2023-01-11, 18:29
  #1753
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JordenIsPlatt
6 kvinnor ingick som offer i utredningen. 2 av 6 har nu redan innan ens rättegången har börjat frikänt Tates.
Det funkar inte så i en rättegång att bara för att 2 av 6 målsägande tar tillbaka sina berättelser så frikäns dem åtalade automatiskt. Vart har du fått det ifrån?
Citera
2023-01-11, 18:30
  #1754
Citat:
Ursprungligen postat av Masinga
De kanske kokar ihop något tills de släpper det?

Normalt sett ska ju försvaret ha fått tillgång till utredningen när den lämnades till domstol i samband med att häktningen förlängdes den 30 december.

Sedan dröjde det 10 dagar till dagen före försvaret hördes om sin överklagan som han uttalade sig om att det både saknas bevis och att de inte haft tid att gå igenom bevisen. Det är dubbla budskap. Om det inte finns något borde det ha gått snabbt att läsa.

Det kan vara så enkelt att utredningen är för stor så de inte hunnit, eller så har han inte prioriterat det.

Vad jag inte förstår är varför bröderna delar på en advokat, om det nu inte är så illa att alla 4 delar på samma t om. Om advokaten inte hinner gå igenom utredningen kanske de skulle fundera på att anlita fler. Det verkar inte vara viktigt för dem att det här går snabbt, är de egentligen ute efter att förhala processen?
Citera
2023-01-11, 18:33
  #1755
Medlem
Vaxads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Masinga
Hans advokat säger iaf att åklagaren inte presenterat några bevis överhuvudtaget.

Ja, men det är väl rätt standard utanför Sverige? Det är väl i princip bara här hemma FUP blir släppt till den misstänkte innan rättegång.

Orimligt att ev. GM kan sitta och svara "ingen kommentar" i förhör, och därefter anpassa sin story i rättegången efter vad som framkommit i FUP.

Spännande att se hur det går. Har varit snack om att Tate kört webcam-horer och beslagtagit pass osv. i flera år nu. Innan han blev riktigt stor alltså.

Citat:
Ursprungligen postat av kodapan
Normalt sett ska ju försvaret ha fått tillgång till utredningen när den lämnades till domstol i samband med att häktningen förlängdes den 30 december.

Källa på att det är så i Rumänien?
Citera
2023-01-11, 18:39
  #1756
Medlem
JordenIsPlatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ava899
Det funkar inte så i en rättegång att bara för att 2 av 6 målsägande tar tillbaka sina berättelser så frikäns dem åtalade automatiskt. Vart har du fått det ifrån?

Dom andra 4 har vi inte hört ett ord från. Så det är 100% av alla offer som talar ut som har totalt frikänt Tates. Riktiga utredningar funkar som så ja att när dom påstådda offren inte är offer så lägger man ner tramset direkt. Det har inte funnits några bevis sedan April. Nu finns det ännu mindre när tom påstådda offer totalt debunkar allt som påstås.

Kämpa kämpa kämpa! Ert kompletta luftslott kanske står kvar om ni bara tror tillräckligt hårt?
Citera
2023-01-11, 18:45
  #1757
Citat:
Ursprungligen postat av Vaxad
Källa på att det är så i Rumänien?

Ingen alls tyvärr, jag gissar att det fungerar som i Sverige men det kan självklart fungera annorlunda där. Det kan mycket väl vara så att domstolen nöjt sig med att häkta honom pga flyktrisken.

Men du har rätt, det var klumpigt uttryckt. Jag borde varit tydligare med att jag menade ”normalt sett” som ”normalt sett i Sverige”.
Citera
2023-01-11, 18:49
  #1758
Medlem
vallpojkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av starzkis
projicera mera, snubben har gangbangs med supermodeller.

det kommer aldrig läka hålet i hans flintskalliga själ
gulligt att du går på hans sales pitch också
__________________
Senast redigerad av vallpojken 2023-01-11 kl. 18:53.
Citera
2023-01-11, 18:50
  #1759
Medlem
Vaxads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kodapan
Ingen alls tyvärr, jag gissar att det fungerar som i Sverige men det kan självklart fungera annorlunda där. Det kan mycket väl vara så att domstolen nöjt sig med att häkta honom pga flyktrisken.

Men du har rätt, det var klumpigt uttryckt. Jag borde varit tydligare med att jag menade ”normalt sett” som ”normalt sett i Sverige”.

Det är ytterst ovanligt att det är som i Sverige på den punkten. Vi är i princip unika med att ge ut FUP till den misstänkte innan rättegång.
Citera
2023-01-11, 19:09
  #1760
Citat:
Ursprungligen postat av Vaxad
Det är ytterst ovanligt att det är som i Sverige på den punkten. Vi är i princip unika med att ge ut FUP till den misstänkte innan rättegång.

Det verkar som att försvaret har rätt till beviset enligt samma lag som lagstadgar rätten till advokat och översättare.

