Citat:
Ursprungligen postat av
rskworpb
AF=Aktiefond depå
KF=Kapitalförsäkrings depå
Men helt korrekt att TS har noll koll på nästan allt, indexfonder behöver inte vikta om innehav när aktierna stiger eller faller så de driver inte enskilda aktier vare sig upp eller ned. Däremot förändras köptrycket för hela index om placerare går in eller ur marknaden förstås.
Jag vet inte om det sagts tidigare i tråden, men för att en portfölj ska följa index krävs två saker:
1) Du måste ha innehav i samtliga bolag som ingår i index, samt
2) Fördelningen av fondens startkapital i varje bolag måste motsvara bolagets del av index totala marknadsvärde.
Antag att det i index ingår två bolag A och B. Det finns totalt N aktier för bolag A, och totalt M aktier för bolag B utfärdade på börsen (varav en del är tillgängliga för köp/sälj). Aktie A's börskurs är X kr, och aktie B's börskurs är Y kr.
Ökar exempelvis A med 7% stiger index med ((N*X*1,07+M*Y)/(N*X+M*Y)-1)*100 %.
Att skapa en portfölj som följer index (d.v.s. en egen indexfond) är galet enkelt. Allt som behövs är att köpa K*N/(N+M) aktier av bolag A, och K*M/(N+M) aktier av bolag B, där K är en faktor som bestäms av det kapital fonden hade att placera när aktierna först köptes, oxh dåvarande kurser. Varför? Jo, för att om A ökar med 7% ökar portföljens värde med ((K*N*X*1,07/(N+M)+K*M*Y/(N+M))/(K*N*X/(N+M)+K*M*Y/(N+M))-1)*100 %, vilket efter förenkling (bryt ut en faktor K/(N+M) ur både täljare och nämnare oxh eliminera denna) är precis samma som för index!
Summa summarum styrs antalet aktier man måste äga av varje bolag alltså endast av det totala antalet aktier för varje bolag som en gång utfärdats på börsen. Om detta antal inte ändras behöver man därför aldrig vikta om portföljen enbart p.g.a. kursrörelser!
Det enda som föranleder omviktning är om folk tar ut eller sätter in pengar i fonden (K ändras), nyemissioner eller återköp (N, M, etc. ändras), samt när ett eller flera bolag i index byts ut.
En apa kan alltså rodda en indexfond större delen av tiden...