Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Jag är ganska övertygad om att de samtidiga "avslöjanden" som Bill Gates råkat ut för är betydligt mer än en slump. Han har tidigare varit skyddad av systemmedia & upphöjts till en filantropisk Messias. Det vi ser nu uppfattar jag som en maktkamp bland 1-procentarna, vars egentliga orsaker vi inte ha en enda jävla aning om.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lantarbetaren
socialt[/i] i folket som de övriga jättarna accelererat.
Ni har inte noterat att det pågår ett reellt krig mot WASPs?
Wikipedia om Bill Gates:
His ancestry includes English, German, and Irish/Scots-Irish. His father was a prominent lawyer, and his mother served on the board of directors for First Interstate BancSystem and the United Way of America. Gates's maternal grandfather was J. W. Maxwell, a national bank president.
...
When he was young, his family regularly attended a church of the Congregational Christian Churches, a Protestant Reformed denomination.
En äkta Wasp. Alltså måste han vingklippas.
Det vi ser är en variant av ett revolutionärt klasskampskrig där klass är utbytt mot kultur. Cancel culture är inget annat än ett medel för att föra en klasskamp ur en "modern" kulturmarxistisk definition där klass är utbytt mot kultur och etnicitet. De tror på fullt allvar att om Wasp får det sämre får de själva det bättre. Ja samma grundinställning som kommunister alltid har och haft. Förutom i Kina.
Likt den kommunistiska revolutionen i början av 1900 talet är också dagens revolutionsförsök underblåsta av samma kulturgruppering. Och likt då som nu kommer de själva bli de stora förlorarna.
Det märkliga är att alla försök att påtala riskerna med det självdestruktiva i ett kollektivt beteende möts av förakt från dem som man faktiskt varnar för deras egna handlingars långsiktiga konsekvenser.
Det är som att försöka tala med en missbrukare som föredrar korta kickar före långsiktigt välbefinnande. Och det är kanske precis vad vad antroprologer i framtiden kommer säga om vår tidsålder. Kick-tidsåldern. Moment age.
En tidsålder där klick, kickar, droger och berusning styr kortsiktigt handlande utan några som helst verklig långsiktighet i ageranden för den stora massan.
De ger de med en långsiktig agenda så bättre handlingsutrymme.