Citat:
Ursprungligen postat av
Bergakungen
Nu kanske Archer (på dumper) var något som var en banbrytande ide just när den valdes. Förutsättningen då var ju också att förvandla en släpad artilleripjäs (hb77) till en självgående, med utnyttjande av en civilt tillgänglig plattform. Som vanligt i militära sammanhang överarbetades det ursprungliga konceptet, att bli den pjäs man "borde" byggt i stället för en slug och (i sammanhanget) billig) kompetenshöjande REMO.
Det som är bra med Archer i nuvarande form är ju att den är rörlig och snabb, kan gå långt på egna hjul och kostar relativt litet att drifta och använda. Pansarbandartilleri blir kanske inte dyrare, särskilt inte om man köper begagnat, dvs utrustning som förste ägaren inte tycker duger riktigt, alt har "kört skiten ur", ungefär som vi upptäckte för Bkan (salig i åminnelse, "världens bästa bandartilleri" men naturligtvis totalt iskall som begagnad och i princip utsliten. Kanske hade Finland ställt den i malpåse, vi gjorde det inte).
Men skall grejorna användas till övning och utbildning (och inte stå i förråd 95% av tiden) kan det bli mycket dyrt med pansarbandartilleri, kanske utan att ge stora fördelar. Givetvis kan man NU omvärdera några av för- och nackdelarna, eftersom det troligtvis inte är lika aktuellt att räkna med hårda markstrider på svenskt territorium, varför samordning och ensad utrustning kan vara bra. Men DÅ man valde Archer var situationen litet annorlunda.
Archer på dumper valdes delvis pga vikt men framförallt kostnad, dessutom ett idiotkrav att den skulle kunna transporteras med flyg. Archer är det mest terrängframkomliga efter ett bandfordon.
Dock kan den rulla betydligt längre för egen maskin än en bandhaubits, den taktiska rörligheten är överlägsen.
Nästa Archer lär komma på lastbil med ännu sämre terrängförmåga.
Archer blev dock dyr pga det lilla antalet som skulle köpas in.
K9 billig tack vare att koreanerna byter ut äldre mot nya mer avancerade K9 varianter.
På vilket sätt Sverige skulle gynnas att ha två små serier med eldrörshaubitsar utan någon som helst teknisk likhet är obegripligt.
K9 är pojkrumsfantasier som dessutom lär bli lika dyr som nya Archer.
MLRS är ett helt annat vapensystem med andra förmågor.
Archerprojektet kan med rätta ifrågasättas, men nu är det Archer vi har.