Vågar inte Kamala ta 3 debatter?
Måste utgångspunkten för debatten vara icke publikt?
En starkt scriptad debatt med frågor som hon fått i förväg som hon kan repetera in svar på tror jag hon skulle klara någorlunda. Med manus utan att fri fräsa så kan hon kanske klara sig hyffsat. Ribban ligger ju ganska lågt nu efter demenspatienten på den andra supporter sidan
En oscriptad debatt där man måste svara på frågor som inte är repeterade så kommer oundvikligen ordsalladen och kacklet som ett brev på posten. Dvs när Kamala är Kamala och producerar svar från hennes egna intellekt så kommer ordsalladen och osäkerheten manifesterat med yviga handgester och ett evigt kacklande.
https://www.youtube.com/watch?v=K2cByqA7Q1Y&t=27s
Det är ju under dessa oscriptade förutsättningar som Trump skiner med publiken som inramning. Något som komikern Dave Chappelle beskrev väldigt bra i SNL;
https://www.youtube.com/watch?v=nWfQCDaAa6s
Kan man ens kalla det en debatt när man inte kan adressera den man debatterar med om formerna inte tillåter? Det är ju denna typ av sammandrabbning som visar på vem som kan debattera och inte. Att tvingas att svara på frågor som inte getts i förväg är ju själva grundförutsättningen för att kunna evaluera en person.