2023-04-19, 19:46
  #20221
Medlem
bombaccis avatar
blev programledaren arg på kronofogde-tanten på riktigt eller var det stagat?
Citera
2023-04-19, 20:23
  #20222
Medlem
Demyxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knas3an
Lägg till massage sen, massagen som hon behöver efter att ha åkt flyg, buss etc för att hon får så ont i ryggen. 🙈 eller vem vet kanske beställer hon första klass med massagefåtölj i flyget 🤷🏼‍♀️😅
Ja man kan ju undra hur det kommer sig att hon inte kan åka kommunalt i typ 30 minuter för hon har ont i ryggen, men sitta på ett flygplan i timme efter timme är nemas problemas.

Citat:
Ursprungligen postat av Uniupps
Googlade, men vet inte varför det heter just stjärntävlingar. Verkar vara den enklaste sortens lokala tävlingar:

”Stjärntävlingar

Stjärntävlingar är en lättsam tävlingsform anpassad främst för åkare i början av tävlingskarriären, men öppen för alla åldrar och alla kategorier i alla discipliner - Singelåkning, Paråkning, Isdans och Synkro.

Stjärntävling genomförs på regional/lokal nivå.”

https://www.skatesweden.se/tavla/att...tjarntavlingar
Se där, tackar för den infon.

Citat:
Ursprungligen postat av Egenfirma12
Barnen i den familjen mår riktigt bra med föräldrar som älskar de mer än allting annat, ser till att de har allt de behöver och de har lärt sig att det viktigaste i livet är INTE materiella ting utan den tiden man tillbringar tillsammans, och att föräldrarna älskar, bryr sig och verkligen engagerar dig i deras välmående, trygghet och ger de villkorslös kärlek.
Och det vet jag att de får. Så barnen går det verkligen ingen nöd på.
Men tyvärr så blir man orolig för alla som sitter här och påstår att det är viktigare att man köper materiella ting och viktigare att man ”är ekonomisk stabil” men för barnen så är det viktigaste att föräldrarna ger de kärlek, värme, omtanke, rutiner och struktur.
Ingen har väl sagt att materiella ting är värda mer än kärlek? Men när det landar i att barnens hem ligger ute på exekutiv auktion flera gånger och slutligen säljs, allt medan morsan åker runt utomlands och tävlar amatörmässigt i skridskoåkning, så kan man inte försöka förhärliga deras beteende genom att hävda att kärlek är viktigare än materiella ting. Vi pratar om tak över huvudet, barnens hem, en stor grundläggande del i deras tillvaro. Vilken fruktansvärd känsla det måste vara för ett barn att gå med den metaforiska bilan över sig med vetskapen om att ens hem kan tas ifrån en, och dessutom helt i onödan. Som förälder är det ens ansvar att inte bara älska sina barn men att också se till att de har tak över huvudet, kläder på kroppen, och mat på bordet. Om alla pengar Julia lagt ner på sin konståkning (utöver grundläggande utrustning och tillträde till ishallen) istället lagts på att betala skulder kanske de inte hade blivit av med sitt hem. Och även om det inte hade gjort någon större skillnad mot det stora skuldberget så skulle det ändå visa barnen att mamma sätter deras trygghet före sina egna nöjen. Det känns för mig lite som när andra föräldrar i programmet gråter över hur hemskt det är att inte kunna köpa glass till barnen medan de köper tobaksprodukter, snacks, och energidrycker till sig själva. Jag skulle aldrig hävda att Julia och Peter inte älskar sina barn, men faktum kvarstår att de agerat oerhört själviskt och oansvarigt gentemot barnen genom att försätta sig i den sits de nu befinner sig.

Att ge sina barn trygghet, både ekonomiskt men också genom att se till att de har någonstans att bo, är inte att fokusera på materiella ting. Det är att visa barnen att man älskar dem. Och ta mig fan det minsta man kan begära av föräldrar.
Citera
2023-04-19, 20:46
  #20223
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Egenfirma12
Så länge du inte är helt säker på hur barnen mår så kanske du inte ska uttala dig.
Ett tv program är inte hela sanningen och det borde du kanske förstå med tanke på hur ”smarta” alla här är.
Barnen i den familjen mår riktigt bra med föräldrar som älskar de mer än allting annat, ser till att de har allt de behöver och de har lärt sig att det viktigaste i livet är INTE materiella ting utan den tiden man tillbringar tillsammans, och att föräldrarna älskar, bryr sig och verkligen engagerar dig i deras välmående, trygghet och ger de villkorslös kärlek.
Och det vet jag att de får. Så barnen går det verkligen ingen nöd på.
Men tyvärr så blir man orolig för alla som sitter här och påstår att det är viktigare att man köper materiella ting och viktigare att man ”är ekonomisk stabil” men för barnen så är det viktigaste att föräldrarna ger de kärlek, värme, omtanke, rutiner och struktur.
Deras barn värdesätter tid tillsammans med sina föräldrar och värdesätter de enkla sakerna som att spela tillsammans ex schack eller memory.. istället för så många andra föräldrar gör.. man sätter barnen framför ipads.. och sen jobbar hemifrån även kvällarna och helgerna.. och låter iPads ta hand om ”barnuppfostran ”.
Det säger då det mesta om varför det är så många ungdomar och barn som faktiskt mår dåligt, psykiskt.. är att just för att deras föräldrar har inte haft tid för barnen i unga år.
Det finns föräldrar som säger ” hade ingen aaaaaning att han/hon mådde så dåligt” .. när ungdomen gått och tagit livet av sig. Och DET är på riktigt skrämmande!
För på riktigt så kan jag säga med säkerhet att även om Julia och Peter verkade på ett sätt i programmet så är det något helt annat privat.. och det stämmer verkligen inte såsom ni påstår..
Men ni kanske tror på allt som visas på tv.

