Citat:
Ursprungligen postat av
ravenraven
Först och främst så vill jag säga att jag lider med de anhöriga och flickan. Mina tankar går till dem och jag önskar att allt går så bra det bara kan gå under dessa tragiska omständigheter.
Jag tror att det är fler än jag som känner med dem och som aldrig föreställt sig att skapa ett konto här eftersom FB är förknippat med människor som saknar hänsyn och empati. Och tyvärr kan detta ännu en gång bekräftas när folk samvetslöst gnuggar in det vidriga brottet med alltifrån att lägga skulden på offret till spekulationer som delvis är irrelevanta, men framförallt, verbalt grafiska på ett totalt onödigt sätt. Ännu en gång visar Flashbackfolket (dock inte alla) vad de går för!
Men det kanske är just därför som jag motvilligt kliver in med ett nyskapat konto – för att inte låta det faktiska brottet, och syftet att få klarhet med vad som hänt, överskuggas av rasism och hat, samt uppenbar ovisshet. Så om fler icke-medlemmar läser, kanske ni vill hoppa på tråden med mig och istället fylla den med relevant fakta eller bara något mer medmänskligt?
Med stor sannolikhet råkar jag även veta vem den misstänkte pojken är och etniciteten är ovidkommande! För OM det är han som även fler verkar syfta på, är det ett fruktansvärt brott I FLERA LED och där det som sagt inte har med kultur och ursprung att göra...utan istället har samhället (som bär ett stort ansvar) svikit, då hans omfattande problematik (vet ej diagnoser, men efter att ha träffat honom skulle jag definitivt säga någon form av utvecklingsstörning kombinerat med autism) bör vara tidigare känd hos flera instanser, och där det gång på annan kunnat konstateras att föräldrarna inte klarat av att ta fullt ansvar för pojken, vilket är förståeligt...
Så med det sagt borde ju åtgärder satts in för länge sedan, för såvitt jag vet, har man ju iallafall inte omplacerat honom. Har man kontaktat soc? If so, vad har soc gjort? Uppenbarligen inte tillräckligt! Och om inte soc varit inkopplade är det också ett stort jävla frågetecken till skolan som är skyldiga att rapportera.
Sedan med tanke på hans tidigare beteenden (känner ju bara till en bråkdel men han har även utsatt sig själv för stora risker) borde han haft en följeslagare med sig 24/7.
Den pojken har enligt en källa aldrig tidigare visat aggressivt beteende (däremot skadegörelse genom oaktsamhet, stöld och ett gränslöst intresse för flickor - det sistnämnda är rykten, men det andra ovannämnda är av egen erfarenhet) så jag tänker på varför det nu eskalerade till ett sådant våldsdåd. Vad kan det bero på?
Några tankar är att han kommit in i puberteten och inte vet hur han ska hantera de känslor och drifter som uppstår och ingen har funnits där för att vägleda en VÄLDIGT vilsen grabb,
en annan tanke är att han kan ha fått någon medicinsk behandling men som har gett biverkningar som utlöst aggressioner eller så har det bara gått för länge utan att han blivit sedd och beviljats insatser, trots sina uppenbara och omfattande behov, och där han blir sjukare och mer utstött av omvärlden till den dagen att det brister totalt och går ut över en liten oskyldig flicka.
Jag hoppas innerligt att han inte vistas på helt fri fot - någonsin igen.
OT: Oavsett, kan jag tillägga till er som är besatta av ursprung, att jag själv (och flera andra barn) blev utsatta för en utvecklingsstörd man som egentligen skulle haft tillsyn vid utevistelse, men pga resursbrist och oengagemang, fick han vandra fritt bland oss barn och göra vad han ville med oss i buskarna. Jag 6 år. Han 18, svensk och vägde över 100 kg. Ett av barnen blev totalt traumatiserat och aldrig sig lik, och flera familjer flydde orten. Sedan har även två andra vuxna män förgripit sig på mig - även de svenska! Detta trots att jag bodde i en av Sveriges mest invandrartäta förorter. Vad är oddsen, huh? Så ni som är så djävulst främlingsfientliga och ser ett kolossalt samband mellan dessa dåd och utländsk härkomst, vad för egna ERFARENHETER baseras det på?
