Citat:
Ursprungligen postat av
Flashshit
Vi som är lite äldre blev matade hela 70 & 80-talet med att världen gick mot en ny istid och att det i praktiken skulle bli obeboeligt på våra bräddgrader.
Detta av samma ”forskare” som idag påstår att vi står inför en klimatkatastrof fast åt det varma hållet.
Samma fårskock som på 70 & 80-talet drev den tidens narrativ har idag vänt 180° och skriker sig hesa över det nya narrativet.
Hellre värme än kyla så jag är nöjd med den senaste ”prognosen”…
Det är 2023. Förstår du inte att utvecklingen har gått framåt? Eller spelar du bara dum?
Du kan ta reda exakt på vad forskningen säger på 10 sekunder.
Jag är nästan helt säker på att du vet hur människor behandlar jorden men försvarar du det så har inte du inte rätt att klaga på nånting.
Det finns två scenarion. Vi kommer ödelägga jorden innan 2200, eller så kommer ni ha rätt för att många kämpade med nya reformer och gjorde nåt åt våra problem.
Sluta distrahera och trakassera människor som städar bort skit och gör det nödvändiga för att alla ska må bra. Eller älskar ni kriminella, pedofiler och terrorister helt plötsligt. Det är uppenbart att ni tycker om dem mycket mer.
Förhoppningsvis tramsar du som alla andra i tråden. Många som bara bryr sig om sig själva i tråden.
Trevlig helg.