Så nej det går ingen nöd på de fem barnen som har lyckan att ha Julia och Peter som föräldrar då de är uppmärksammade, trygga, kärleksfulla och väldigt engagerade föräldrar.

Barnen kanske inte har de senaste iPads och senaste mobilerna eller märkeskläder.. men de barnen vet vad pengavärde är, att det är tufft om man inte betalar sina räkningar och att man ska lära sig att spara i buffert osv osv..

Så vad är viktigast att barnen lär sig ett riktigt pengavärde och får en trygg och kärleksfull uppväxt eller att de har alla materiella ting men aldrig ser röken av sina föräldrar?

Vad jag vet så jobbar Julia nu heltid och att Peter har byggprojekt som startar inom kort. Så hur ni än vänder och vrider på det hela så försöker de verkligen att komma på fötter, vilket jag kan se och respekterar de fullt för det. Därför har jag också bevakat den här tråden för henne då jag har full respekt och är imponerad av hur mentalt stark hon är, att hon inte har knäckts av allt som hänt hittills.

Och nej, vi har inte träffats IRL men hon är en genomärlig och genuin person som vågar visa sina känslor även i tv.


Att du ens orkar.
Jag har ej använt mitt konto här på FB på flera år & har inte till avsikt att göra det igen men jag kunde helt enkelt inte bara låta bli att skriva av mig när man läst igenom de inlägg du skrivit som enligt mig gränsar till sociopatiska tendenser till en viss grad & narcissism är det ingen frågan om att de dryper om.

För det första skall jag förklara för dig att ingen, absolut INGEN här tror att du är någon annan än Julia & det finns inget du kan säga som kommer att få folk till att ändra uppfattning om den biten dock så har jag förstått du kommer fortsätta att köra med den ytterst pinsamma charaden & det faktum att du skulle ha en till tre moderatorer är bara löjeväckande & bidrar till den redan tragikomiska cirkusen som utspelar sig här.

Du vill att folk skall bevisa att du är de facto en moderator men bevisbördan ligger hos dig då det var du som menade på att numera hanteras dina konton av en moderator.
Men som du kanske har noterat så köper jag inte ditt resonemang Julia.

Dina första inlägg skrivna för cirka nästan exakt två år sedan talar för sig själva, skall jag fräscha upp minnet lite månntro?

Exempel 1

-'Som sagt Ni tror verkligen en massa som ni inte har en ANING om!! >JAG< har alltid jobbat och betalat skatt i Sverige och aldrig varit arbetslös. >MITT< företag sen augusti har sysselsatt tre anställda som vi betalat arbetsgivaravgift för m.m.
Ja, och barnen har sparande sen Juni 2020, så de har något >VI< sparar varje månad till.
>MIN< man är inte nertryckt och om man tycker att >JAG< är invandrare som är uppväxt i Sverige och aldrig haft någon form av bidrag, hmm.
>Min< pappa jobbar på hög position inom akademin och blev hitbjuden år 1989, p g a hans specialistutbildning.
Om ni fortfarande tycker att vi är ”invandrare” som har ”gräddfil” så kanske ni får tänka om.
Ni har ingen som helst aning! Barnen mår utmärkt och de har föräldrar som varken röker, knarkar, snusar eller super, och som älskar barnen mer än något annat.
Så jag tycker däremot synd om era barn vars föräldrar sitter på nätet och gömmer sig bakom sina tangentbord och hotar, hatar och vågar inte säga vad man tycker öga mot öga istället..


Exempel 2

Ja, och ni är ju så säkra på att HAN har startat och grundat byggfirman då? Det var >MIN< idé och det är >MIN< firma och >MINA< pengar som köpte bolaget. >JAG> håller inte honom, han är fri att gå när han vill, det är fritt land.

Det räcker med dessa två exempel för min poäng är redan kristallklar så nu kan vi övergå till nästa motsägelse som egentligen inte behöver förklaras.

Det är intressant att samma gamla trötta "argument" om tomten, påskharen & allt vad det nu var finns också att finna i de två år gamla inläggen något som tydligen förs vidare i ren tradition av den så kallade moderatorn uppenbarligen.
Inte bara det, utan den generella strukturen i ditt sätt att formulera/uttrycka dig på är rätt av identiska till moderatorns, men det är bara en ren slump förmodar jag?

Men då kommer ju så klart nästa patetiska snabbt ihopsatta lögn att du har ju så mycket tidsbrist men däremot INTE till den grad att du inte skulle hinna med att föra någon form av genomgång om de svar som den icke existerande moderatorn sedan skall blända alla oss avdankade alkoholmissbrukande knarkare som fastnat i fåtöljerna till den grad att vi avlider av asfyxi av colan & chipsen i vår kollektiva strupe!

