Citat:
Ursprungligen postat av
Russiannotsweed
Man dör inte av vanlig magsjuka men inte heller blir man så sjuk av vanlig säsongs magsjuka
Sedan att alla fyra i familjen blir så sjuka med samma symtom e väldigt skumt.
Nej något luktar skit i de här fallet
Särskilt med föräldrar som har vård utbildning om det är som du säger nu.
Då borde förebyggande åtgärder kunnats sättas in tidigare av föräldrarna.
Men de beror ju iofs vilken vård utbildning de har är de undersköterskor så vette fan om de hjälper så mkt…
Små barn kan snabbt bli uttorkade till följd av magsjuka och dö (av uttorkningen). Än mer om de då också har någon annan infektion, feber, snyter ur sig tonvis med snor etc.
Jag vet inte huruvida föräldrarna har vårdutbildning, de kanske bara är biträden, men de jobbar på ställe där det absolut finns folk med utbildning.
Vidare är åtminstone ett barn också född i Sverige? De har isåfall även fått någon information i samband med kontroller på barnavårdscentral om risker med vanliga sjukdomar hos barn.
De kanske var mest ängsliga för det minsta barnet och mer noggrant såg till att han fick i sig vätska. Gabriel Maté har sagt något i still med att "syskon har inte riktigt samma föräldrar" som en kommentar till att folk förundras över att syskon med samma föräldrar kan utvecklas så olika och därav drar en förenklad slutsats att de barn som hade "sämre" utveckling skulle vara av sämre kvalitet. Äldsta barnet får kanske mer "pedagogiskt rätt" uppfostran men när andra barnet föds finns inte tiden och tålamodet, man kommunicerar olika förväntningar beroende av kön (flickor förväntas vara duktiga med tillåtelse av mindre felmarginal i vad de tillsägs att göra).