Citat:
Ursprungligen postat av
humanlife
Du vet ju inte vad du pratar om! Det vet däremot forskare som studerar detta som yrke, dagligen och stundligen. Rapporteringen har ökat, men ditt antagande att detta är hela förklaringen av ökningen är ju rena spekulationen.
Rapporteringen har ökat väldigt mycket samt så har jordens befolkning ökat från 3,6 miljarder 1970 till 7,8 miljarder nu. Med tanke på att EM-dat baseras på att ett visst antal människor måste drabbats av väderhändelserna som registreras i deras databas så måste det ha påverkat siffrorna mycket också.
Varför påstår du då att det har ökat med 5 gånger på grund av klimatförändringarna?
Citat:
Ursprungligen postat av
humanlife
Man ser ju att de förhållanden som är grunden för extrema väder har ändrats med klimatförändringarna, det förstår inte du, därför att du saknar grundläggande kunskaper. Därför talar du hellre om dödstal. Tack och har informationen blivit så mycket bättre nu att man kan varna folk i tid och evakuera. Och det är helt sjukt att du utnyttjar detta faktum som ett argument mot ökningen av extrema väder.
Det är rena dårskapen att vifta bort sån har information, man måste ta det på allvar. När experter talar om en femfaldig ökning av extrema väder på några decennier, då hittar man inte på bortförklaringar! Även om de har fel med 50 % så är detta allvarliga varningsklockor.
Och glöm inte att en massa människor förlorar sina hem, som nu i Colorado och Filippinerna. Det är mycket svårt att skydda sig mot sånt. Det är skrämmande att du är så okänslig för människors lidande .
Extremväder har inte ökat med 400% sedan 1970, är du helt tokig i huvet?
Människor har alltid förlorat sina hem på grund av extremväder, varför koncentrerar du dig bara på senaste händelserna?
Det är omöjligt att skydda sig mot händelser som Marshal branden i Colorado när någon satte eld på sitt förråd som sen spred sig i orkanvindar över bebyggelsen. Precis som de stora bränderna 1898 och 1910, dock var de lite större med sina 3 miljoner acres jämfört med Marshalbranden som 1600 acres.
Varför förnekar du historiska händelser?