Ärligt talat, hör du inte själv hur urbota idiotiskt det hela låter när jag summerat den totala avsaknaden av logik ditt så kallade "resonemang"?
Jag tror utan att överdriva att de flesta barn under tio år skulle kunna frambringa en väsentligt mycket mer övertygande lögn än det spektakel du insisterar på att köra med hela vägen in i kaklet.

För att låna ett Engelskt uttryckt -'Why is this the hill you want to die on?'

Jag kan för mitt liv inte förstå vad din motivation är bakom ditt korståg här för du övertygar inte någon om något utan resultatet blir istället tvärtom för din del & du åstadkommer ingenting förutom att ge folk mer ammunition.
Man skulle kunna jämföra det du gör här på Flashback med att försöka släcka en skogsbrand med vattenpistol.

https://www.youtube.com/watch?v=P7BeTK01LqU

Notera hur många som sett inlägget enbart på den sidan utöver programmet i sin helhet & sedan väljer du att föra en kamp här mot kanske ett dussin individer.

Förstår du nu varför jag drog ovan nämna parallell till skogsbranden & vattenpistolen?
Istället för att spä på det hela konstant så bara låt det vara & inom en överskådlig framtidtid så lär folk inte tala om det längre men det kommer inte att ske så länge du håller ämnet vid liv med dessa onödiga spektakel.

Nu är det ju som så att vi lever i en tid när sånt här material alltid kommer att finnas på internet men valet är ditt huruvida du vill gå vidare eller inte.

Bara lägg ner verksamheten här & gör rätt för din familj istället för detta är inget annat än bortkastad tid från din sida men framförallt deras.
Jag förväntar mig dock inte att du kommer att göra det utan du lär istället fortsätta i samma veva att döma av det man sett än så länge så har jag inga illusioner om att mitt inlägg skulle ha någon annan effekt.
Citera
2023-04-19, 21:59
  #20224
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Demyx
Ja man kan ju undra hur det kommer sig att hon inte kan åka kommunalt i typ 30 minuter för hon har ont i ryggen, men sitta på ett flygplan i timme efter timme är nemas problemas.


Se där, tackar för den infon.


Ingen har väl sagt att materiella ting är värda mer än kärlek? Men när det landar i att barnens hem ligger ute på exekutiv auktion flera gånger och slutligen säljs, allt medan morsan åker runt utomlands och tävlar amatörmässigt i skridskoåkning, så kan man inte försöka förhärliga deras beteende genom att hävda att kärlek är viktigare än materiella ting. Vi pratar om tak över huvudet, barnens hem, en stor grundläggande del i deras tillvaro. Vilken fruktansvärd känsla det måste vara för ett barn att gå med den metaforiska bilan över sig med vetskapen om att ens hem kan tas ifrån en, och dessutom helt i onödan. Som förälder är det ens ansvar att inte bara älska sina barn men att också se till att de har tak över huvudet, kläder på kroppen, och mat på bordet. Om alla pengar Julia lagt ner på sin konståkning (utöver grundläggande utrustning och tillträde till ishallen) istället lagts på att betala skulder kanske de inte hade blivit av med sitt hem. Och även om det inte hade gjort någon större skillnad mot det stora skuldberget så skulle det ändå visa barnen att mamma sätter deras trygghet före sina egna nöjen. Det känns för mig lite som när andra föräldrar i programmet gråter över hur hemskt det är att inte kunna köpa glass till barnen medan de köper tobaksprodukter, snacks, och energidrycker till sig själva. Jag skulle aldrig hävda att Julia och Peter inte älskar sina barn, men faktum kvarstår att de agerat oerhört själviskt och oansvarigt gentemot barnen genom att försätta sig i den sits de nu befinner sig.

Att ge sina barn trygghet, både ekonomiskt men också genom att se till att de har någonstans att bo, är inte att fokusera på materiella ting. Det är att visa barnen att man älskar dem. Och ta mig fan det minsta man kan begära av föräldrar.

