Citat:
Ursprungligen postat av
NotNowMadame
Hmm ja här får jag absolut backa då jag hade uppfattat bankomaten som närmare Skandia (detta kanske för att det har legat en bankomat precis intill Skandia). Det finns ju uppgifter om att han går ut precis som du skriver och då hade han hamnat någonstans bakom reklampelaren och kan ha varit skymd från NFs sikt. Det finns även någonting om att han skulle ha befunnit sig max 10 meter längre norrut. I något av de första förhören beskrivs bankomaten som 50 meter från mordplatsen (ungefär vid Skandia), men detta måste ju vara ABs egna uppfattning om distansen. I senare förhör är det angivet som Sveavägen 42, vilket är ca 20-25 meter från mordplatsen. Jag tycker även att man får uppfattningen om att AB har gått bakom detta sällskap på tre personer under än längre sträcka än 5-10 meter, men ska han dyka in i Dekorimas port så kan det knappast vara mer än att han precis hinner uppfatta dem innan skotten.
Ja men det är fullt möjligt då att NF passerar AB utan att notera honom. NF noterar egentligen ingen person förrän han möter MOP och då är den tredje personen ute vid vägkanten. Det kan ju hända då att den tredje personen (GM) sneddar in mot MOP just för att AB står i hans väg och tittar åt andra hållet (mot Kungsgatan). När NF passerar GM så kan det ju tänkas taktiskt att avvakta med att begå dådet då någon precis har gått förbi honom. Sedan passerar dem AB utan att han ser deras ansikten/får ögonkontakt plus att det sedan finns en flyktväg till vänster. Kanske hinner GM slänga en snabb blick ner på Tunnelgatan och se att där är tomt (Jeppsson skymd) innan han bestämmer sig för att ta tillfället i akt.
Det blir ju ändå lite problematiskt att det fortfarande inte går ihop med IMs vittnesmål om en man som står och väntar/trampar vid Dekorima. Naturligtvis hade det också varit lägligt att pressa SE om hans utsaga, då han passar in väldigt bra som mannen bakom MOP i den här situationen. Men att allting skulle ske så tajt inpå, att NF passerar AB som är skymd av reklampelaren och att AB vänder sig om i princip precis när MOP + GM har passerat honom bakom ryggen, hade jag inte förstått tidigare.
När det gäller AB så får man tänka in sig i hans situation.
Han stannar på platsen i 3-4 minuter för att vänta in dom som är efter.
Här menar jag att oavsett var han befinner sig så ser jag det som orimligt att han rör sig som en schackpjäs.
Vi har också reklampelaren som skymmer sikten om han står norr om den.
För mig är det inte orimligt att han befinner sig stundtals söder om reklampelaren.
Gör han det får man svar på vem IM ser stå där och trampa, samt vad det är med Reklampelaren han har nån minnesbild av.
Vissa vittnesmål pratar om nån som sneddar in från reklampelaren. Det är då AB som hamnar bakom LOP och GM.
Jag tror AB ser dom och får en association att där går dom hem, jag ska nog också gå hem.