IANAL, men rättigheten verkar åtminstone finnas. Vittnen har rätt till bevisföringen enl art. 81.e. Försvaret måste aktivt efterfråga tillgång och får ta kopior och anteckningar enl art. 94.

Citat:
ART. 83
Rights of defendants
During the course of criminal proceedings, a defendant has the following rights: a) not to give any statements during criminal proceedings, and their attention shall be drawn to the fact that their refusal to make any statements shall not cause them to suffer any unfavorable consequences, and that any statement they
do make may be used as evidence against them;

1) to be informed of the act for which they are under investigation and the charges against them;
b) to consult the case file, under the law;
c) to have a retained counsel and, if they cannot afford one one, in cases of mandatory legal assistance the right to have a court-appointed counsel;
d) to propose production of evidence under the terms set by law, to raise objections and to argue in court;
e) to file any other applications related to the settlement of the criminal and civil part of the case;
f) to an interpreter free of charge, when they cannot understand, cannot express themselves properly or cannot communicate in the Romanian language;
g) to use a mediator, in cases permitted by law; to be informed of their rights;
h) other rights set by law.

Åklagaren är även skyldig att använda bevis som är i favör för tilltalade (art. 100.1).

Jag tror det är art. 92.7 som vi söker mer konkret. Andrew Tates advokat har tillgång till underlaget, intressant nog enligt exakt samma paragraf som används för att överklaga häktningsansökan. Så den lagen känner de till.

Citat:
(7) During the course of preliminary chamber procedure and of the trial, a counsel has the right to consult documents of the case file, to assist the defendant, to make use of the defendant’s procedure rights, to file complaints, applications, motions, exceptions and objections.

Samt art. 94:

Citat:
(1) Counsels of parties and of main subjects have the right to request consultation of the case file throughout the criminal proceedings. Such right may not be exercised or restricted abusively.

(2) Case file consultation implies the right to read its documents, the right to write down data or information from the case file, and the right to obtain photocopies, at the client’s expense.

https://www.venice.coe.int/webforms/...REF(2018)043-e
Citera
2023-01-11, 19:21
  #1761
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JordenIsPlatt
Dom andra 4 har vi inte hört ett ord från.
Det brukar man inte göra heller innan åtal blir offentligt eller innan rättegång.
Citat:
Så det är 100% av alla offer som talar ut som har totalt frikänt Tates.
Som sagt så ligger inte allt och hänger på vad två personer säger.
Citat:
Det har inte funnits några bevis sedan April.
Folk brukar inte häktas om det inte finns någon bevisning.
Citera
2023-01-11, 19:30
  #1762
Medlem
JagSettKungenNakens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av starzkis
projicera mera, snubben har gangbangs med supermodeller.
Nej det har han inte. Han ligger uteslutande med prostituerade och eskorter.

På Alla festbilder med honom och kvinnor så ser kvinnorna ut som typiska eskorter/prostituerade.

Ingen vettigt kvinna förutom ett lågutbildat drinkluder skulle vilja ligga med honom.
Citera
2023-01-11, 19:33
  #1763
Medlem
JordenIsPlatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ava899
Det brukar man inte göra heller innan åtal blir offentligt eller innan rättegång. Som sagt så ligger inte allt och hänger på vad två personer säger.Folk brukar inte häktas om det inte finns någon bevisning.

Nej precis detta är fullständigt unikt givetvis så att ni hjärndöda får inte reagerar säger ju allt om er generella intellektuella kapacitet. Det händer alltså aldrig att redan innan rättegången så kommer offren ut och säger att den makten säger är gärningsmannen är inte bara oskyldig utan en underbar person som man ser som en del av sin familj. Folk häktas konstant helt utan bevis, äkta män om frugan mördas tex, det är standard tom så sluta yra. Vet inte heller varför ni ska låtsas som att Rumänien av alla jävla skitland är fritt från korruption och domare och snutar som är köpta. Ni får liksom försöka hålla er naivitet i schack. FBI är inblandade det vet ju alla, en av dom smutsigaste och äckligaste och mest korrupta bokstavsgängen någonsin.

Duhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh hhhhh det finns ingen korruption duhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh hhhhhhhhhh. Hur fan lyckas ni liksom ens knyta skorna varje morgon?
Citera
2023-01-11, 19:34
  #1764
Medlem
Rosa Luxemburgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CreepyCrawl
Det verkar som att rumänska myndigheter har väntat på att han skulle komma tillbaka till landet. I svarsvideon han la upp så är det två pizzakartonger från en rumänsk pizzakedja. Där fick dom ett bevis på att han fanns i bostaden och gick och gjorde ett tillslag.

Stämmer det så är det en hysterisk självägning.

Detta stämmer inte enligt den rumänska polisens uttalande; det är inte tack vare pizzakartongerna de kunde gripa dem.

Han har väl inte varit efterlyst heller, utan greps på nya anklagelser, så det faller på sin rimlighet att konventionella polisiära insatser inte skulle räcka.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in