Eftersom du inte har en aning om hur situationen faktiskt har sett ut och dessutom så är det så att det ena faktiskt inte utesluter det andra. Men att ha föräldrar som ser till att barnen ändå får allt plus mycket därtill och att man blir av med huset ja, men den familjen har flyttat och bor bra ändå, barnen är fortfarande trygga och välbehållna och har inte farit illa ändå. Mer än att de lär sig att föräldrarna löser situationen och att oroa barnen är att mycket väl inte att sätta barnen i det första rummet för att man som vuxen har ansvar att se till att man inte oroar barnen. Man ska inte överlåta de vuxna problem på barnen. Utan det är de vuxnas ansvar att se till att man löser situationen vilket jag förstått att de har gjort men p g a en massa hot har fått flytta till skyddad adress för familjens trygghet. Det är det minsta familjen kunde göra för att undvika fler hot p g a att det just varit så mycket skitsnack och direkta hot och andra händelser som gjort att familjen behövde få skyddade uppgifter.
Så det bästa ni kan göra är att sluta prata om Julia och Peter och låta de leva i fred.. för det har faktiskt gått mer än 2 år sedan det sändes och mer än 3 år sedan det filmades, dags att kanske hitta någon annan ni kan börja spekulera om istället?
Prata inte om barnen som ni inte känner överhuvudtaget, dessutom så är det nästan komiskt att en programledare som själv inte har några egna barn ska uttala sig överhuvudtaget kring hur det är att vara förälder. Lite som att en kock ska lära en pilot hur man ska flyga ett flygplan..
Hon har ju faktiskt ingen aning.. och heller ingen aning om hur det är att förlora graviditeter.. det är väldigt svårt att sätta sig in i dessa situationer om man inte själv är den som varit med om det.
Eftersom ingen av er känner den här familjen personligen kanske inte ska spekulera mer för att ni gör det bara värre..låt de bara vara..
Citera
2023-04-19, 22:14
  #20225
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thassarian
Att du ens orkar.
Jag har ej använt mitt konto här på FB på flera år & har inte till avsikt att göra det igen men jag kunde helt enkelt inte bara låta bli att skriva av mig när man läst igenom de inlägg du skrivit som enligt mig gränsar till sociopatiska tendenser till en viss grad & narcissism är det ingen frågan om att de dryper om.

För det första skall jag förklara för dig att ingen, absolut INGEN här tror att du är någon annan än Julia & det finns inget du kan säga som kommer att få folk till att ändra uppfattning om den biten dock så har jag förstått du kommer fortsätta att köra med den ytterst pinsamma charaden & det faktum att du skulle ha en till tre moderatorer är bara löjeväckande & bidrar till den redan tragikomiska cirkusen som utspelar sig här.

Du vill att folk skall bevisa att du är de facto en moderator men bevisbördan ligger hos dig då det var du som menade på att numera hanteras dina konton av en moderator.
Men som du kanske har noterat så köper jag inte ditt resonemang Julia.

Dina första inlägg skrivna för cirka nästan exakt två år sedan talar för sig själva, skall jag fräscha upp minnet lite månntro?

Exempel 1

-'Som sagt Ni tror verkligen en massa som ni inte har en ANING om!! >JAG< har alltid jobbat och betalat skatt i Sverige och aldrig varit arbetslös. >MITT< företag sen augusti har sysselsatt tre anställda som vi betalat arbetsgivaravgift för m.m.
Ja, och barnen har sparande sen Juni 2020, så de har något >VI< sparar varje månad till.
>MIN< man är inte nertryckt och om man tycker att >JAG< är invandrare som är uppväxt i Sverige och aldrig haft någon form av bidrag, hmm.
>Min< pappa jobbar på hög position inom akademin och blev hitbjuden år 1989, p g a hans specialistutbildning.
Om ni fortfarande tycker att vi är ”invandrare” som har ”gräddfil” så kanske ni får tänka om.
Ni har ingen som helst aning! Barnen mår utmärkt och de har föräldrar som varken röker, knarkar, snusar eller super, och som älskar barnen mer än något annat.
Så jag tycker däremot synd om era barn vars föräldrar sitter på nätet och gömmer sig bakom sina tangentbord och hotar, hatar och vågar inte säga vad man tycker öga mot öga istället..


Exempel 2

Ja, och ni är ju så säkra på att HAN har startat och grundat byggfirman då? Det var >MIN< idé och det är >MIN< firma och >MINA< pengar som köpte bolaget. >JAG> håller inte honom, han är fri att gå när han vill, det är fritt land.

Det räcker med dessa två exempel för min poäng är redan kristallklar så nu kan vi övergå till nästa motsägelse som egentligen inte behöver förklaras.

Det är intressant att samma gamla trötta "argument" om tomten, påskharen & allt vad det nu var finns också att finna i de två år gamla inläggen något som tydligen förs vidare i ren tradition av den så kallade moderatorn uppenbarligen.
Inte bara det, utan den generella strukturen i ditt sätt att formulera/uttrycka dig på är rätt av identiska till moderatorns, men det är bara en ren slump förmodar jag?

Men då kommer ju så klart nästa patetiska snabbt ihopsatta lögn att du har ju så mycket tidsbrist men däremot INTE till den grad att du inte skulle hinna med att föra någon form av genomgång om de svar som den icke existerande moderatorn sedan skall blända alla oss avdankade alkoholmissbrukande knarkare som fastnat i fåtöljerna till den grad att vi avlider av asfyxi av colan & chipsen i vår kollektiva strupe!

Ärligt talat, hör du inte själv hur urbota idiotiskt det hela låter när jag summerat den totala avsaknaden av logik ditt så kallade "resonemang"?
Jag tror utan att överdriva att de flesta barn under tio år skulle kunna frambringa en väsentligt mycket mer övertygande lögn än det spektakel du insisterar på att köra med hela vägen in i kaklet.

För att låna ett Engelskt uttryckt -'Why is this the hill you want to die on?'

Jag kan för mitt liv inte förstå vad din motivation är bakom ditt korståg här för du övertygar inte någon om något utan resultatet blir istället tvärtom för din del & du åstadkommer ingenting förutom att ge folk mer ammunition.
Man skulle kunna jämföra det du gör här på Flashback med att försöka släcka en skogsbrand med vattenpistol.

https://www.youtube.com/watch?v=P7BeTK01LqU

Notera hur många som sett inlägget enbart på den sidan utöver programmet i sin helhet & sedan väljer du att föra en kamp här mot kanske ett dussin individer.

