Citat:
Ursprungligen postat av
TheLucky
Gällande swebbtv finns det en hel att önska. Men det är en liten kanal och drivs mycket ideellt. Från början kollade jag ofta, men nu väljer jag mer och mer. Jan Blomgren är ett måste.
En hel del att önska är ett understatement, skulle jag säga.
Swebbtv är extremt enkelspåriga och tradiga sett till sina program. Willgerts program med Bern är till stor del omtagningar och upprepningar till förbannelse av samma information av Bern (Bern har nog sagt varje sak han säger i Swebbtv minst 100 gånger tidigare) och med frågor av Willgert som snarlikt ställts i tidigare program. Mindre och mindre sevärt såtillvida.
Igår bjöd i övrigt Swebbtv och Willgert på ett misslyckande, ett slags magplask rörande programmet om Vilks, och då tänker jag inte i förstone på momentet där gästen Conny Andersson uttryckte det löjeväckande "ansågs vara konstnär" om Vilks. Att ha med apacheindianspåraren Conny Andersson (just det han bl.a. blivit känd för efter att det till slut blev omöjligt för honom att jobba kvar som polis) som kommentator i Swebbtv om polisrapporten om den tragiska olyckan rörande Vilks är på sätt och vis som att låta (typ) science fiction-dylike Claes Hedberg kommentera Palmemordet (nämnde Hedberg har f.ö. medverkat i ökänt program med Willgert på Swebbtv för några år sedan).
Att Swebbtv är en lite kanal och att mycket drivs ideellt, som du skriver - blir något missvisande.
Återkommande kör kanalen med ett begränsat antal personer (förutom Willgert ofta med namn som Stenlund, Bern, Janouch, Matikainen) vilka lär få nån sorts betalning av Swebbtv. Stenlund har väl ganska bra lön, om jag förstått honom rätt, ifrån Svensk Webbtelevision AB. Omsättningen i det bolaget senaste året var 5 577 KSEK. Det verkar inte så ideellt på så sätt.