Citat:
Ursprungligen postat av
Donttouchyummy
För mig går de inte så bra
Går på flytande diet och går inte ner i vikt ändå.
Vet inte om det blir någon operation.
Fick inte godkänt att få sjukresa o jag får sån panikångest vid långa resor
Sån ångest att ja kräks. Så är.rädd att de kan bli orsaken att ja inte får min operation....
Nu kanske jag kommer framstå som taskig men menar väl.
Det verkar ganska uppenbart i tråden att din vikt inte är det ditt största problem utan verkar vara mycket mer komplext. Att din vikt inte rasar trots lågt kaloriintag (förutsatt att det du säger stämmer) så verkar din metabolism nedsatt och det behöver fixas främst. En operation skulle förmodligen leda till en sämre fysisk hälsa över tid. Om du skulle förbättra den så skulle förmodligen vikten sjunka per automatik.
Det andra verkar vara din psykiska hälsa. Utifrån citerade inlägget så kommer det frågetecken om du lider av annan psykisk ohälsa än "bara" din ångestproblematik. Du verkar vara ganska fixerad i vikten och det är inte så chockerande heller. När jag var yngre så var jag alltid överviktig och mådde riktigt skit pga det. Och det tog mig många år att förstå att det var pga av många olika sorters av psykisk ohälsa. Tog mer än 10 år att jobba bort min ätstörning och det mesta av min psykiska ohälsa. Likt dig så kunde jag äta extrema mängder, valde ofta dåliga livsmedel. Det värsta var att jag trodde att jag var "normal" och mådde "bra" men förstår nu hur illa det egentligen var.
Du borde och behöver ta tag i din situation hur hopplöst och svårt det än kan kännas. Men sanningen är att bara förbättra en sak idag gör dig bättre än innan och förmodligen på länge och det kommer bygga upp ditt självförtroende. Och du ska inte göra ändringar rotat ur hur dåligt du mår, utan göra förändringar för att du är värd att må bra och vara hälsosam.
Blev långt och off topic men kände att jag inte kunde låta bli. Om jag hade varit en läkare så hade jag aldrig godkänt en operation pga din situation är så komplex. Du hade behövt ge din kropp ordentligt med näring, träna, sömn, stresshantering och vara aktiv samt eventuellt jobba på din sociala situation. Vet inte om hur din sociala situation ser ut men det är grundläggande till en god hälsa.
Efter det kan du fördjupa dig och gå in mer i dig själv och börja jobba på dina "trauman", men kan ju jobba med de mest lätta och uppenbara tidigare. Du lika värd till att må bra som vem som helst men bara du kan tillåta dig själv det. Jag hoppas att det ordnar sig för dig!