Förstår du nu varför jag drog ovan nämna parallell till skogsbranden & vattenpistolen?
Istället för att spä på det hela konstant så bara låt det vara & inom en överskådlig framtidtid så lär folk inte tala om det längre men det kommer inte att ske så länge du håller ämnet vid liv med dessa onödiga spektakel.

Nu är det ju som så att vi lever i en tid när sånt här material alltid kommer att finnas på internet men valet är ditt huruvida du vill gå vidare eller inte.

Bara lägg ner verksamheten här & gör rätt för din familj istället för detta är inget annat än bortkastad tid från din sida men framförallt deras.
Jag förväntar mig dock inte att du kommer att göra det utan du lär istället fortsätta i samma veva att döma av det man sett än så länge så har jag inga illusioner om att mitt inlägg skulle ha någon annan effekt.

Haha.. ja det är sant att hon skrev de inläggen för två år sedan men nu är det så att tiderna har förändrats eller? Du kanske lever fortfarande på 1800 talet vad vet jag.
Det stämmer att hon hade skrivit just de inläggen men jag fick chansen att skriva för henne ( och ja vi är flera som hjälper henne att skriva här på fb för hon har annat att göra om dagarna) och jag tycker faktiskt att det är såå fruktansvärt roligt att ni faktiskt tror på riktigt att hon och jag är samma person🤣det är verkligen nästan så att jag tar det som en komplimang.
För den som känner henne vet att hon är allt annat än det som programmet visade.
Men att förklara det för några som har två hjärnceller som lämnat bygget.. är nog svårt att förklara detta för.. då det krävs nog minst en hjärncell till för att man ska förstå detta samband.

Önskar bara lycka till er alla här och hoppas ni finner lycka i era fantastiska liv.
Jag är i alla fall glad att jag haft chansen att lära känna Julia på nära håll, som sagt vi träffas iRl snart, och det är inte många som haft den möjligheten att faktiskt lära känna henne på riktigt.
Vill man fortsätta kasta skit på en så fantastisk människa som hon faktiskt är, så gör det, det är yttrandefrihet i sverige men att förtala, sprida lögner, snacka skit om
andras barn ( vad vet jag ni kanske inte har egna barn och är avundsjuka att andra faktiskt har barn)…
Hursomhelst.. skulle ni haft någon som helst hjärnkapacitet så skulle ni inte skrivit dessa saker här på fb..
Detta är faktiskt mina egna åsikter och har inte med Julia att göra.
Så tragiskt att du skriver och du tror att Julia är dum men hon är smartare än många tror och dina inlägg ger så mycket ledtrådar ..du anar inte..
Låt henne ha sin sport i fred och låt henne vara.. hon har aldrig skadat någon och aldrig någonsin gjort någon illa men det finns så många som orsakat så mycket skada mot familjen så det finns faktiskt inte ens ord för det. Hon har dessutom fått sätta sitt tiktok konto på privat just p g a det är folk som inte kan hålla sina uttalanden i styr.

Det är alltså vuxna människor som skriver här inne och på riktigt trakasserar och skriver en massa skitsnack om personer och barn som ni absolut inte har någon som helst aning om.

Det är bara synd om er och hoppas ni finner lycka och ro i livet.
Citera
2023-04-19, 22:31
  #20226
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NZD
Dåså, det var lite mer av ett inlägg med lite kött på benen.

Nej, TV-program har inte allt, men vissa saker kan man se som helt klar kom fram som Peter (enligt mig) inte vågar säga annars. Han sa många gånger om “ja, det är ju väldigt mycket pengar på skidskor och så” och kommentaret om att bolaget var en extra utgift istället för inkomst. Han verkade lite på och kändes lite smått säga emot, men när hon grät var det klart att det brukar gå den vägen. Hon gråter och gnäller och säger det inte går, han ger in och gör som hon gör. Detta säger jag enbart baserat från att ha sett likadant beteende flertal gånger från sidan från människor jag känner.
Vem sa att materiellt är viktigt? Inte fan är det det. Absolut ska man inte lägga barn framför en iPad och man ska spendera tid tillsammans, spela brädspel, gå på picnic, cykla, etcetcetc - är absolut sant att många använder iPads som barnvakter och det är inte en bra uppväxt, men absolut ingen här eller annanstans har sagt att förmåga att ge nyaste telefoner eller iPads är vad gör barn glada.
Stabilitet däremot, ja. Om föräldrarna har dåligt med pengar pga egna dumma val är det en stress, och barn är extremt känsliga att känna av detta. Att blint bara säga “vi älskar våra barn och ger dem allt och kärlek” är rent ut inte sant när man blir utsparkad från sitt eget hus, vilket barnen garanterat mått dåligt utav. Då har man inte prioriterat barnens välmående och trygghet, utan sin egen själviskhet med att vägra sluta lägga massvis med pengar man inte har på något man skulle kunna fortsätta med men billigt. Har mina egna misstankar om att det barnet som faktiskt håller på med detta med sin mor möjligtvis inte gillar det SÅ mycket, men kör på för att få uppmärksamhet från sin mor som är så peppad över det - ren spekulation men skulle inte förvåna mig med personligheten Julia har, detta är också något som händer konstant med barn och hobbyn där något görs tillsammans. Finns naturligtvis undantag. Men de andra barnen då, vem vet.
Däremot. Du håller stenfast vid att du inte är hon (x for doubt tror inte en enda person här tror på det). Men om vi leker med det då, känner du inte henne heller, vet absolut ingenting om hennes barn och kan inte säga mer än oss. Du kan inte säga de mår bra och är älskade. Du vet inte. Hon kanske ljuger, man ska inte tro på allt som folk säger till någon man vill vara vänner med och vill ha gratis mod services från.

