolag. Det är rena guldgruvan för koncerner som Humana, Nytida, Attendo och andra som knappast bedriver välgörenhet.
Att tro att alla inblandade är änglar utan några andra drivkrafter än "barnets bästa" är inte bara naivt. Det är genomkorkat.
Bakom varje LVU-placering döljer sig en lång svans av intressen:
Socialsekreterare vars arbetstid, budgetar och ibland till och med karriärer motiveras av att driva ärenden vidare.
Familjehemskonsulenter och handläggare på privata företag som fakturerar kommunen dyrt för varje placering.
Advokater och offentliga biträden som får fasta arvoden från staten för att företräda föräldrar och barn oavsett om de gör ett ordentligt jobb eller inte.
Psykologer och utredare som levererar beställningsutlåtanden, ofta utan att någonsin ha träffat barnet eller familjen.
Konsultföretag och utbildningsfirmor som drar in miljoner på att utbilda soc i "riskbedömningar", "barnperspektiv" och "traumamedvetet bemötande".
Och det riktigt intressanta? De som driver dessa bolag sitter ofta i samma nätverk som de som fattar besluten. Dörren snurrar mellan offentlig sektor och privat. Du kan vara socialsekreterare på kommunen ena året och konsult åt Humana nästa.
Så det här handlar inte om några konspirationsteorier. Det handlar om ekonomi, incitament och systemfel. Det är inte ett fåtal ruttna äpplen. Det är ett helt träd som gödslas av pengar och bristande insyn.
Det är klart att det finns människor som försöker göra ett bra jobb, men att tro att det inte förekommer agendor, maktmissbruk eller ekonomiska motiv i ett system där barn blivit till produkter på en marknad... det är inte bara naivt. Det är livsfarligt.
Så fortsätt gärna tro på jultomten, men blanda inte ihop honom med LVU-industrin.