Citat:
Ursprungligen postat av
zilvereko
Såna kräk som han faller alltid på eget grepp så småningom. Greta ägde honom men han fortsatte med sitt löjliga skryt. Då föll han.
Hoppas att han tvingas förklara hur han kan ha så mycket pengar, lyx och bilar. Tror knappast att han har jobbat ihop pengarna själv. Samt att han har utnyttjat kvinnor i nöd.
Det lär visa sig...
Det är ett lockande narrativ att grejen med Greta på något sätt spelade in men om man ser på det logiskt så måste beslutet att plocka in hela gruppen ha varit i rörelse ett bra tag.
Förmodligen blir det PR för vilken sida som än "vinner". Om Tate & Co kommer undan så kommer trycket på Greta-grejen vara enormt. Samma sak åt andra hållet om de blir fällda, att de på något sätt gick säkra innan de gav sig på stackars Greta.
I vilket fall så lär Greta skratta hela vägen till influencerbanken. Även haters genererar clout.