Absolut viktigt att barn lär sig hur man ska bete sig med ekonomin. Och om de faktiskt blir tillsagda och upplärda om hur man ska göra, och inte följa i sina föräldrars spår där de visat inget annat än ansvarslöshet, är det bra. Materiella saker fortfarande som sagt behövs inte, gör inte folk lyckligare, men i slutändan är fortfarande faktumet att Julia upplevde att hennes skidskoåkning var viktigare än hennes barns trygg uppväxt hemma i en stabil ekonomi. Det är inte en spekulation, det är något hon påvisat med sina val. Man kan säga något så mycket man vill men om man gör motsatsen spelar det ingen roll vad man sa.

Är det sant att de båda jobbar och kämpar på, respekt, absolut. Man kan alltid förbättra sig. Däremot verkar det inte som hon lagt ner med skridskor vilket hon absolut borde göra tills allt ordnat till sig.

Du har fortfarande inte förklarat dock varför i hela livet skulle Julia ha gett dit hennes kontoinformation för ett dött fb konto, och varför du skulle påstå att vara någon annan medans du säger att a men ni skulle tro jag är Julia därför talade jag med henne fram och tillbaka så vi skrev meddelanden med hennes tonalitet (som fortfarande tar längre tid än skriva själv, och dödar argumentet om att du hanterar hennes konton för hon inte har tid).
Förstår inte varför man ska hålla fast i sådana absurda lögn som är mer uppenbara än att man måste betala skatt, men har kanske med egon att göra och vägra erkänna vad man försökt. Tror det skulle vara mer respekt för dig också om du inte höll på så och bara direkt pratade från din egen sida, som när kontot registrerades (var visserligen inte särkilt bra inlägg men iaf klar vem som pratade) - så skulle du också kunna faktiskt svara på frågor folk har gett dig, istället för att hoppa på något annat och säga “ni vet inget”. Om det är SÅ viktigt för dig vad främlingar online tänker, kan du försöka förklara dig själv.
Andra alternativet är att inte vara på internet. Ärligt är det en bra val. Sluta läsa och vara besatt över kommentarer andra gör om dig och ditt liv, och bara… lev ditt liv. Om du vet verkligheten, och alla har fel, vad spelar det för roll vad de skriver?


Du drar paralleller mot ”stress” och påstår ungefär som att alla skulle fungera likadant, och vad vet du egentligen med tanke på att jag faktiskt haft ganska tät kontakt med Julia i nästan två år och vet hur hon är privat, medans du har ingen aning och det där med att ljuga .. ja hon kan säkert ljuga men det syns på videosamtal hur hon interagerar med sina barn och jag som är utbildad psykolog kan med säkerhet säga att jag vet vad jag ser och det är en genuin människa med ett gott hjärta. Jag vet att hon känner inre stress och haft det länge men det verkar i alla fall inte ha gått över på barnen för hon kan dela av dessa så bra att det är i princip nästan omänskligt imponerande att man kan göra det.
Mentalt stark är hon helt klart och barnen avgudar att verkligen vara med henne och längtar till nästa gång det är träning, tävling eller läger.
Det märks hur roligt de har tillsammans på isen när de går iväg och hittar på roliga saker tillsammans.
I rest my case..
man kan vara stabil även om ekonomin inte är stabil.. men vad vet ja.. är bara psykolog
Citera
2023-04-19, 23:35
  #20227
Medlem
NZDs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egenfirma12
Du drar paralleller mot ”stress” och påstår ungefär som att alla skulle fungera likadant, och vad vet du egentligen med tanke på att jag faktiskt haft ganska tät kontakt med Julia i nästan två år och vet hur hon är privat, medans du har ingen aning och det där med att ljuga .. ja hon kan säkert ljuga men det syns på videosamtal hur hon interagerar med sina barn och jag som är utbildad psykolog kan med säkerhet säga att jag vet vad jag ser och det är en genuin människa med ett gott hjärta. Jag vet att hon känner inre stress och haft det länge men det verkar i alla fall inte ha gått över på barnen för hon kan dela av dessa så bra att det är i princip nästan omänskligt imponerande att man kan göra det.
Mentalt stark är hon helt klart och barnen avgudar att verkligen vara med henne och längtar till nästa gång det är träning, tävling eller läger.
Det märks hur roligt de har tillsammans på isen när de går iväg och hittar på roliga saker tillsammans.
I rest my case..
man kan vara stabil även om ekonomin inte är stabil.. men vad vet ja.. är bara psykolog

Okej, vi har gått från "följer henne på tiktok" och försöka verka som en lite distant follower/supporter till mod till i princip personlig psykolog.
Snälla nån, hjälp, det kan säkert inte bli töntigare nu?

