Citat:
Ursprungligen postat av
Mr-Mr
Den värme som finns i Europa de senaste åren överstiger alla tidigare värmeböljor historiskt, det har inte under de senaste 100.000 åren varit så varmt, det vet de forskare som undersökt is borrkärnor från Nordpolen. Dtt blir varmare och varmare och överstiger tidigare kända fakta om hur varmt det varit historiskt, att tusentals människor dör av värmen är inga sensationsrubriker det är fakta.
Ännu en med svepande floskler hämtat från sensationsjournalisternas artiklar. Ser att Aftonbladet nu gått steget längre. När det inte finns något extremt att rapportera så skriver de en artikel om att italienarna bävar för kommande torka i sommar som prognoserna pekar mot.
Ja halleluja väderleksinstituten kan inte ens med säkerhet träffa rätt när det gäller morgondagens väder, men Aftonbladet vet hur vädret blir i augusti. Det är smarta. Nu får de möjlighet att skrämma upp människor två gånger och blir det inte torka så fick de i alla fall göra det en gång.
Det är koldioxidhalten som studerats via borrkärnor, inte temperatur. Det finns inga temperaturmätningar före 1850.