Citat:
Ursprungligen postat av
Pontiac-Garage
Men helt omöjligt att testa empiriskt.
10 år är 120 månader. Bara kolla hur många 120 månaders perioder som det backat. De förekommer, men inte är det många.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pontiac-Garage
Anta att marknadsrisken inte kan diversifieras bort och att divisersifiering troligen är det enda riskskydd en småsparare har, iallafall givet att ränteinstrument är uteslutet numera.
Diversifiering reducerar bolagsrisken, men inte marknadsrisken. Det är den senare som är den dominanta.
Men vill man ha avkastning så måste man acceptera risk. Utan risk får du ingen avkastning.
Det borde väl gå att förstå. Och marknadsrisken över tiden kan man se som mindre är bolagsrisken.
Om du tvivlar på det kan du ju begrunda de som hade allt placerat i t ex Kodak sedan 90-talet. Då hade det varit bättre att ha en indexfond.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pontiac-Garage
Kruxet är att många kanske ser indexfonder som ett riskfritt alternativ, många verkar bara ha "bestämt sig" för att det ska gå upp och blir till och med förvånade om det inte gått upp på en godtyckligt vald tidsperiod.
Givet kursrörelserna lär dom inte se det som riskfritt, utan syftar troligen på uppgång över tiden.
Som sagt, det är inte många månader som det backat på 10 år.
Och månadssparar man lär man i genomsnitt ha bra avkastning på insättningarna. Du kan ju räkna efter på det.
De insättningar spararen tillfälligt går back på lär uppvägas av de som man ligger plus på.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pontiac-Garage
Dolda indexfonder har varit normen länge och är fortfarande en stor kassako inom framförallt bankvärlden.
Vet inte vad du tänker på här, men jag har lite svårt att se hur dom skall kunna tjäna så mycket på en indexfond.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pontiac-Garage
Fast risken uppfattas troligen av en småsparare.
Det är troligen så att de inte förstår produkten och skrämts upp av förvirrade alarmister som yrar i media.