Edit: fortfarande exakt samma ordval/sätt att skriva, samma tonalitet som Julia, varför? Om du ska stå för att du inte är hon, varför fortsätter du skriva som henne när du "talar för dig själv", efter att ha "avslöjat" vi skulle tro att det är Julia när du sa att det inte är Julia för at... nej Gud.
Ärligt. Snälla. Pinsamt.
Second hand embarrassment to the fucking max. Fattar inte att du fortsätter, och fortsätter att säga att vi inte har liv och försöker få det verka som Julia är såååå upptagen, och har viktigare saker för sig... men säger att ni sitter med FLERA personer och skriver tillsammans på fb för ett inlägg... nej seriöst asså.
Vissa är bara mentalt störda och kan inte hjälpas alls.

Måste vara att hon fortsätter hålla upp fasaden för det är ju så mycket mer imponerande om en PSYKOLOG säger hur stark och episk man är, istället för att säga "JAG ÄR SÅ HIMLA STARK NI KAN INTE ENS FATTA OCH SÅ GLAD MED LIVET".
Patetiskt. Enda man kan säga.

Bästa är att om hon hade hållit käften och inte försökt försvara sig själv och slänga in töntiga lögner skulle vi skrattat åt hennes videos lite och sedan skulle det glömmas bort igen. Men hon var tvungen att komma in och se till att vi vet hur psykotiskt och bortkopplad från verkligheten hon är
Och det stannar på fb som bevis, i all evighet, för alla som blir intresserade av legendariska episoden med idioten på skidskor.

Om allt är så bra, återigen, lev livet. Ignorera skvallret. Enda du lyckas övertyga är dig själv, förutom kanske inte ens dig själv då du är tvungen att försöka få andra tro på det också.
__________________
Senast redigerad av NZD 2023-04-19 kl. 23:58.
Citera
2023-04-20, 00:02
  #20228
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Egenfirma12
Du drar paralleller mot ”stress” och påstår ungefär som att alla skulle fungera likadant, och vad vet du egentligen med tanke på att jag faktiskt haft ganska tät kontakt med Julia i nästan två år och vet hur hon är privat, medans du har ingen aning och det där med att ljuga .. ja hon kan säkert ljuga men det syns på videosamtal hur hon interagerar med sina barn och jag som är utbildad psykolog kan med säkerhet säga att jag vet vad jag ser och det är en genuin människa med ett gott hjärta. Jag vet att hon känner inre stress och haft det länge men det verkar i alla fall inte ha gått över på barnen för hon kan dela av dessa så bra att det är i princip nästan omänskligt imponerande att man kan göra det.
Mentalt stark är hon helt klart och barnen avgudar att verkligen vara med henne och längtar till nästa gång det är träning, tävling eller läger.
Det märks hur roligt de har tillsammans på isen när de går iväg och hittar på roliga saker tillsammans.
I rest my case..
man kan vara stabil även om ekonomin inte är stabil.. men vad vet ja.. är bara psykolog

Är du ”bara” utbildad psykolog, inte legitimerad? Och tack vare din psykolog-utbildning kan du via video-samtal med Julia bedöma Julias personlighet? Julia har alltså tid att sitta i videosamtal med dig, men hinner inte skriva på Flashback...
Citera
2023-04-20, 00:26
  #20229
Medlem
Demyxs avatar
Egenfirma12, det Julia och Peter primärt får kritik för i tråden är att de misskött sin ekonomi så till den milda grad att de blivit bostadslösa, varpå du replikerar med en harang om att folk hävdar att "det är viktigare att man köper materiella ting och viktigare att man är 'ekonomisk stabil'" än att barnen får kärlek och omtanke och rutiner.

På vilket sätt ger man barnen stabila rutiner genom att de tvingas flytta efter att hemmet sålts på exekutiv auktion?
På vilket sätt visar man omtanke om barnen genom att sätta sina egna höga nöjen före deras rätt till tak över huvudet?

Det materiella ting man köper i det här sammanhanget är en bostad. Även om du försöker få det att låta som att vi pratar om en iPad.

Jag skulle vilja säga att bland det viktigaste man kan göra som förälder för att visa sin kärlek är att tillhandahålla barnen med deras allra mest basala behov. Där är tak över huvudet en absolut grundsten. Det finns ingenting som kan försvara att Julia valt att lägga pengar på att resa runt och tävla i skridskoåkning när de sitter i en sådan hemsk ekonomisk situation. Hade hon haft råd med det hade jag inte haft någon åsikt om att hon far runt och tävlar, och jag har ingenting negativt att säga med att hon håller på med konståkning i sig. Det är väl fint att hon har en hobby hon mår bra av. Det jag kritiserar är att istället för att nöja sig med att åka på isen hemma, vilket borde vara fullt tillräckligt i hennes sits, så spenderar hon pengar på att åka runt på tävlingar. För pengar hon inte har. Hur kan det vara försvarbart? Man måste mätta mun efter matsäck.

