Citat:
Ursprungligen postat av
knowledgehunger
Nu passerade du väl ändå en gräns? Varför skriver du sånt skit istället för att föra en seriös dialog? Både du och Simon lider av grandios personlighetsstörning. Det är inget jag hittar på. Om en psykolog skulle gå igenom hela denna flashbacktråd hade det sannolikt resulterat i den eller liknande utfall. Ni ställer er över yrkesverksamma och kunniga personer inom sina respektive områden, trots att ni saknar kompetens och utbildning. Dessutom medger ni grova brister i matematik och modern fysik/astronomi. Hur kan ni ens drömma om att kunna slå hela världens samlade forskarelit på fingrarna. Det är inget annat än löjligt.
Nu är det så klart onödigt att kommentera detta galna påstående från dig. Men rent hypotetiskt, NASA förespråkar mainstream astronomi och fysik, inklusive raketers framdrift i rymden, satelliter, heliocentrism m.m. Varför skulle de uppdatera sin databas efter Simons "forskning" när det skulle motsäga allt man står för? Du tror inte andra forskare skulle undra vad som hänt och undersöka hur dessa resultat tillkommit?
En ganska ogenomtänkt och ologisk kommentar från din sida.
Nu väntar jag på ditt svar som kommer innehålla liknelser men inga svar på de konkreta frågor jag och andra ställt dig de senaste sidorna.
Problemet med sådana som dig och Andelslott är att ni inte förstår hur man tar reda på om något är sant. Det funkar inte att känna efter hur man tycker någon är som hävdar något eller räkna hur många som tycker si eller så. Man måste sätta sig in i själva sakfrågan och tänka själv. Hur många referenser hittar du exempelvis på att Jesus inte gick på vattnet, att enhörningar inte funnits, eller till att arsenik, kvicksilver eller lobotomi faktiskt inte var säkra och effektiva behandlingsmetoder?
Så du kommer inte att hitta ett stort antal referenser som redogör varför raketer inte kan skapa framdrift i rymden. Och det du trots allt hittar kommer oftast vara associerat med något annat irrelevant och dumt - Jorden är platt, för att du ska avfärda det.
Men det räcker dock med ett giltigt bevis för att förkasta något. Och det här med raketer är egentligen väldigt enkelt när man slutar "känna" och börjar tänka kring frågan. Explosionsmotorer, flygplan, kylskåp m.m. är alla bevis för att raketer inte har någon möjlighet att skapa framdrift i rymden, eftersom den fysik som de följer också omöjliggör det senare.
Men då detta sedan 50-talet varit en av de heligaste irrationella dogmerna i det trossystem man etablerade efter 2a världskriget, så har man noga sållat bort det som förklarar hur dumt det i själva verket är. Det skrevs dock en artikel i New York Times
https://www.perplexity.ai/search/was-there-an-article-in-new-yo-J8ONYfXxS5uj4vjInkMbrA
och sen har du den här ingenjören som går igenom det pedagogiskt
https://youtu.be/4aI_XuqXZM0?si=nGBnZ2uOI7-GOpuP
Men frågan kommer naturligtvis. Varför!? Varför skulle man indoktrinera människor att tro på något som skribenten i NYT påpekar att en gymnasieelev kan förstå inte stämmer?
Svaret skulle jag säga är att om du kan få människor att tro på något som egentligen måste vara helt fel, så kontrollerar du dessa människor då du kontrollerar deras verklighet. Och ju mer absurditeter du kan få dom att tro på, desto större kontroll har du då en människa med en världsbild uppbyggd på lögner förlorar förmågan att förstå vad som faktiskt är sant.
Och som Voltaire lär ha sagt "Those who can make you believe absurdities can make you commit atrocities"
Och vi vet ju att detta förekommit i historien. Under medeltiden fram till våra dagar har det funnits mängder med övertygelser som vi idag förstår var helt absurda men som man trodde helt och fullt på.