Och för övrigt så är Moröbacke inte ett sånt rövhål som alla vill få det att framstå som. Det bor även fungerande människor där, människor som varken är det ena eller det andra. Även på de gator som benämns som sämre. Och många av de som tillhör boenden är människor som är i behov av extra stöd i vardagen eftersom deras kognitiva och fysiska färdigheter, av olika anledningar, är klart försämrade. Detta gör dem inte benägna till det som nu har skett.
Verkligen ledsen för det du har råkat ut för om det är sant och det är det väl.
Härinne finns både svin och änglar och allt mellan himmel och jord, från minsta lilla bagatell till stora hemska saker plus rena trolltrådar. Alla får komma till tals, alla får räkna med att bli bemötta (ibland väldigt korkat och elakt) . Somliga kan knappt vare sig stava eller skriva men gör det ändå, andra kan en hel massa och uttrycker sig klokt och bra och man kan lära sig både det ena och det andra om man har tur.
Man får ta det för vad det är: ett ställe att skriva av sig på och där det finns en viss gemenskap. Inget att sätta sig ti

ll doms över alltså, man visar bara att man tycker att man är en jättemycket bättre människa då och att man inte har förstått särskilt mycket.
Ja, det finns en och annan redig rasist härinne som dessutom ger andra så fula epitet så man baxnar.
- Själv har du blottat att du ser dig som överlägsen samt dragit alla flashbackare över en kam.
Själv har jag väldigt svårt för män med nordafrikanskt arabiskt utseende. Det finns en anledning till det, något jag brottats med och utan att vilja det tänker på några gånger om dagen och har gjort så i snart 50 år. Ingenting som jag egentligen har berättat för någon, det går inte, men har det senaste funderat på att skriva om det här på Flab ändå. Det finns de som har råkat mycket värre ut, jag vet det.
Hade en kund (i en butik, inget annat) häromdagen t ex, stackars honom för jag mådde rent illa av det det påminde mig om. Är säker på att jag utåt sett var helt som vanligt och han var som tur var helt ovetande om mina tankar.
Det en del inte förstår är varför vi måste ha hit så ofantligt många som är så olika oss och som för med sig så mycket problem, räcker det inte med det vi själva skapar? Varför så många och varför får man inte prata om alla bekymmer det för med sig.
När jag tänker efter... så skulle nog djävulen i mig vilja att en del utvalda representanter för Sverige med pinnar uppstoppade i arselet få smaka på lite av samma som en del av oss andra redan har gjort för lääängesedan.
Citat:
Ursprungligen postat av
ravenraven
Ja, jag kände mig tvungen eftersom DET STINKER rasism och fördomar genom hela tråden så, trots att etnicitet (mycket riktigt) är helt ovidkommande, behöver jag uppenbarligen ändå nämna det för att skapa perspektiv och röra om i grytan.
Hittills har ingen svarat på mina frågor, men jävlar vad många troll jag lyckats förarga, vilket tyvärr bekräftar min tes om er. Jag förstår att det nu är mig ni måste hata och gå till angrepp mot, men vet du... Ni gick rakt in i fällan som provoceras när någon svartmålar era vita män genom att enbart säga sanningen.
Du har alldeles för höga tankar om dig själv.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mopsan
Du var väldigt snabb att berätta att dina förövare var etnisk svenska män. Det var tydligen viktigt för dig att skriva ut, men i det här fallet så spelar det ingen roll. Luktar PK och Batikhäxa.
Lite så ja plus en del skenhelighet.
Att tro att man kan lära andra och att tro att man kan göra om Flashback 😁. Vilket högmod.😇
😱Har just sett bild på det stackars flickebarnet. (Borde inte ha kikat, har föräldrarna gett tillstånd till att det visas?)
Åh gud så hemskt. Hoppas på tur och att hon klarar sig igenom men även om hon klarar sig fysiskt så lär de mentala efterdyningarna bli hemska. Måtte hon vara stark.
Pojken som utfört det här låter det som att han borde ha ständig tillsyn resten av livet, blir antagligen svårt eller omöjligt att få honom i skick att vistas bland folk.