Citat:
Ursprungligen postat av
viperstyle
Det här med minnesförlust är verkligen en intressant försvarsstrategi han valt.
Väldigt få personer får totala minnesförluster. Till och med gravt psykiskt störda personer i skov kommer i håg stora delar när de är i medicinsk balans igen.
Sätter en slant på att han 110 % vet precis vad han gjort och varför även om han var alkoholpåverkad.
I nyktert tillstånd kan det vara svårt att logiskt motivera för honom men att han är helt medveten det är jag nästan säker på.
Men det kan vara det här med att erkänna och ta konsekvens av sitt handlande som sitter långt inne för honom.
Vad tror ni som känner till honom?
Är allt andras fel i hans värld?
Som jag skrev i en tidigare kommentar: Jag tror personligen att han ljuger om han påstår att han inte minns någonting alls. Han minns troligen åtminstone delar av vad han gjort. Kanske minns han allt.
Min gissning är att han påstår sig inte kunna minnas av två skäl.
För det första är han så pass svagbegåvad att han mycket väl kan tro att ett sådant försvar kan fungera, dvs. att han skulle kunna slippa straffansvar om han säger att han inte minns.
För det andra tror jag att han inför sig själv har svårt att ta in vad han gjort. Även om han på många sätt framstår som "totalt jävla blåst i huvudet" (som nån skrev i tråden), så tror jag ändå att han har något slags uppfattning om rätt och fel, och han vill nog inte se sig själv som en person som utan rimlig anledning mördar oskyldiga pensionärer.
Dessutom inser han nog på något plan att han löper en stor risk att få tillbringa resten av sitt liv i fängelse. (Han är ju 57 år, och ett livstidsstraff för dubbelmord är inte osannolikt.) Hur ska han inför sig själv kunna hantera detta? Jag tänker mig att det är lättare att skylla på yttre omständigheter som man säger sig inte ha kunnat råda över, än att erkänna sin egen skuld. Jag menar alltså, lite tillspetsat, att det är lättare att skylla på berusning och minnesluckor, än att erkänna att man faktiskt utfört vissa handlingar, och att berusning inte är någon ursäkt. (Detta blev kanske lite flummigt, men jag hoppas ni som läser fattar vad jag menar.)