Citat:
Ursprungligen postat av
pollenper
I vårt land är det inte så vanligt och då är det inget bekymmer.
Och vad ska man göra om två syskon får barn tillsammans.
Det hände i tyskland för något decennium sen och blev mycket uppmärksammat i pressen men jag minns inte utfallet.
Att kusinäktenskap blir förbjudet hindrar ju inte kusiner att få barn.
Vad gör man? Ta barnen ifrån dem, varför?
Jo, det är vanligare än du tror... kusinäktenskapen ökar. I de länder vi nu får invandrare från ligger det på nära hälften av äktenskapen inom familjen, ofta just tvångsäktenskap med kusiner. Detta fortsätter såklart även i Sverige, de vet inte hur farligt det är helt enkelt.
Nej, man tar inte barnen ifrån dem, är du dum? idén är att försöka förhindra att de uppkommer med rimliga medel. Kusinäktenskap handlar inte om kärlek, vafan tror du?
Varför vill du tillåta kusinäktenskap? Vad är ditt argument?
Sluta gaslighta och snacka vimmelpetter.
Barn kan uppstå ja, men varför tillåta det med gott minne?
Varför vill du inte förbjuda kusinäktenskap? Har du ett giltigt argument?
Anser du det rasistiskt eller islamofobiskt att vara emot och yrka på förbud?
Jag fattar... ni förlorar all chans till politiskt inflytande om ni stöter er med sharia... men hur kan ni vara så hårdhjärtade? Varför ta extra risker med missbildningar?