Citat:
Ursprungligen postat av Egenfirma12
Utan det är de vuxnas ansvar att se till att man löser situationen vilket jag förstått att de har gjort men p g a en massa hot har fått flytta till skyddad adress för familjens trygghet. Det är det minsta familjen kunde göra för att undvika fler hot p g a att det just varit så mycket skitsnack och direkta hot och andra händelser som gjort att familjen behövde få skyddade uppgifter.

Givetvis har man rätt att kritisera dem för deras agerande när de väljer att ställa upp i TV, men att komma med hotelser är aldrig okej. Jag tvivlar inte på att det kan finnas idioter där ute som lämnar hotfulla kommentarer men det innebär inte att alla som kritiserar dem faller under samma kategori. Du slänger ur dig en del personangrepp själv för övrigt, så du kanske skulle sopa rent framför egen dörr och inte kasta sten i glashus?

Citat:
Ursprungligen postat av Egenfirma12
Det stämmer att hon hade skrivit just de inläggen men jag fick chansen att skriva för henne ( och ja vi är flera som hjälper henne att skriva här på fb för hon har annat att göra om dagarna)
Nu är ni plötsligt flera som skriver åt henne via hennes konto. Hur fasen fungerar det, och varför? Julia är inte influencer, kändis (möjligtvis ö-kändis i så fall) eller någon slags profil i sociala medier, varför skulle hon behöva ett PR-team bestående av flera personer som skriver åt henne på Flashback? Du tycker att vi borde lägga ner och ägna vår tid åt något vettigare - jag skulle säga detsamma till Julia. Med fem barn och i en väldigt diger ekonomisk situation borde Flashback och sociala medier vara det som ligger absolut längst ner på hennes prioritetslista. Det enda hon behöver göra är att glömma att hon har ett konto. Och vill hon ändå att människor hon aldrig mött ska komma till hennes försvar på forumet så borde de människorna göra det från sina egna konton. Annars är det väldigt svårt att få den minsta gnuttan trovärdighet.

Citat:
Ursprungligen postat av Egenfirma12
Låt henne ha sin sport i fred och låt henne vara.. hon har aldrig skadat någon och aldrig någonsin gjort någon illa men det finns så många som orsakat så mycket skada mot familjen så det finns faktiskt inte ens ord för det. Hon har dessutom fått sätta sitt tiktok konto på privat just p g a det är folk som inte kan hålla sina uttalanden i styr.
Det där är ju lite av en sanning med modifikation. Hennes barn har förlorat sitt hem, det har sålts på exekutiv auktion, pga att Julia och Peter gjort misstag på misstag på misstag och mitt i hela denna krissituation så fortsätter hon att bränna pengar hon inte har på att åka runt och tävla. Det är inte en mänsklig rättighet att tävla i konståkning, däremot har barnen rätt till ett hem. Jag kommer som sagt aldrig att påstå att hon inte älskar sina barn, men man kan inte säga att man alltid sätter barnen först samtidigt som man beter sig på det sättet hon gör. Hon och barnen kan åka runt i ishallen hemma, varför duger inte det?

Jag tvivlar inte på att Julia och Peter mår dåligt i sin nuvarande situation, och säkert ångrar en del val de gjort de senaste åren. Förhoppningsvis tar de lärdom, ändrar sina beteenden, och växer i situationen. Lägger skridskorna på hyllan och sätter barnen i första rummet. Jag finner det intressant att diskutera eftersom situationen är unik t.o.m. i Lyxfällan-sammanhang men jag tror dock jag kommer att ligga lågt ett tag i tråden nu, om det inte dyker upp något som jag särskilt känner att jag vill kommentera. Känns som att vi är nog många ändå som för diskussionen. Hur lite Julia än må gilla det får hon faktiskt tåla att bli kritiserad, däremot förtjänar hon inte att utsättas för hot eller att bli mobbad på Internet, så jag hoppas för hela familjens skull att läget lugnar ner sig snart på samtliga platformar.
Citera
2023-04-20, 08:56
  #20230
Medlem
Stackars Julia vill både synas och ha en skyddad identitet.
Citera
2023-04-20, 10:29
  #20231
Medlem
Precis som jag förutsåg så innehöll det svar Julia gav samma floskler & dessutom tillägg av nya banala patologiska lögner så man kan ju bara spekulera varthän det barkar nästa gång.

Hon brydde sig inte om att överhuvud taget läsa det man faktiskt skrev än mindre ge effektiva motargument således väljer jag nu att istället tala förbi människan & jag råder samtliga till att göra detsamma då en vägg skulle att vara att föredra framför den självutnämnda alter ego psykologen Julia.

För övrigt vill jag påstå att majoriteten av de inlägg som berör just denna individ har varit inom rimlighetens gränser & de flesta personliga påhopp som gjorts är av henne själv.
Att sedan människan är helt oförmögen att förstå att hon är en hycklare av rang förvånar mig inte det minsta då självrannsakan helt enkelt är obefintligt hos vissa individer.

Kontentan av det hela är med andra ord att vill man diskutera ämnet Lyxfällan som berör Julia & Peter så bör det ske genom att helt enkelt tala förbi Egenfirma12 också vida känd som Julia.

Stackars barn.
Citera
2023-04-20, 14:28
  #20232
Utbildad psykolog? Yeah eller hur?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in